Deri ve deriden üretilen malzemeler hem evimizin hem kıyafetlerimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Çantamızdan, kemere cüzdana, koltuklardan berjerlere kadar hayatımızın pek çok yerinde deri ile karşılaşıyoruz. Peki kullandığımız gerçek deri mi, suni deri mi?

Bu iki malzeme arasında ne fark var, hangisini tercih etmelisiniz biliyor musunuz? Şimdi bu konulara detaylı şekilde değineceğiz. Amacımız alışverişlerinizi daha bilinçli şekilde yapmanıza katkıda bulunmaktır. 

Gercek-Deri-Nasil-Anlasilir

Gerçek deri nasıl anlaşılır

1. Gerçek Deri Nedir?

Gerçek deri hayvan derilerinin bazı aşamalardan geçirilerek işlenmesi ile elde edilen deridir. Genelde büyükbaş sığır, manda, inek ya da koyun ve keçi derisi kullanılır. Hakiki deri görünümünün estetik hale gelmesi için pek çok aşamadan geçerek bizim hizmetimize sunulur.

2. Suni Deri Nedir?

Gerçek olmayan, suni deri ise doğal olmayan sentetik malzemelerden üretilir. Suni deri, gerçek deriye birebir benzer bir görünüme sahip olsa da gerçek deri kadar uğraştırmaz, üretimi çok kolaydır. Sanayinin pek çok alanında maliyetinin düşük olması sebebiyle daha çok tercih edilir.

3. Gerçek Deri ve Suni Deri Arasındaki Farklar Neler?

Bu iki deri türü arasında elbette büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar da tüketicilerin tercihlerini etkilemektedir. Gerçek deri ve suni deri arasında ne fark var şimdi bunları detaylı şekilde ele alalım.

3a. Malzemesi ve Üretim Süresi

Hakiki deri hayvan derisinden elde edildiği için üretim süreci uzun ve meşakkatlidir. Suni deri ise kimyasal bir üretim sürecinden geçer ve elde edilmesi kolaydır.

3b. Dayanıklılığı ve Kalitesi

Gerçek deri doğal bir yapıya sahip olduğu için daha uzun süreli kullanım sunarken suni deri kullandıkça aşınan, kısa ömürlü bir yapıya sahiptir ve dayanıklı değildir.

3c. Hava Alabilirlik

Gerçek deri hava geçiren, nefes alan bir malzeme iken suni deri sentetik malzemelerden dolayı hava almaz ve rahat bir kullanım sunmaz. Bu yüzden ayakkabı ve günlük kıyafetlerde gerçek deri daha çok tercih edilir.

3d. Maliyeti

Suni deri üretiminin kolay olması sebebiyle daha ucuzdur ve kolay bulunur. Gerçek deri ise doğal malzemeden, uzun uğraşlarla elde edildiği için pahalıdır ve nadir bulunur. İhtiyacınız doğrultusunda bütçenize göre seçim yapmalısınız

3e. Çevresel Faktörler

Gerçek deri hayvanlardan elde edildiği için toplumsal pek çok tartışmalara neden olsa da doğal bir malzemedir ve doğada parçalanır. Suni deride hayvan söz konusu olmadığı için sorun yoktur ama üretiminde kullanılan kimyasallar çevreye ciddi zararlar vermektedir.

3f. Doğal Görünüm ve Dokunuş

Gerçek deriye dokunduğunuz zaman kaliteyi ve doğallığı hemen fark edersiniz. Suni deride ise hem görünümden hem de dokunma hissinden dolayı yapaylık hemen anlaşılır. Doğal deri kullanıldıkça olgunlaşıp güzelleşirken suni deri kullandıkça eskir.

3g. Kolay Kullanım ve Esneklik

Gerçek deri formunu her zaman koruyan bir yapıdadır. Kıyafetlerde çok tercih edilmesinin sebebi de budur. Suni deri ise esnek değildir ve zamanla deforme olmaya çok müsaittir.

3h. Bakımı ve Temizliği

Gerçek deri ve suni deri arasındaki farklar neler sorusunun en belirginlerinden biri de bakım aşamasıdır. Gerçek deri periyodik olarak temizlenmeli, nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Suni deri ise kola temizlenir ve özel bakıma ihtiyaç duymaz.

Gercek-Deri-Ve-Suni-Deri-Arasindaki-Farklar-Neler

Gerçek deri ve suni deri arasındaki farklar neler

4. Suni Deri Mi Gerçek Deri Mi? Hangi Deri Tercih Edilmeli?

Deriyi nerede kullanacağınız sizin hangisini seçeceğinizi belirler. Eğer uzun süreli kullanım amaçlıyorsanız farklı, önemsiz yerlerde kullanacaksanız farklı tercihler yapabilirsiniz. Konuyu biraz daha açıklayalım.

