Çamaşır makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenleri bilirseniz düşük bütçe ile en verimli ürünü satın alabilirsiniz. Çamaşır makinesi sıkma devri kaç olmalı, kapasitesi ne kadar olmalı, hangi markayı tercih etmeliyim gibi sorularınızı da cevaplayacağız. Hayatı kolaylaştıran, size zaman kazandıran en önemli ev eşyalarından biri olan çamaşır makinesi doğru modeli seçerseniz en eğlenceli oyuncağınız olacaktır.

İkinci el eşya alanlar olarak spot eşya piyasasına da hakim olduğumuz için  size en doğru bilgileri ve insanların yaptıkları hataları anlatabiliriz. Yerli ve yabancı pek çok marka ülkemizde farklı ürünler satışa sunmakta, her sene teknolojilerini geliştirmektedirler. Eğer ne istediğinizi bilirseniz optimum marka ve modeli tercih edebilirsiniz. İlerleyen satırlarda, ana başlıklar halinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız. Hemen başlayalım

Sifir-Camasir-Makinesi-Fiyatlari

Sıfır çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz

Sıfır Çamaşır Makinesi Alırken Önemli Olan Noktalar Neler?

Onlarca marka ve farklı modeli kafanızda canlandırırsanız içinden çıkılmaz bir girdaba gireceğinizi düşünebilirsiniz ancak durum hiç de öyle değil. Ana başlıklar halinde ilerlersek hem karar vermeniz kolay olur hem de bilmediğiniz teknik bilgileri öğrenmiş olursunuz. Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz, nelerde dikkat edilmeli hemen başlayalım.

1- Yıkama Kapasitesi

Çamaşır makinesi yıkama kapasitesi ürünün kuru halde kaç kg çamaşır alabildiğini ifade eder. Gelişmiş pek çok modelde siz çamaşırı ekledikçe içinde kaç kg çamaşır biriktiğini gösteren sensörler vardır. Haftalık ne kadar çamaşırınız biriktiğini az çok bilirsiniz. Buna göre satın alacağınız makinenin kaç kg kapasiteli olduğunu belirleyerek araştırmalarınızı buna göre ilerletebilirsiniz.

İhtiyacınız olan 8-9 kg lık bir makine iken bütçenizi zorlamamak için 5-6 kg lık makine alırsanız tam yıkama için makineyi 2-3 kere çalıştırmak zorunda kalır boşuna enerji tüketmiş olursunuz. Almışken büyüğünü, yüksek yıkama kapasiteli olanını almak mantıklı mı derseniz cevabımız evet olur. Son zamanlarda sıfır beyaz eşya fiyatları gittikçe yükseldiği için ne kadar erken ve yüksek kapasiteli ürün alırsanız o kadar kazançlı çıkarsınız.

Camasir-Makinesi-Alirken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

2- Güvenilir Bir Marka

Ülkemizde yerli ya da yabancı pek çok marka sıfır beyaz eşya satılmaktadır. Vestel, Arçelik, Beko, Altus, Regal en çok tercih edilen yerli beyaz eşya markalarıdır. Bosch, Siemens, Lg, Samsung, Profilo da ithal markalar arasında öne çıkanlardır. Bu markalar gerek yaygın servis ağları gerek çabuk bulunan yedek parçaları gerek yüksek teknolojileri sebebiyle tercih edilebilir. Eğer bütçenizi fazla zorlamak istemiyorsanız Vestel yerine Regal, Arçelik ya da Beko yerine Altus, Bosch veya Siemens yerine Profilo  tercih edebilirsiniz.

2023 çamaşır makinesi modelleri içinden kendiniz için bir tane seçmek isterken kararsız mı kalıyorsunuz? 2023 model çamaşır makinesi fiyatları ve teknik özellikleri ile ilgili detaylı bilgiler içeren yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

3- Enerji Sınıfı

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz başlığının en önemli maddelerinden biri de enerji sınıfıdır. Son zamanlarda dünya çapında bir enerji krizinin baş gösterdiği aşikar. Siz de sıfır çamaşır makinesi alırken az enerji tüketen, tasarruflu bir model seçerek hem cebinizi hem de gelecek nesilleri koruyabilirsiniz. Sıfır beyaz eşyalar enerji etiketleri aşağıdaki gibi A dan G ye en tasarrufludan en çok enerji harcayana doğru giden bir sıralama vardır.

