Halının yaşı nasıl anlaşılır konusu hem önemli hem de deneyim gerektiren bir iştir. El halısı yaşı nasıl öğrenilir, el dokuma halım kaç senelik, el halımın değeri nedir gibi sorular uzman ekspertiz ekibimize sürekli sorulmaktadır. El emeği göz nuru bir el halısı serildiği evlere, salonlara, mekanlara değer katmakta, herkesin beğenisini kazanıp dikkatini çekmektedir. Ancak sahip olduğunuz halının kaç senelik olduğunu merak ediyorsanız bu konuda yardımcı olabiliriz.

El halısı alanlar, el halısı alan halıcılar halının yaşı konusunda size yardımcı olabilir. Bir el halısı yaşına, renklerine, dokuma tekniğine ve yöresine göre değerlendirilip fiyatlandırılır. Bazı el halıları servet değerinde olabileceği gibi bazıları maddi değer ifade etmeyebilir. Pek çok el dokuma halı sahibi elindeki halının değerini olduğundan çok fazla zannetmekte, dolayısıyla güzelim halılar satılamamakta, yıllarca uygunsuz koşullar altında saklandığı için çürümektedir. El halısı nasıl anlaşılır, elimdeki halı değerli mi, hangi yörenin halıları değerli gibi sorularınızı da cevaplayacağımız yazımıza geçelim.

El Halısının Yaşı Nasıl Anlaşılır?

El halısının yaşı halı ekspertizleri, koleksiyoncular ve tüccarlar için çok önemlidir. Halıyı değerli kılan şeylerden biri de budur. Hele ki antika el halısı neredeyse paha biçilemez kıymettedir. Ancak bir halının antika el halısı değerinde olabilmesi için en az 100 yıllık geçmişe sahip olması gerekir. Antika el halısı neden değerlidir çünkü dokuma tekniği ve halıda kullanılan iplerin değerine başka halılarda rastlanmaz.

Halinin-Yasi-Nasil-Hesaplanir

Halının değeri nasıl belli olur, El halısı satmak istiyorum, Pahalı el halısı alanlar

Halının Yaşı Nasıl Anlaşılır; Dokunan Tarih İle

Halının yaşı nasıl anlaşılır sorusunun en kolay cevabı üzerine işlenen tarih bilgisinden şeklinde verilir. Halının yaşı ile ilgili kesin ve net bir tarihe ulaşabilmenin tek yolu budur. Halının ipinden örnek alarak laboratuvarlarda inceleyerek de yaklaşık bir tarih söylemek mümkün olsa bile net tarih ancak üzerine dokunan günden bilinebilir. Dokunan tarih için kullanılan rakamlar ve alfabe ise hangi millet tarafından dokunduğu hakkında bize bilgi verir. Müslüman toplumlar arap alfabesini, Hristiyanlar latin alfabesini ve Hristiyan Ermeniler Ermeni alfabesini kullanmaktadır.

Pek çok el halısı için dokunan tarih soldan sağa olsa da bazı el halılarının tarihi sağdan sola dokunmuştur. Bunun sebebi dokumanın halının arka yüzünden bakılarak yapıldığı anlamına gelmektedir.

Halının Yaşı Nasıl Anlaşılır; Kullanılan Malzeme

Kullanılan  malzeme de halının yaşı ile ilgili net tarih vermese de dönemi ile ilgili önemli bilgiler verebilir. El halısı dokuyan toplumlar içinde bulundukları dönemin koşullarından, doğasından, bitki örtüsünden etkilenirler. Buna göre iplik ve renk seçimi yapar genelde yün, floş, ipek, yün, tiftik kullanılabilir. Örneğin bazı el halılarının atkı ve çözgülerinde 1900 lü yılların başında ithal daha sonraki yıllarda yerli pamuk kullanılmış, yün tercih edilmemiştir.

