Gumus-Tepsi-Alanlar

Gümüş eşya alanlar, Gümüş alan yerler, Gümüş satmak istiyorum

Gümüş obje üzerindeki değerler neyi ifade eder, gümüşe kıymet biçmemizi sağlayan rakamlar ne anlama gelir bunları bilmek ister misiniz? Gümüş kaç ayar olur, 925 ayar gümüş kaç para eder, 800 ayar gümüş fiyatı nedir, 2023 de gümüş değeri ne kadar olur gibi soruların cevapları da burada bulunabilir. Evinizde size ait olan veya aile büyüklerinizden size kalmış, maddi kıymeti hakkında bilgisi sahibi olmadığınız gümüş gondol, şekerli, şamdan gibi eşyaların değerini anlamak için izlenmesi gereken bir yol vardır.

Gümüş alanlar veya gümüş alan yerler de sizden gümüş obje alırken bu yolu izleyerek fiyat teklifi verip satın alırlar. Gümüş saf halde bulunduğunda çok yumuşak, esnek yapıya sahip bir metaldir. Farklı bir metal eklenerek daha sert ve dayanıklı hale getirilir. Gümüşlere şekil vermek ve gümüşten farklı ürünler elde etmek, farklı alanlarda kullanmak için gümüş içerisinde değişiklik yapılır. Bu değişiklik ürün üzerinde binlik sistem üzerinden ifade edilir. 1000 ayar saf gümüştür, saf gümüş kaç ayar sorusu da bu şekilde cevabını bulmuş oldu. Mesela gümüş gondol almak istediğinizde ürünün sağında solunda, altında veya kenarında 800, 900 veya 925 gibi bir rakam yazar. Bu rakamlar üründe ne kadar oranda gümüş olduğunu gösterir. 925 ayar demek ürün içerisinde %92,5 gümüş var demektir.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında daha anlaşılır, tanımlardan uzak ifadeler yer vereceğiz ki daha iyi anlaşılsın. Bize çok sorduğunuz gümüş neye göre fiyatlandırılır, gümüş satış süreci nasıl ilerler, gümüş ayarları ve fiyatları sorularını cevaplayacağız. İsterseniz ana başlıklar halinde ilerleyelim.

Gümüş Nedir?

Periyodik tabloda Ag simgesi ile gösterilen değerli bir metal olan gümüş pek çok alanda kullanılmaktadır. Atom numarası 47, atom ağırlığı ise 107,87 gramdır. Yaklaşık 962° de erimektedir. Çok eski zamanlardan beri bilinen bir metal olsa da altın ve bakırdan sonra bulunmuştur. Gümüşün ne olduğu, nasıl bir metal olduğu, tarihi vb konularının açıklamalarının yapıldığı detaylı yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz; Gümüş nedir?

Gümüş Neden Değerlidir?

Gümüş son zamanlarda değerli hale gelen bir metaldir. İnsanlar ekonomik belirsizliklerin yaşandığı, paranın değer kaybettiği dönemlerde kendilerine yatırım yapacak araçlar aramaya başlarlar. Döviz, altın, arsa, ev, araba bunlardan biri olabileceği gibi gümüş de artık bir yatırım aracı görülmektedir. Altın fiyatlarının gittikçe artmaya başladığı ve herkesin ulaşamadığı seviyelere geldiği için gümüş daha çok talep görmeye ve değerli hale gelmeye başladı.

Gümüş Ayarları

Yukarıda anlattıklarımızı toparlamak adına gümüş ayarları konusuna kısaca tekrar değinelim. Saf gümüş kaç ayardır sorusunun cevabı 1000 dir. Ancak saf gümüş bir şekle sokulamayacak kadar esnek olduğu için içine farklı metaller karıştırılarak şekil verilir. Metal karıştırıldığı için artık 1000 ayar saf gümüş değildir. Bir üründe ne kadar gümüş ve ne kadar farklı metal olduğunu gösteren numaralara gümüş ayarları denir. En çok görülen ayar numaraları 800 ayar, 900 ayar ve 925 ayardır. Farklı ayar numaralarını da göreceğiniz ürünler olabilir ama en çok rastlananlar bunlardır. En değerlisi doğal olarak 925 ayar gümüştür.

