Gümüş nereden satın alınır, nasıl bir yol izlenmeli bundan bahsederek yatırımlarınızı doğru şekilde yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Külçe gümüş nasıl alınır, fiziki nereden alınır, hangi bankalardan gümüş alınır gibi sorularınızı da cevaplayacağız.

Gümüş alanlar önceden daha çok süs eşyası, takı ve mutfak malzemesi için gümüş alırlardı. Ancak ekonomik şartlar değiştikçe gümüş birikim aracı olmaya başladı ve herkes evindeki gümüşleri nakite çevirmek için adeta sıraya girdi. Satmak isteyenlerin yanında gümüşe yatırım yapmak isteyenler de oldu. Hal böyle olunca insanlar gümüş almak istiyorum diyerek yola çıktı ama nereden alacağını bilemediği için yanlış adreslere başvurdu. Yazımızın devamında gümüşe nasıl yatırım yapılır, külçe gümüş fiyatları nasıl öğrenilir ve anlık gümüş fiyatları nelerdir gibi sorularınızdan da bahsedeceğiz.

Fiziki Gümüş Nedir?

Fiziki gümüş size yabancı bir iktisadi terim olarak gelmesin adı üzerinde elinize alabileceğiniz fiziki varlığı olan gümüşten bahsediyoruz. Fiziki gümüş nasıl olur derseniz granül (boncuk), gram gümüş veya külçe gümüş şeklinde olur. Aslında gümüş gondol, şamdan, şekerlik, tepsi, peçetelik, çatal bıçak da fiziki gümüş kapsamına girebilir. Ancak yatırım aracı olmadıkları için burada örneklendirme gereği duymadık.

Kulce-Gumus-Fiyatlari-2023

2023 külçe gümüş fiyatları, Gümüş fiyatları 2023

Külçe Gümüş Nedir?

Günümüzde birbirinden farklı iş kollarında kullanılan gümüş herkes tarafından farklı şekillerde veya amaçlarda kullanılmıştır. Gümüşün yatırım amaçlı kullanıldığı şekline külçe denir. Külçe gümüş %99 saflık oranıyla yüksek yoğunlukla üretilmiş gümüşe verilen addır. Tarihte pek çok devlet külçe gümüşü işleyerek gümüş para haline getirmişlerdir.

Külçe gümüş neden tercih edilir, neden yatırım aracı olarak kullanılır? Çünkü külçe gümüş işlenmemiştir, 1000 e 999 oranında saf gümüştür. Dolayısıyla yatırımcılar külçe gümüş alıp satarken işçilik ödemedikleri için satarken de zarara uğramazlar.

Külçe Gümüş Nereden Alınır?

Külçe gümüş pek çok yerden satın alınabilir. Aslında bu konuyu bir sonraki başlıkta detaylandıracağız ama külçe gümüş nereden alınır sorusu çok geldiği için kısaca anlatalım. Külçe gümüş satan yerler genelde kuyumcular, bankalar, darphanelerdir. Kapalı çarşı gümüş alan yerler de gram külçe gümüş satışı yapmaktadır.

Kulce-Gumus-Alanlar

Külçe gümüş alanlar, Külçe gümüş nedir

Fiziki Gümüş Nereden Satın Alınır?

Gümüş satın almanın güvenilir bir kaç yolu vardır. Bunlardan bahsederek sizi yanlış yollara sapmaktan ve zarar etmekten kurtarmak istiyoruz. İşe doğru yerden başlarsanız yatırımlarınız da doğru şekilde, size kazandırarak katlanarak devam eder.

1- Bankalar

Fiziki gümüş satın alabileceğiniz en güvenilir ve sağlam aracı kuruluşlardan biri bankalardır. Buralardan gram, granül ya da fon olarak gümüş satın alabilir, muhafazasını kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca bankalardan gümüş hesabı açarak anlık gümüş fiyatları üzerinden gümüş alıp satabilirsiniz. Hangi bankaların gümüş hesabı var, hangi bankadan gümüş alınır bundan ilerleyen satırlarda bahsedeceğiz.

2- Kuyumcular veya Gümüşçülerden

Altın satın aldığımız kuyumcuların pek çoğu aynı zamanda gram gümüş veya külçe gümüş de satmaktadır. Hiçbir prosedüre gerek olmadan, altın satın alır gibi gümüş satın alabilirsiniz. Gümüş satan dükkanlar üzerinden de fiziki gümüş satın alabilirsiniz. Ancak takı, küpe, kolye, bileklik gibi gümüşleri yatırım aracı olarak tercih etmemenizi öneririz. Çünkü bozdurmak istediğinizde bu tarz gümüşlerde taşlar ve işçilikten dolayı önemli bir kaybınız olacaktır.

3- İnternet Siteleri Üzerinden

Belli başlı internet siteleri üzerinden külçe gümüş, granül gümüş veya gram gümüş satın alabilirsiniz. Ancak gümüş satın almak için güvenilir, kendisini ispatlamış bir alışveriş sitesini tercih etmenizi öneririz. Aksi halde sahte veya sertifikasız ürünlerle kaşı karşıya kalıp birikiminizi çöpe atabilirsiniz.

Fiziki gümüş nereden satın alınır diye bize soracak olursanız cevabımız kesinlikle bankalar üzerinden olacaktır. Çünkü bankalardan alacağınız fiziki veya fon şeklindeki gümüş alımlarında kandırılma veya sahte gümüş alma ihtimaliniz sıfırdır. Aynı zamanda gümüşlerinizi muhafaza etme konusunda da sıkıntı yaşamazsınız.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar üzerinden gümüş satın almak için öncelikle o bankada bir hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonra internet bankacılığı veya telefon bankacılığı üzerinden ya da bizzat şubeye giderek gümüş hesabı açabilirsiniz. Dolar veya euro hesabı açmak kadar kolay. Özellikle tüm kamu bankaları ve özel bankaların hemen hemen hepsinden gümüş hesabı açmanız mümkün.