4a. Ayakkabı ve Kıyafetler İçin

Gerçek deri daha dayanıklı olduğu ve nefes alan bir yapısı olduğu için ayakkabı ve kıyafet alımlarınızda hakiki deriyi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylece daha dayanıklı ve uzun süreli kullanım sağlayabilirsiniz.

4b. Mobilya Kullanımı İçin

Mobilya üretimlerinde genelde suni deri tercih edilmektedir. Bunun sebebi elbette maliyeti ve kolay boyanıp işlenebilen bir malzeme olmasıdır. Ancak uzun yıllar kullanmak ve kaliteli ve görünüm istiyorsanız gerçek deriyi tercih etmelisiniz.

4c. Çantalar ve Aksesuarlar İçin

Satın alacağınız ürünü nerede kullanacağınız çok önemlidir. Eğer uzun süre kullanmak istiyorsanız dayanıklı yapısı sebebiyle gerçek deriyi tercih etmelisiniz. Daha ekonomik bir tercih yapmak isterseniz suni deri daha doğru bir tercih olacaktır.

5. Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Gerçek deriyi suni deriden yani sahte deriden ayırt etmenin bazı püf noktaları vardır. Siz de sahip olduğunuz veya satın alacağınız ürünün gerçek deri mi suni deri mi olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Gerçek deri ve suni deri arasındaki farklar neler yazımıza devam edelim.

5a. Koku

Orjinal deri, yapısı itibariyle doğal bir deri kokusuna sahiptir. Deri kokusunu aldığınız zaman bu kokuya aşina olduğunuzu fark edecek hemen tanıyacaksınız. Sentetik deri ise kimyasal kokacaktır.

5b. Dokunuş

Hakiki deriye dokunduğunuz zaman doğal ve yumuşak bir yapı hissedersiniz. Sentetik deriler ise soğuk ve serttir. Dokunduğunuz zaman farkı çok rahat anlayacaksınız.

5c. Gözenek

Sentetik yani suni deride hiçbir gözenek olmadığı gibi gerçek deri üzerinde ise belirgin gözenekler vardır. Bu gözenekler sayesinde deri hava alır. Böylece hem koku yapmaz hem uzun ömürlü kullanım sağlar.

5d. Esnek Yapı

Hakiki deri esnektir, şekillenmesi çok kolaydır. Deri ceket, ayakkabı, yelek gibi eşyaları gerçek deri olarak aldığınız zaman üstünüze çok iyi oturur. Suni deri ise sert yapısı sebebiyle kolay şekilde almaz ve duruşu köşelidir.

5e. Marka ve Fiyat

Orjinal deri ürünler pahalı ve kaliteli ürünlerdir. Sentetik deri ise pek çok yerde bulunabildiği için ucuzdur. Çok kaliteli suni deri modelleri ile gerçeğine yakın seriler yapılsa da hiçbir zaman gerçek deri kalitesi yakalanamaz.

6. Suni Deri ve Gerçek Derinin Geleceği

Deri üretiminde ilerleyen yıllarda hem tüketicileri hem de doğayı sevindirecek gelişmeler olabilir. Biyoteknoloji sayesinde laboratuvar ortamında üretilecek olan deriler hem gerçek deri gibi doğal hem de suni deri gibi kolay elde edilebilir olacak. Bu da hayvanların öldürülmesinin önüne geçecek ve daha hızlı, zahmetsiz hammadde demektir.

7. Gerçek Deri Kime Satılır?

Umut Spot olarak deri koltuk satmak istiyorum veya deri mobilya satmak istiyorum diyen müşterilerimizden kısa sürede alım yapıyoruz. Özellikle deri koltuk, deri berjer, deri puf, gerçek deri sandalye gibi ürünleri yüksek fiyattan satın alıyoruz. Peki gerçek deri nasıl satılır, kime satılır?

  • 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzun whatsapp hattına eşyalarınızın fotoğraflarını göndermeniz yeterli
  • Ekibimiz size kısa süre içinde dönüş yapacak ve olumlu, olumsuz cevabımızı iletecektir.
  • Derileriniz bizim alabileceğimiz ürünlerse fiyat teklifimizi iletiyoruz.
  • Teklifimizi kabul etmeniz halinde istediğiniz gün ürünleri nakit ödemesini yaparak satın alıyoruz.
  • Eşyalarınızın alımı esnasında gerekli olan nakliye ve taşıma işlemlerinin tamamını biz yapıyoruz.

Umut Spot olarak gerçek deri ve suni deri arasındaki farklar başlıklı yazımızla size merak ettiğiniz bilgiler vermek istedik. Ekibimiz tüm Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası ilçelerinde hizmet vermektedir. Bizi istediğiniz zaman hiç çekinmeden arayabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Gerçek Deri Koltuk Nasıl Temizlenmeli?

Gerçek Deri Koltuk Nasıl Anlaşılır?

İkinci El Deri Koltuk Alanlar

Bizi Takip Edin
2024-07-10T22:26:35+03:008 Temmuz 2024|0 Yorum

Yorum Yap