925-Ayar-Gumus-Alanlar

925 ayar gümüş alanlar, 925 gümüş satmak istiyorum, 925 ayar gümüş fiyatı

Gümüş Ayarı Nasıl Belirlenir?

Peki üründeki gümüş ayarı nasıl belirlenir? Saf gümüş mü, yoksa içerisinde bakır gibi farklı metaller karıştırılmış mı? Gümüşün yapısının yumuşak olduğunu yukarıdaki açıklamalarımızda söylemiştik. Daha sert ve dayanıklı hale getirebilmek için gümüş içerisine genelde bakır gibi alaşımlar eklenir. Bakır eklenince doğal olarak saf gümüşün oranı düşer. Bir obje içerisinde %20 bakır %80 gümüş varsa bu ürün 800 ayar gümüştür. Eğer objedeki gümüş oranı %50 nin altında değilse rengi gümüş rengi olarak kalır. Şimdi gümüş ayarları hakkında biraz açıklama yapalım.

800 Ayar Gümüş

Obje içinde %80 gümüş %20 başka alaşım olduğunu ifade eder. Fazla önemli olmayan, küçük objelerde genelde 800 ayar gümüş kullanılır. Çatal bıçak, bardak altı, resim çerçevesi, mumluk, şekerli gibi ürünlerde 800 ayar gümüş tercih edilir. Bir ürünün hangi ayarda üretileceği üretimini yapan firmanın tercihine göre değişmektedir. Ayar numaralarına göre ürünleri kategorize etmek doğru olmaz.

900 Ayar Gümüş

900 ayar demek üründe %90 gümüş %10 farklı metal vardır demektir. Değerli olarak görülen 900 ayar pek çok ürün bulunmaktadır. 900 ayar pek çok ürün görebilirsiniz yani kategorize etmek doğru olmaz. Gümüş tepsi, gümüş şamdan, gümüş vazo, peçetelik, hatta bardak gibi ürünler görebilirsiniz.

925 Ayar Gümüş 

925 ayar gümüş Sterling Silver olarak adlandırılır. %92,5 oranda gümüş % 7,5 oranında farklı metal vardır demektir. 925 ayar gümüş fiyatları günlük hatta saatlik olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu ayarın hangi obje üzerinde kullanıldığını söylemek zordur. Gümüş takı, gümüş plaket, sunum tepsisi, şamdan, kolye, gondol gibi pek çok eşya 925 ayar olabilir.

Gümüş Nasıl Ayrıştırılır?

Gümüş bir cevherden veya metalde nasıl ayrıştırılır? Bilinen ve uygulanan en eski tekniklerden biri kurşun ile ayrıştırma yöntemidir. Gümüş belirli bir ısıda kurşunla birlikte eritilerek ayrıştırılır. Bir diğer yöntem de amalgam yöntemi ile ayrıştırmadır. Bu yöntemde çamur kıvamındaki gümüş, civa ve tuz ile karıştırılarak elde elde edilir. Sahip olduğunuz ürünün gümüş olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değil misiniz? Gerçek gümüş nasıl anlaşılır, elimdeki ürün gerçek gümüş mü nasıl anlayabilirim diyorsanız yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz; Gerçek gümüş nasıl anlaşılır?

Gümüş Nasıl Satılır?

Gümüş satmak nasıl olur, gümüş satmak istiyorum ama nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum mu diyorsunuz? O halde gümüş alan yerler için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Arkadaşlarımız ürünlerinizi satın almak veya fiyat teklifi vermek için adresinize gelir. Hassas terazimiz ile ürünleriniz tek tek tartılır ve ayar numarasına ve ağırlığına göre fiyatlandırılır.

Müşterilerimizin hemen hemen hepsi gümüşü hurda fiyatından mı alıyorsunuz sorusunu soruyor. Evet biz genelde ürünü hurda fiyatından satın alır, obje olarak bekletmeyiz. Kaliteli hizmet almak, Anadolu Yakası veya Avrupa Yakası ilçelerinden gümüş obje satmak isterseniz bizimle 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan iletişime geçebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2022-08-30T22:50:02+03:0028 Ağustos 2022|0 Yorum

Yorum Yap