Camasir-Makinesi-Enerji-Siniflari

Çamaşır makinesi enerji sınıfları nelerdir

 

1. Kare Kod

2. Marka

3. Model

4. Enerji Sınıfı Göstergesi

5. Enerji Sınıfı

6. 100 kullanımdaki enerji tüketimi (kWh)

7. 40°-60ºProgramı yük kapasitesi

8. 1 kullanım döngüsündeki su tüketimi

9.  Eko programının süresi

10. Sıkma devri verimlilik sınıfı

11. Ses seviyesi sınıfı ve sıkmadaki ses seviyesi

4- Sıkma Devri 

Sıfır çamaşır makinesi alırken ürünün sıkma gücüne de dikkat etmelisiniz. Yıkama kapasitesi ne kadar fazla ise sıkma devri de o kadar kuvvetli olmalıdır ki çamaşırlarınız kuru çıkabilsin. Aksi program sonunda kıyafetleriniz nemli veya ıslak çıkacak, kuruması için ekstra işlem yapmak zorunda kalacaksınız. Örneğin 9 kg bir çamaşır makinesi alacaksanız sıkma gücü en az 1200 devir olmalıdır. 9 kg yıkanan makine için 1000 devir sıkma gücü yetersiz gelebilir.

5- Ölçülerine Dikkat Etmelisiniz

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun bir diğer cevabı da ölçüleridir. Makinenizi koyacağınız yere ve makinenizin ölçülerine dikkat etmeli, makineyi koyacağınız yer ile arkası arasında en az 2.5 cm boşluk kalmalıdır. Yan taraflarında da 1 er cm boşluk kalması hava sirkülasyonu açısından faydalı olacaktır. Yüksek kapasiteli çamaşır makinesi modellerinin bazılarında kapak yukarıda kaldığı ve geniş bir açı ile açıldığı için kapağın açılıp kapanma sorunu olabilir.

6- Garanti Süresi 

Sıfır beyaz eşya üreten satan mağazalar genelde çamaşır makineleri için 3 yıl garanti vermektedir. Ancak dönemsel kampanyalardan yararlanarak belli bir bedel karşılığında ek garanti alabilirsiniz. Satın alacağınız makinenin fiyatının yaklaşık %10 u gibi bir tutarı ödeyerek +1 yıl +2 yıl hatta daha fazla sürelerde ek garanti satın alabilirsiniz. Ayrıca garanti koşullarını mutlaka okumalı, garantinin neleri kapsadığını öğrenmelisiniz. Örneğin inverter motor bir ürün satın alırsanız bunun garanti kapsamına girip girmediğini bilmenizi sizi ileride oluşabilecek büyük bir masraftan kurtaracaktır.

İnverter motor nedir? İnverter motor ne gibi avantajlar sağlar? Bu motor tipi doğru akımı alternatif akıma çevirebilen, fırçasız cihazlardır. Fırçasız yapısı sayesinde motorda aşınma ve yüksek ses sorunları olmamakta, enerjiyi mıknatıslar sayesinde ilettiği için yıpranma ve ses büyük ölçüde giderilmektedir. Ayrıca inverter motor daha az enerji tüketir, daha tasarrufludur.

7- Renk ve Tasarım

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli derseniz renk ve tasarım konusunu atlamamız mümkün değildir. Özellikle son yıllarda yerli markalarımızın ürettiği birbirinden canlı renklerdeki makineleri de tercih edebilirsiniz. Renkli çamaşır makinesi almak mantıklı mı, renkli çamaşır makinesi alınır mı? Aykırı renklerde bir model ilk aldığınızda içinizi ısıtıp size enerji verse de zamanla sıkabileceğini de göz ardı etmemelisiniz.

Makinenizin kompakt ve ergomonik bir model olması, uzun vade kullanacağınız için şık bir ürün olması çok önemlidir. Anlık veya sezonluk heveslere kapılmadan klasik beyaz rengi tercih etmenizi öneririz. Gri veya inox çamaşır makinesi alırsanız makineniz üzerinde zamanla su ve deterjan lekeleri kalabilir.

