F sınıfı enerji buzdolabı ne demek sorusu yeni etiket düzenlemesine geçildikten sonra tüketicilerin en çok sorduğu soruların başında gelmektedir. F sınıfı enerji ne demektir, F sınıfı çok elektrik harcar mı, F sınıfı enerji beyaz eşya alınır mı soruları da bunu izledi. Günlük yaşantımızın bir parçası olan ve çok sık kullandığımız buzdolabımızın enerji sınıfı çok önemlidir. Sürekli elektrikte kalan, gün içinde devamlı çalışan buzdolabı eğer tasarruflu bir model değilse yüksek faturalarla karşılaşabilirsiniz.

Sıfır buzdolabı alanlar ilk olarak fiyata odaklansa da enerji sınıfı da mutlaka dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Yerli veya yabancı marka olsun olması fark etmez. A sınıfı buzdolabı almanız gittikçe azalan enerji kaynaklarını idareli kullanmak adına da önemli bir adımdır. Dilerseniz enerji etiketlerinin ne anlama geldiğini, tasarruflu enerji sınıflarını ve merak ettiklerinizi cevaplayalım.

Enerji Sınıfı Ne Demektir?

Tüketicilerin satın almak istedikleri sıfır veya ikinci el beyaz eşya hakkında teknik bilgiler alabilecekleri, diğer ürünlerle kıyaslama yapabilmelerini sağlayacak bilgilerin yer aldığı bir çizelgedir. Tüketicileri daha az enerji tüketen ürünler almaya sevk etmek adına Avrupa Birliği ‘nde yayımlanan Enerji Etiketlemesi Yönetmeliği gereği Mart 2021 yılında yeni etiket düzenine geçiş yapılmıştır.

Yeni enerji etiketlerinde alışık olduğumuz A+, A++ ve A+++ enerji sınıflarının yerine A, B, C, D, E, F ve G skalası kullanılmaktadır. Yeni enerji etiketlerinde en yüksek enerji verimliliğine ait olan A sınıfı iken en düşük verimliliğe sahip ürün ise G sınıfıdır.

Yeni enerji etiketi

 

Yukarıdaki fotoğrafta yeni etiket düzenlemesine bir örnek verilmiştir. Yeni etiket ve eski etiket üzerindeki farklılıkları siz de görmüşsünüzdür. Peki yeni enerji etiketi üzerinde yer alan bilgiler ne anlama gelmektedir?

  1. Enerji sınıfı
  2. Enerji tüketim miktarı (kWh)
  3. Kapasite
  4. Ses seviyesi (desibel)

F Sınıfı Ne Demek?

F sınıfı buzdolabı ne demek sorusunu cevaplayabilmemiz için F sınıfının ne anlama geldiğini iyi anlamamız gerekir. Eski etiketlerde yer almayan yeni sınıflandırma kriterlerinde gördüğümüz F sınıfı enerji düşük verimliliği olan, enerji sarfiyatı yüksek ürünler için kullanılır. Enerji sınıfları Avrupa Birliği Standartlarına uygun olarak bir referans değerine göre sınıflandırılır. Bu değer Enerji Verimlilik Endeksi olarak adlandırılır. F sınıfı ürünlerin enerji verimlilik endeksi 125 seviyelerindedir. Yani verimliliği düşük dolayısıyla elektrik sarfiyatı yüksektir.

F Sınıfı Buzdolabı Alınır Mı?

F sınıfı buzdolabı kalitesizdir, alınmaz gibi bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü bir ürünün F sınıfı olması onun kalitesiz olduğunu değil sadece elektrik tasarruflu bir model olmadığını gösterir. Örneğin büyük boyutlu, gardolap tipi buzdolabının F sınıfı olma ihtimali çok yüksektir. Peki bu ürün kalitesizdir diyebilir miyiz? Kesinlikle hayır. O halde F sınıfı buzdolabı ne demek, alınır mı sorusunun cevabı evet alınabilir olarak verilebilir. Ancak maddi olarak problem yaşamayacaksanız A sınıfı buzdolabı almak elbette daha mantıklı olacaktır. Böylece tasarruflu, elektrik faturasında bol rakamlar göstermeyecek bir ürün tercih etmiş olursunuz.

F Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi F sınıfı buzdolabı enerji tüketimi fazla olan bir üründür. F sınıfı biz buzdolabı aylık olarak ortalama 60 kw enerji tüketimi yapmaktadır. Meskenler kullandıkları enerji miktarına göre farklı şekilde fiyatlandırılır. Aylık 240 kWh tüketim yapılan meskenlerde 1.46 Tl den hesaplama yapılırken 240 kWh üzeri tüketim yapılan meskenlerde 2.17 Tl üzerinden hesaplama yapılır. F sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabı meskene göre aylık 88 TL veya 130 TL gibidir.

1 Buzdolabı Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Bu soruya sağlıklı cevap verebilmemiz için buzdolabının enerji sınıfını doğru olarak bilmemiz gerekir. A sınıfı buzdolabı daha düşük elektrik sarfiyatı yapacakken, F sınıfı buzdolabı buzdolabı daha fazla elektrik harcayacaktır. Dolayısıyla A sınıfı buzdolabı aynı sürede daha az F sınıfı daha fazla elektrik faturası getirecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca bütçenizi zorlamalı, A sınıfı buzdolabı satın almaya gayret etmelisiniz.

A Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

A sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabı; yılda 252 kWh elektrik tüketimi şeklinde olacaktır. A sınıfı bir buzdolabı günde ortalama 0.69 kWh elektrik tüketirken bu ortalama 1.5 TL gibi bir rakama tekabül eder.

B Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

B sınıfı buzdolabı da enerji tasarrufludur diyebiliriz. A sınıfı buzdolabından çok farkı olmayan, elektrik faturanızı fazla kabartmayacak olan B sınıfı buzdolabı yılda ortalama 360 kWh elektrik tüketirler. Bu da günde ortalama 2 TL gibi bir rakam demektir. B sınıfı beyaz eşya pek çok marka tarafından üretilerek tüketicilere daha cazip fiyatlarla sunulmaktadır.

Buzdolaplarının saatlik elektrik tüketimleri enerji sınıfları ile alakalı olsa da kullanıcıların davranışları da elektrik sarfiyatını etkileyecektir. Alacağınız küçük tedbirlerle siz de elektrik faturanızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Buzdolabının Az Elektrik Harcaması İçin Neler Yapılabilir?

A sınıfı veya G sınıfı buzdolabı alsanız da elektrik sarfiyatını kontrol edebileceğiniz ya da fazla elektrik yakmasına engel olabileceğiniz tedbirler alabilirsiniz. Ülkemizde kullanıcılar bu tedbirleri bilmedikleri için yaptıkları hataların da farkında olmadan beyaz eşya kullanmaya devam etmektedirler. Peki neler yapılabilir?

  • Buzdolabınızın içine sıcak yemek, tencere, tava koymayın. Böylece dolabınızın iç soğukluğu düşmeyecek, tekrar aynı soğukluğu yakalamak için ekstra çalışmayacaktır.
  • Dolabınızı direk güneş gören bir yerden farklı bir yere koyma imkanınız varsa mutlaka bunu uygulayın.
  • Fırın, çamaşır makinesi, mikrodalga, mini fırın, bulaşık makinesi gibi eşyaları buzdolabınızdan uzak bir konuma yerleştirmeniz çok faydalı olacaktır. Çünkü bu aletlerin yayacakları ısı dolabınıza ulaşacak, dolabınız ısınacaktır. Bu da elektriği daha fazla harcayarak tekrar motor çalıştırıp içini soğutması gerektiği anlamına gelir.
  • Dolabınızın lastiklerinin iyi yapıştığına, kapısının iyi kapandığına dikkat etmelisiniz. Lastiği iyi kapanmayan dolabınız için ne yapabileceğinizi öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2022-12-27T21:07:31+03:0023 Aralık 2022|0 Yorum

Yorum Yap