Halının yaşı nasıl hesaplanır bundan elimizden geldiğince bahsetmeye çalıştık. Size verebileceğimiz en önemli tavsiye halılarınıza iyi bakmanız ve saklama koşullarına uymanızdır. Böylece uzun müddet kullanmasanız bile halılarınız çürümez, güven yemez. El halısı nasıl saklanır başlıklı yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

Halının Yaşı Nasıl Anlaşılır; Boyalar

Kök boya kullanılmış olması bir halının antika değerinde olabilmesinin ilk şartlarından biridir. İlkel boyama teknikleri ile boyandığı için kök boyalarda abraş dediğimiz renk farklılıkları olabilmektedir. Kök boya kullanılan halıların kullanıma bağlı olarak bu renklerinde solma yaşansa da bu solma halının kötü değil daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Kök boyadan kimyasal boyalara geçiş 1900 lü yılların başında başladığı için bu da halının yaşı konusunda bize fikir verebilir. Kimyasal boyalar kök boyalara oranla daha mat ve cansızken kök boyalar daha yaşayan renklerdir ve daha canlıdır. Halının yaşı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için renkler de bize yardımcı olabilir. Örneğin bazı halı modellerinde 18. yy a kadar kahverengi, sarı renkler kullanılırken 20 yy. dan sonra koyu mavi renk kullanılmıştır.

Halının Yaşı Nasıl Anlaşılır; Dokuma Tekniği

Dokuma tekniği de halının yaşı nasıl anlaşılır sorusuna bir cevaptır. Yöresi ne olursa olsun halı dokuma teknikleri arasında bazı farklılıklar vardır. Halıların ölçüleri de dokunduğu döneme ve yöreye ait bilgiler verir ki bu da kaç yıllık olduğu ile ilgili fikir verir. Büyük ölçülerdeki el halısı 13. yy Selçuklu döneminde dokunurken, göçebe toplumlarda halı ve kilimler divan örtüsü, duvar halısı ve seccade olarak dokunmuştur.

El-Halisinin-Degeri-Nasil-Anlasilir

El halısı alanlar, El halısı alan yerler, En değerli el halısı hangisi

Gerçek El Halısı Nasıl Anlaşılır?

El halısı nasıl anlaşılır sorusuyla sürekli muhatap olsak da uzman bir halıcı olmadığınız için anlamanız çok zordur. Yine de halının yaşı nasıl hesaplanır başlıklı yazımızın içine bu konuyu da ekleyerek bir kaç ipucu vermek istedik.

  • Halının arkasını çevirerek bakın. Halının arkasındaki düğümler asimetrik olur.
  • Halıya önden baktığınızda renkleri makine halısına göre daha canlı durur.

El halısı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını detaylı şekilde el aldığımız yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

El Halısını Değerli Yapan Şeyler Nedir?

El halısı alanlar için halının değerini belirleyen belli başlı unsurlar vardır. Eğer bunlar o halıda varsa maddi olarak bir değer biçilir. Öncelikle halının ince olması, sık dokunmuş olması, renklerinin canlı olması gerekir. Üzerinde çürümelerin olduğu, renkleri güneş ışığı ile solmuş, saçakları kesilmiş el halısı pek değerli değildir.

El Halısı Nasıl ve Kime Satılır?

El halısı sahibiyseniz ve halınızı satmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. El halısı nasıl değerlendirilir, eski el halısı kime satılır, antika el halısı eder sorularının değeri işin ehli kişiler tarafından bilinir. Uzman ekspertiz ekibimiz sahip olduğunuz halı için size mümkün olan en yüksek fiyat teklifini verecektir. Yapmanız gereken şey halınızın hem önden hem arkadan fotoğraflarını çekerek 0533 493 33 90 numaralı whatsapp hattımıza göndermektir.

Halınız bizim alabileceğimiz türde ve temizlikte ise sizden randevu talep edilerek halı adresinizde canlı olarak görülecektir. Hereke halısı, Ladik halısı, Sivas Cezaevi halısı, Türkmen halısı gibi halıları ve pek çok değerli el halısını satın alabiliriz.

Bizi Takip Edin
2022-12-04T22:10:02+03:004 Aralık 2022|0 Yorum

Yorum Yap