Bankadan Gümüş Nasıl Alınır?

Banka üzerinden gümüş satın almak isterseniz yukarıdaki gümüş hesabı adımlarını takip ederek gümüş hesabı açmanız gerekir. Daha sonra hesabınızdaki para ile internet bankacılığı üzerinden kolayca gümüş satın alabilirsiniz. Pek çok banka gümüş alım satımı yapmak isteyen müşterilerinden belirli bir komisyon ücreti tahsil eder. Komisyon ücreti tutarı bankadan bankaya fark etmektedir.

Gümüş hesabınızdan gram cinsi üzerinden alım satım yapabilirsiniz. Vadesiz gümüş hesabında alınan gümüş 24 ayar saflıktadır. Anlık gümüş fiyatları baz alınarak bankalar üzerinden hesabınızdaki para kadar gümüş alıp satabilirsiniz.

Hangi Bankalardan Gümüş Hesabı Açabilirsiniz?

Her banka gümüş alım satımı yapmayabilir. Gümüş hesabı açabileceğiniz bankaları sizin için sıraladık

  • Ziraat Bankası
  • Kuveyt Türk
  • Garanti BBVA
  • Türkiye Finans
  • HSBC
  • Vakıfbank
  • TEB
  • AlbarakaTürk
  • Fibabank
  • Denizbank

Gümüş hesabı açtırmak istediğiniz bankanın şubesine giderek gümüş hesabı açtırabileceğiniz gibi internet şubesi üzerinden, telefon bankacılığından, bankaların mobil uygulamaları üzerinden de yapılabilir. Gümüş hesabından gram cinsinden gümüş alıp satabilirsiniz. Alacağınız gram gümüş 1000 ayar yani saf gümüş olarak hesaplanır. Gümüş hesabınızdan diğer gümüş hesaplarınıza transfer yapabilirsiniz. Maddeler halinde toparlamak gerekirse;

♦ Gümüş hesabı bir vadesiz depo hesabıdır.

♦Gümüş alım satım işlemlerini 1000/1000 saflıktaki 1 gram gümüş fiyatı üzerinden gerçekleştirilir.

♦Alım yaparken en az 0,01 gram olmak üzere alım yapabilir, ödemeyi TL şeklinde yapabileceğiniz gibi Dolar veya Euro gibi döviz cinsi üzerinden de yapabilirsiniz.

♦Gümüş hesabında faiz işlemez, faiz hassasiyeti olan kişilere göre çok mantıklı bir yatırımdır. Gümüş piyasası değer kazandıkça sizin yatırımınız da değer kazanır

Gümüş Nasıl Satılır?

Gümüş aldınız ve belirli bir kazanç elde ettikten sonra satmaya karar verdiniz. Peki nereye ya da kimlere nasıl satacak nasıl bir yol izleyeceksiniz? Eğer banka üzerinden gümüş hesabıyla gümüş aldıysanız aynı hesap üzerinden hemen satış yapabilirsiniz. Ama obje olarak, külçe olarak fiziki gümüş aldıysanız gümüş alan yerler ile görüşerek hemen nakit satış yapabilirsiniz.

Gümüş gondol, tepsi, şekerlik, küllük, peçetelik, külçe gümüş, çatal bıçak, maşa, şamdan, tabak, bardak altı gibi pek çok eşyanızı bize satabilirsiniz. Bu tarz eşyalar genelde insanlara aile büyüklerinden kalan, bir dönem kullandıkları artık sıkıldıkları için kenara kaldırdıkları eşyalardır.

Gümüş Obje Neye Göre Fiyatlandırılır?

Gümüş obje alacağımız zaman üzerindeki ayar numarasına ve kaç kg/gr geldiklerine bakarak fiyat belirleriz. Yukarıda çeşitlerinden bahsettiğimiz gümüş objeler üzerinde mutlaka ayar numarası bulunur. Ayar numarası neyi ifade eder? 800 ayar, 900 ayar, 925 ayar şeklinde yazan bu numaralar objedeki gümüş oranını belirtir. Örneğin 925 ayar gümüş demek obje üzerinde %92.5 oranında gümüş var demektir.

Ürünün ayarı belli olduktan sonra beraberimizde getirdiğimiz hassas terazi ile eşyalar tartılır. Ürünün ağırlığı ile ayar numarasına denk gelen anlık gümüş fiyatı çarpılarak fiyat net olarak belirlenir. Teklif edilen fiyat ekibimiz tarafından size nakit olarak ödenir. Bu işlemler için bize gelmenize hiç gerek yok. 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzu arayarak ekibimizi adresinize davet edebilir, zahmete girmeden nakit satış yapabilirsiniz.

Gümüş nereden alınır, hangi yollarla gümüş alabilirsiniz gibi sorularınızın cevaplarını vermeye gayret ettik. Başlığımızın dışında kalan, merak ettiğinizi bildiğimiz, öğrenmeniz gereken diğer konulara da etraflıca değinmeye gayret ettik. Yine de aklınıza takılan konular olursa bizimle iletişime geçerek sorabilirsiniz. Arkadaşlarımız haftanın 7 günü aktif şekilde hizmet vermektedir.

 

Bizi Takip Edin
2023-02-07T12:17:03+03:006 Şubat 2023|0 Yorum

Yorum Yap