Camasir-Makinesi-Yikama-Programlari

Çamaşır makinesi yıkama programları nelerdir.

8- Program Seçenekleri

Çamaşır makinesi alırken program seçeneklerine de dikkat etmelisiniz. Size zaman bırakacak, hayatınızı kolaylaştıracak, çamaşırlarınızı için en doğru programı seçebilecek bir makine almanızı tavsiye ederiz. Teknoloji geliştikçe firmalar daha çok kullanacağınız, size daha fazla sağlayacak programlar geliştirmektedir. Yıkamak istediğiniz çamaşırın türüne, kirlilik oranına ve de renklerine göre yıkama çözümleri sunacaktır. En çok tercih edilen ve bir makinede mutlaka bulunması gereken programlar;

  • Hızlı Yıkama : Yıkama programlarının sürelerini %50 ye yakın bir süre azaltır. Böylelikle sudan, elektrikten ve zamandan tasarruf edersiniz.
  • Narin Program : Makineniz yavaş tambur hareketleri yaparak çamaşırlarınızı zarar vermeden yıkar.
  • Bebek Programı : Üst seviyede temizlik sunan, sıcaklığı yüksek derecelerde tutan, özel yıkama adımları ile yıkayan programdır.
  • Pamuklu Yıkama Programı : Uzun süren bu programda yoğun yıkama hareketleri yapılır.
  • Elde Yıkama Programı : Çamaşır makinesinde yıkanamaz denen ürünler için kullanılan programdır. Adeta elde yıkıyor gibi hassas hareketlerle yıkama yapılır.
  • Sentetik Yıkama Programı : Dayanıklı olmayan çamaşırlar için sunulan programdır. Pamuklu yıkamaya göre daha narin yıkarken daha kısa sürede işlemi bitirir.
  • Yünlü Yıkama Programı : Kışlıklarınız için ideal bir programdır

9- Ses Seviyesi

Çamaşır yıkamanın saati olmaz diyenlerden misiniz? Günlük hayatımız o kadar hızlı akıyor ki bazen yıkama yapmak hiç olmadık saatlerde aklınıza gelebiliyor. Ya da makinenizin saatini ayarlayarak siz evde yokken yıkamaya başlamasını isteyebiliyorsunuz. Elektrik tasarrufu sağlamak için gece saatlerinde çamaşır yıkamak, bunu yaparken de kimseyi rahatsız etmemek için sessiz bir makineye ihtiyacınız olacaktır.

Çamaşır makinesi ses seviyesi nasıl öğrenilir? Çok basit. Satın almak istediğiniz ürünün etiketinin üzerinde ses seviyesini gösteren bir yer bulunur. Yukarıdaki etikette 11 numara ile gösterilen alanda satın alacağınız makinenin ses seviyesini görebilirsiniz. Günlük hayatımızda konuşma sesimizin 60 dB olduğunu düşünürsek buna kıyas yaparak bir makine alabilirsiniz. İyi bir çamaşır makinesi yıkama esnasında 50-65 dB sıkma anında ise ortalama 67-77 dB ses çıkarmaktadır.

10- Fiyat

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz yazımızın olmazsa olmaz başlığı elbette fiyat. Sıfır çamaşır makinesi satan yerlerden aldığınız katalogları karşılaştırabileceğiniz gibi internet üzerinden de araştırma yapabilirsiniz. Pek çok farklı ürünü bir araya toplayıp aradığınız özellikler üzerinden filtreleme yaparak sizin için en ideal makineyi, en uygun fiyattan alabilir, anlık kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Eski Çamaşır Makinesini Ne Yapacaksınız?

Sıfır çamaşır makinesi aldığınız zaman elinizdeki ürünün boşa çıkacağını unutmamalısınız. 2.el eşya alanlar bu konuda size yardımcı olacak, satmak istediğiniz ürünleriniz için mümkün olan en yüksek fiyat teklifini sunacaktır. Temiz, sağlam, çalışır durumda olan makinelerinizi değerinde elden çıkarmak isterseniz biz tüm İstanbul genelinde hizmetinizde olacağız. Detaylı bilgi almak, 2.el çamaşır makinesi satmak için 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2023-02-25T23:50:30+03:0022 Şubat 2023|0 Yorum

Yorum Yap