Elektrikli süpürge neden koku yapar sorusu ev hanımlarının çözemediği sorunlardan biridir. Süpürge kokusu nereden gelir, süpürge kokusu nasıl engellenir, elektrikli süpürge kokusu nasıl giderilir soruları da yazımızda yanıt bulacak. Elektrik süpürgesi hemen hemen hepimizin ihtiyaç duyduğu, evde, iş yerinde, ofiste, bağda bahçede yanımızdan eksik etmediğimiz bir eşyadır. Sıfırdan ev eşyası dizmek isteyenler dükkanımıza geldiğinde bizden bir eşya listesi çıkarmamızı istiyorlar ki bu listenin olmazsa olmazı elektrik süpürgesi oluyor.

2.el eşya alımı ile uğraşsak da elektrikli süpürgesi koku yapma nedenlerini mümkün olduğunca detaylı şekilde anlatabilecek bilgiye sahibiz. İnsanların evlerinde uzun zaman geçirdikleri dönemlerde süpürgelerin bizim için ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Çünkü daha önce dikkatimizi çekmeyen, süpürgenin evin içinde bıraktığı koku artık bizi rahatsız etmeye başladı. Bunun tedbirini almak, kokuyu gidermek elimizde.

Süpürgenizin Koku Yapma Nedenleri Neler?

Elektrikli süpürge koku yaptığı zaman bunun giderilmesi için yapılabilecekleri bir sonraki başlığımızda ele alacağız. Peki koku neden gelir, elektrikli süpürge neden koku yapar? Bunun en önemli sebebi süpürgenizi yeteri kadar temiz tutmamanızdır. Halımızın üzerinde, yatağımızın altında, mutfağımızda, banyomuzda biriken kirler süpürge içine hapsedilse de burada fazla bekletilmemelidir. Hazne hemen temizlenmeli, ya da toz torbası boşaltılmalı, değiştirilmelidir.

  • Sulu süpürgelerde, toz torbasız hepa filtreli süpürgelerde, toz torbalı süpürgelerde en önemli şey süpürme işlemi bittikten sonra tozların çöpe dökülmesidir. Uzun süre bekletilen tozlar havada uçuşmaya başlayacak, motorun sıcaklığı ile birleşince de dayanılması güç koku yayacaklardır.
  • Nem yapabilecek kirleri süpürge ile çekmemenizi tavsiye ederiz. Aksi halde nemli tozlar hem süpürgenize zarar verecek hem de ortamda kötü koku yayılmasına neden olacaktır.
  • Süpürgenizin filtrelerini kısa periyotlarda temizlemeye gayret edin. Süpürgenin içine giren hava filtrelerden geçip arkadan tekrar atılacağı için havanın temiz bir filtreden geçmesi çok önemlidir.

Elektrikli süpürge neden koku yapar sorusunun nedenlerinden kısaca bahsettik. Zaten sebeplerini aşağı yukarı siz de tahmin edebilirsiniz. Çünkü elektrikli süpürge çok komplike, karışık bir eşya değildir. Şimdi kokuyu gidermek için neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğiz.

Elektrikli süpürge kokusu nasıl gider

Kokuyu Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

Elektrikli süpürge kokusu nasıl giderilir, kokuyu engellemek için neler yapılabilir şimdi bundan bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi her şeyin başı temizlik. Sadece elektrikli süpürge için değil buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, bulaşık makinesi gibi eşyalarımızı da temiz kullanmalıyız ki uzun ömürlü olsunlar. Süpürgenizin dış aksamını, iç aksamının belli başlı yerlerini nemli bezle temizleyebilirsiniz. Bu bir tedbir olsa da yapılabilecek başka şeyler de var. Bakalım elektrik süpürgesinin kokusunun giderilmesi için neler yapılmalı;

Süpürgenizin Haznesini Kontrol Edin

Eğer süpürgeniz toz torbalı ise torbanızı ağzına kadar dolmadan önce değiştirmenizi tavsiye ederiz. Torba içinde biriken tozların koku yapmaması mümkün mü sizce? Sanayi tipi büyük süpürgeler kullandığınız bir yerde bile torbanın tam dolmasını beklememelisiniz. Sulu süpürgelerde de su haznesini sık sık boşaltmalısınız. Su ile birleşen tozların bekletildiği zaman nasıl koku yaptığını tarif etmemize imkan yok. Temiz hazne, temiz torba kullanmak kokuyu büyük oranda kesecektir.

