Gümüş nasıl muhafaza edilir, nasıl bir saklama yöntemi kullanırsak daha iyi bunlardan bahsedeceğiz. Evlerde gümüş gondol, tepsi, şekerlik, şamdan, çatal bıçak, peçetelik gibi eşyaları olduğu gibi gümüş takılar da mevcut. Bu eşyaların doğru şekilde saklanıp muhafaza edilmesi önemlidir. Aksi halde kararır ve güzel görünümünü kaybeder.

Gümüş eşya alanlar veya daha önceden gümüş sahibi olanlar genelde saklama kutularında, vitrinlerde, konsol içinde muhafaza etmeyi uygun görüyorlar. Kimisi doğru kimisi hatalı olan bu saklama yöntemlerini ele alarak inceleyip size doğrusunu anlatacağız. Hemen başlayalım.

Kulce-Gumus-Nasil-Saklanir

Külçe gümüş nasıl saklanır

Gümüş Eşya Nasıl Saklanır?

Gümüş, metal olarak korozyona ve neme dayanıklı bir ve moleküler yapısı gereği yok edilemeyen bir elementtir. Dövülerek bir şekle, kalıba sokulabilmesi onu pek çok alanda kullanılabilir kılmaktadır. Hem endüstriyel alanda hem süsleme alanında hem de ev eşyası, süs alanında pek çok yerde gümüş eşya görebilirsiniz. Her ne kadar farklı alanlarda kullanılsa da gümüş objeler son zamanlarda bir yatırım aracı olarak görülmekte ve külçe gümüş fiyatları ile belirli bir değer ifade etmektedir.

Karton Kutu Değil Plastik Kutu Tercih Edin

İnsanlar gümüş satın aldıkları zaman kendilerine sunulan karton kutular içinde saklamaya devam etse de bu çok doğru bir yöntem değildir. Pek ne yapmalı? Gümüşün havayla mümkün olduğu kadar az temas etmesi gerektiği için plastik kutular tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Çünkü karton daha geçirgen bir yapıya sahip olduğu için içine daha çok hava alacaktır.

Nemli ve Islak Ortamlardan Kaçının

Kuru, rutubetsiz, serin yerler gümüşlerin en çok sevdiği ortamlardır. Bu yüzden uzun süre banyon gibi nemli ortamlarda tutulan gümüşler çabuk kararır. Yüksek ısının olduğu yerlerde veya sıcak suya maruz kalacağı yerlerde asla gümüş saklanmamalı, kullanım sonrası pamukla veya yumuşak bezle silinmelidir.

Farklı Metallerle Aynı Yerde Bekletilmemelidir?

Gümüş nasıl muhafaza edilir sorusunun en önemli yerlerinden biri de bu maddedir. Altın, çelik, demir demeden tüm eşyalarınızı birbirine değecek şekilde bir kutu içinde saklarsanız gümüşleriniz zarar görecektir. Kolay bozulabilen gümüş eşya çeşitleri diğer metallerden etkilenecek, yapılarında bozulmalar olabilecektir.

Doğrudan Güneş Işığına Maruz Bırakmayın

Güneş ışınları cildimize zarar verdiği gibi gümüş eşya üzerinde de bozulmalara neden olacaktır. Güneşin yıpratıcı ve deforme edici gücünden etkilenmemesi için kapalı ortamda, serin yerde saklamak daha iyi olacaktır.

Külçe Gümüş Nasıl Saklanır?

Birikim sahipleri son 5 yıldır gümüş külçe almaya başladı diyebiliriz. Eskiden bu kadar yaygın olmayan, bilinmeyen bu yöntem yatırım çeşitliliği bakımından benimsenir hale geldi. Ancak siz de evinizde külçe gümüş veya gümüş obje biriktirmeye başladığınızda gümüşün altından çok daha hacimli olduğunu, altın kadar pratik bir biriktirme alanı olmadığını anlayacaksınız.

Saf gümüş altından %84 daha büyüktür. Dolayısıyla kapladıkları alan daha fazladır. Gram altın fiyatları hesaplanarak satın alınan bir kaç gram altın cüzdanda bile biriktirilmeye balansa da aynı miktarda gümüş saklamak daha büyük yer ister. Külçe gümüş saklama yöntemleri için yukarıdaki 3 maddeyi dikkate alabilirsiniz.

Gümüş Neden Kararır?

Gümüş nasıl muhafaza edilir kadar sorulan bir diğer soru da gümüş neden kararır sorusudur. Aslında gümüşün kararma sebepleri hakkında yukarıdaki maddelerde bazı ipuçları vermiştik. Gümüşün kararmasını engellemeniz pek mümkün değil. Zamanla mutlaka kararacaktır. Siz bu kararmayı ancak geçiştirebilirsiniz.

Ter, parfüm, klorlu su, kimyasal temizlik ürünleri gümüşlerinizin kararmasını hızlandıracaktır. Dolayısıyla hem bunlardan uzak tutar hem de az hava alan, kuru ortamlarda muhafaza ederseniz kararmayı geciktirebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş parlatma yöntemleri zannettiğiniz gibi zor metotlarla yapılmaz. Pek çoğu elinizin altında bulunan malzemelerle ve kolay uygulanabilen yöntemlerle parlatılabilir. Fazla detaya girmeden, sizi yormadan, kısaca gümüş parlatma araçları hakkında bilgi verelim.

  • Diş macunu
  • Tuz ve Limon Suyu
  • Karbonat ve Sirkeli Su
  • Alüminyum Folyo
  • Çamaşır Deterjanı
  • Limon Suyu ve Süt
  • Muz Kabuğu

Bu malzemeleri kullanarak kararan gümüş nasıl parlatılır sorusunun cevabını vermiş olursunuz.

Gümüş Nasıl Satılır?

Gümüş nasıl muhafaza edilir sorusundan sonra şimdi de gümüş satmak istiyorum diyenlerin ihtiyacına cevap olacak bilgiler verelim. Mesela gümüş gondol satmak istiyorum diyorsanız hassas terazi ile tartıp ayar numarasına göre fiyat teklifi vererek satın alırız. Detaylı bilgi almak ve 800 ayar, 900 ayar veya 925 ayar gümüş satmak için 0533 493 33 90 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Bizi Takip Edin
2024-03-05T22:11:37+03:005 Mart 2024|0 Yorum

Yorum Yap