Google Tv nedir, Android Tv ile arasındaki farklar neler sorusunu çok duyduğumuz için konuyla ilgili detaylı bilgiler vermek istedik. Çünkü tüketiciler televizyon satın alırken bu kavramları birbirine karıştırmakta, dolayısıyla neye para verdiklerini bilmemektedirler. Google Tv alınır mı, Google Tv mi daha iyi Android Tv mi, hangi marka Google Tv alınır gibi benzer sorularınızı da yazımız içinde cevaplayacağız.

Sıfır televizyon alanlar kendi seçimlerinden çok satıcıların yönlendirmesi ile hareket etme hatasına düşüyorlar. İhtiyaçlarınız doğrultusunda doğru markayı kendiniz belirlemeli, markanın sunduğu yazılım özelliklerini iyi araştırmalısınız. Böyle yaparsanız hem en iyi alım kararını vermiş hem de bütçenizi doğru kullanmış olursunuz. Bildiğiniz gibi Samsung markası Tizen’i, Lg ise Webos’u kullanmakta, kalan markalar ise Google Tv veya Android Tv tabanlı hizmet sunmaktadır. Siz hangisini seçeceksiniz?

Google-Tv-Nedir

Google Tv nedir

Google Tv Nedir?

Google Tv adı üzerinde Google tarafından geliştirilen, Android tabanlı bir işletim sistemidir. Peki Android Tv varken neden Google Tv çıkarıldı, neden ihtiyaç duyuldu? Çünkü Google Tv ile cep telefonundan, tabletten veya televizyondan izlediğiniz tüm içerikleri bir yerde toplayabiliyorsunuz.

İnsanlar artık bulundukları her ortamda internete bağlanmak, sosyal veya dijital ağlar üzerinden keyifli vakit geçirmek istiyorlar. Bu keyfi yaşarken de kullandıkları programlar, oynadıkları oyunlar, izledikleri dijital içerikler Google algoritması tarafından takip edilmekte, bu verilerle size özel içerik tavsiyeleri sunulmaktadır. Google Tv nedir sorusunu cevapladıktan sonra şimdi devam edelim.

Android-Tv-Nedir

Android Tv Nedir

Android Tv Nedir?

Android Tv ise Google tarafından geliştirilen ve Andorid işletim sistemini temel alan bir akıllı televizyon platformudur. Google Play Store ile entegre olduğu için geniş bir içerik yelpazesi sunmaktadır. Telefonunuzda kullandığınız Android tabanın aynısını televizyonunuzda kullanıyor olduğunuzu düşünebilirsiniz. 7 binden fazla uygulama veya içeriği kullanıcıların beğenisine sunan Android Tv, diğer smart tv yazılımlarına nazaran daha fazla seçenek sunmaktadır.

Google Tv ve Android Tv Arasındaki Farklar Neler?

Temelde Android Tv olan iki cihazın arasında elbette bazı farklılıklar sunmaktadır. Bu farkları bilmek size alışveriş yaparken daha akıllıca hareket etmenizi sağlar. Daha iyi bütçe kullanımı, daha doğru cihaz seçimi yapabilmek için bu farklılıkları bilseniz iyi olur.

 • Android Tv uygulama odaklı çalışırken Google Tv içerik odaklı çalışmaktadır.
 • Google Tv birden fazla kullanıcı için profil oluşturma imkanı sağlamaktadır.
 • Google Tv daha kullanıcı dostu bir yapıdır. Sizin izleme geçmişinizi, uygulama ve içerik izlemelerinizi takip ederek yeni deneyimler için tavsiyelerde bulunur.
 • Google Tv daha geliştirilmiş arama ve sesli komut özellikleri sunmaktadır.
 • Google Tv daha yeni modellerde pek çok marka ile entegre olabilmektedir.

Google Tv özelliği ilk olarak Sony ve TCL markaları tarafından kullanılmış olsa da daha sonra Google pek çok firma ile işbirliği yaparak yaygın bir marka ağına ulaşmış durumda. Özellikle Axen, Sunny, Onvo, Vestel, Regal, Arçelik, Beko, Grundig gibi yerli markalar Google Tv ile çok daha güncel ve kaliteli modeller ürettiler.