Filtreleri Temizleyin

Süpürge filtreleri temizlendiği zaman makineniz adeta yeniden doğmuş, sıfır alınmış gibi olacaktır. Filtre temizliği kötü kokuları engelleyeceği gibi makinenizin çekiş gücünü de %30-%40 oranında artıracaktır. Kimi süpürgelerde bir kiminde iki kiminde daha fazla filtre bulunmaktadır. Kullanım kılavuzunu okumalı, hangi filtre yıkanabilir hangisi yıkanmadan sadece kuru şekilde temizlenir bunlara dikkat etmelisiniz. Aksi halde ıslak bıraktığınız filtre tekrar kokuya neden olabileceği gibi makinenizde tamiri masraflı veya mümkün olmayan hasarlara yol açabilir.

Elektrikli süpürge temizliği nasıl yapılır

Süpürgenizi Temizleyin

Süpürgenizin temizlenebilecek tüm parçalarını silmeyi deneyin. Süpürme başlığından borusuna, plastik aksamlarından toz hanesinin veya hepa filtrelerinin takıldığı yere kadar temizleyebilirsiniz. Koku, hapsolmuş kirlerden de gelebilir. Elektronik aksamlarının ıslanmamasına dikkat ederek nemli bir bezle silebilirsiniz. Makinenizin sizin farkında olmadığınız yerlerinde tıkanıklıklar olabilir. Bu detaylı temizlik sayesinde tüm tıkanmış noktalar açılacaktır.

Makinenizden yanık kokusuna benzer bir koku geliyorsa hiç beklemeden fişini çekin ve bilmediğiniz işlere kalkışmayın. Süpürge tamiri, süpürge motor tamiri gibi işler işin uzmanı servis veya tamirci arkadaşların işidir. Kesinlikle bir uzmanla görüşerek böyle bir şikayetiniz olduğunu belirtin. Unutmayın elektrik şakaya gelmez ve teknik bilgisi olmayan kişiler dışında kimseye emanet edilmemelidir.

Tarçın Kullanın

Tarçın kullanarak elektrikli süpürge kokusu giderilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz temizlik önlemlerini aldıktan sonra koku hala devam ediyorsa tarçın kullanabilirsiniz. Bir miktar toz tarçını yere dökerek süpürürseniz ortamı tarçın kokusu sarar. Ayrıca süpürgenizi güneşe koyarsanız içindeki nemli yerleri kuruyacak, koku büyük ölçüde kesilecektir. Tarçın kokusunu sevmiyorsanız sevdiğiniz bir meyve kurusu da olabilir. Ayrıca yemek sodası da kokuyu gidermek için tavsiye edilen şeylerdendir. Özetlemek gerekirse;

  • Küçük büyük parça gıda maddelerini süpürmeyin.
  • Süpürge torbasını sık sık değiştirin, hazneleri temiz tutun
  • Islak veya nemli yerleri süpürmeyin
  • Kokuyu gidermek için süpürgenizi güneşe koyun.

Süpürge Neden Çok Ses Yapar?

Elektrikli süpürge yüksek sesle çalışmaya başladıysa muhtemelen motorunda bir tıkanma söz konusudur. Motor aksamında tıkanma olmuş olabileceği gibi yağlanmasının vakti gelmiş de olabilir. Yüksek ses başka bir mekanik aksamdan da kaynaklanabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi makinenizi temizleyebildiğiniz kadar temizleyin ancak bilmediğiniz yerlerini kurcalamayın.

Elektrikli Süpürge Neden Isınır?

Elektrikli süpürge motoru çok zorlanırsa ısınır. Zaten süpürge sadece motordan oluşan basit bir alet olduğu için çıkan sorunların tamamen hepsi motordan kaynaklanır. Isınan ve koku yapan motorun emiş gücü de düşecektir.

Elektrikli süpürge neden koku yapar başlıklı yazımızda elimizden geldiğince doğru bilgiler vermeye çalıştık. Siz siz olun yüksek bedeller ödeyerek satın aldığınız süpürgelerinize iyi bakmanızdır. Aksi halde yeni süpürge almak zorunda kalabilirsiniz. İkinci el temiz, sağlam bir süpürgemiz varsa bizimle iletişime geçerek 2.el süpürge satın alabilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2024-01-30T22:21:04+03:0011 Aralık 2022|0 Yorum

Yorum Yap