Google Tv Nasıl Kurulur?

Google Tv nedir, Google Tv özellikleri ve temel prensipleri konularında gerekli açıklamaları yaptıktan sonra Google Tv nasıl kurulur bundan bahsetmek istiyoruz. Aslında kurulumu çok basit olan, kendi başınıza yapabileceğiniz bir yazılıma sahip. Şimdi adım adım Google Tv nasıl kurulur bunu anlatalım.

Televizyonunuzu açıp kuruluma başladığınızda

 1. Bölgeyi (Türkiye) ve dili (Türkçe) seçin
 2. Temel Mod mu  Google Tv mi sorusuna Google Tv yi seçin. Temel tv de adı üzerinde sadece temel televizyon özelliklerini veya harici cihaz özelliklerini içerirken, Google tv de ise wi-fi ile internete bağlanarak Google’ın kişiselleştirilmiş dünyasına giriş yapmış olacaksınız.
 3. Wi-fi ağınızı seçerek şifrenizi girin ve Tv nizi internete bağlayın.
 4. Google hesabınızı girerek oturum açın
 5. Google in hizmet ve gizlilik şartlarını kabul edin.
 6. Hangi Google hizmetlerinin kabul edileceğini seçin
 7. Google Tv seçilmişse Google Asistant‘ı kurun
 8. Google Asistant’ın Tv uygulamalarında arama yapmasına izin vermek için 〈İzin Ver〉 seçeneğini seçin
 9. İstediğiniz abonelikleri seçin
 10. Ekrandaki talimatları okuyarak uzaktan kumandayı eşleştirin.
 11. Tv’nizi evde kullanacaksanız (Ev kullanımı) seçeneğini seçin
 12. Smart Tv hizmet ve gizlilik koşullarını okuyarak kabul edin
 13. İstatistikleri etkinleştirin veya devre dışı bırakın.
 14. Kanalları kurun
 15. Google Tv nin kurulmasını bekleyin
 16. Artık cihazınız hazır 🙂

Chromecast Özelliği Nedir?

Google Tv nedir şeklinde bir arama yaptığınız zaman Chromecast özelliğinden bahsedildiğini mutlaka görürsünüz. Chromecast ne demek, ne işe yarar gibi sorular çok sorulduğu için bu konuya da ayrıca değinmek istedik.

Chromecast çoklu ekran kullanımına olanak sağlayan, kullanıcıların video gibi pek çok içeriği telefon, tablet veya laptop gibi küçük bir cihazdan televizyon gibi büyük ekranlı bir cihaza aktarılmasına imkan veren bir teknolojidir.

Google Tv ile Android Tv arasındaki farklar neler ve Google Tv ile ilgili bilmek isteyeceğiniz detaylarla ilgili elimizden geldiğince açıklamalarda bulunduk. Umarız sizin için faydalı olmuştur. Yine de bilmek ve sormak istediğiniz sorular olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2024-01-03T22:37:54+03:0023 Aralık 2023|6 Yorum

6 Comments

 1. Ömer Kutlu 3 Ocak 2024 - 19:40

  Sizce hangi marka Google tv alınmalı tavsiyeniz nedir

 2. admin 3 Ocak 2024 - 21:09

  Pek çok markanın Google Tv üretimi mevcut. Bizim marka söylememiz doğru olmaz ama yerli markalara yönelebilirsiniz.

 3. Nejat Çamkaya 4 Ocak 2024 - 15:52

  Açıklayıcı bir bilgilendirme yazısı olmuş teşekkürler

 4. Çiğdem Varank 4 Ocak 2024 - 22:37

  Merhabalar. Google TV nedir diye araştırma yaparken yaziniza rastladım Google TV yi kendimiz mi kuruyoruz kurulumu kolay mi

 5. admin 4 Ocak 2024 - 22:50

  Biz teşekkür ederiz efendim.. Beğenmenize sevindik

 6. admin 4 Ocak 2024 - 22:51

  Merhabalar
  Google Tv nedir sorunuzun cevabını umarız bulabilmişsinizdir. Kurulumu kendiniz yapabilirsiniz. Yazımız içinde Google Tv kurulumu aşama aşama anlatıldı

Yorum Yap