Konu antika eşya olduğu zaman herkes bilgi almak ve konu hakkında fikir sahibi olmak isterler. Çünkü antika, insanları cezbeden, merak uyandıran, kıymetli eşya veya eşyalardır. Ancak bu tarz kıymetli eşyalar hakkında iki kelam edebilmek için yıllar süren bir tecrübeye sahip olmak gerekir.

Antika eşya alanlar genelde bu tür eşyalara meraklı olan insanlardır. Antikacı veya koleksiyoncu olarak anılan bu kişiler önemli bir bilgi birikimine sahiptir. Siz de antika satmak istiyorum diyorsanız karşınızdaki insanda ilk arayacağınız özellik tecrübe ve bilgi olmalıdır. Uzman antika ekspertiz ekibimiz bu konuda oldukça iddialıdır. Yazımızın devamında antika eşya ile ilgili bilmek istediğiniz tüm detayları paylaşacağız.

Antika Eşya Nedir?

Pek çok insan sahip olduğu eşyanın antika olduğu iddia edip bu konuda ısrarcı olsa da hemen hemen hepsinde sonuç hüsran olabiliyor. Çünkü antika eşya her yerde rastlanabilecek, çarşıdan pazardan satın alınabilecek bir eşya değildir. Peki antika eşya nedir, antika neye denir, hangi eşyalar antikadır? Hemen anlatalım.

Antika eşya demek 100 yıl veya daha fazla geçişe sahip olan, eşine az rastlanan, bir döneme veya ünlü bir şahsa ait olan eşyalara denir. El işçiliği özenle yapılmış, kıymetli malzemeden üretilmiş bir eşya düşünün sizce değerli olmaz mı? Ancak her 100 yıllık eşya da antika değildir elbette. O halde bir eşyanın antika olabilmesi neye bağlıdır? Şimdi bundan bahsedelim.

Antika-Mobilya-Alanlar

Antika mobilya alanlar

Bir Eşyayı Antika Yapan Unsurlar Nelerdir?

100 yıllık veya 100 yıldan fazla geçmişe sahip bir eşya bulmak zor bir şey değil. Önemli olan o eşyanın ender rastlanan, az üretilmiş bir eşya olması ve bir dönemi yansıtması veya ünlü bir şahsa ait olmasıdır. Bir dönemin kültürünü yansıtması, sanatı hakkında, teknolojisi hakkında detaylar vermesi çok önemlidir. Şöyle bir toparlamak gerekirse;

  • Az bulunması
  • Belirli bir dönemi yansıtması
  • Önemli bir şahsa ait olması
  • Eski olması
  • Üretildiği dönemle ilgili bilgiler içermesi bir eşyayı antika yağan unsurlardır.

Antika eşya alırken de satarken de dikkatli olunmalı, bilgi sahibi olmadan, işinin uzmanı birinden danışmanlık almadan işlem yapılmamalıdır. Aksi halde ciddi maddi kayıplar yaşayabilir, alıp satılması suç olan eşyalar sebebiyle istenmeyen hukuki sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

En Çok Hangi Tür Antika Eşyalara Rastlanır?

Aslında bu konu ile ilgili ürün kategorize etmek kolay değil ama en çok antika eşya; porselen, seramik, heykel, mobilya, saat, resim, mücevher, el halısı, saat, kitap veya gümüş objeler, altın objelerde rastlanır. Örnekler çoğaltılabilir olsa da sizi sıkmamak adına ana kalemler üzerinden örnek vermemiz yeterlidir.

Özellikle antika mobilya modelleri çok rağbet görmekte ve alınıp satılmaktadır. Antika bahü, çalışma masası, şifonyer, böbrek dediğimiz komodinler, tırnak ayna, oymalı veya varaklı mobilya, deri koltuk en çok alıp sattığımız mobilyalardır.

Antika Eşya Nasıl Anlaşılır?

Bir eşyanın antika olup olmadığını anlamak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Antika eşya alanlar yani antikacılar eşyalarla ilgili önemli bir tecrübeye sahip olmalı ki size doğru fiyat teklifini verebilsin. Böyle uzman kişiler dışında kimseye antikalarınızı emanet etmemenizi, satış yapacağınız zaman bizimle işetişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bakalım antika eşya nasıl anlaşılır

  • Belgelendirme : Antika eşya alırken o eşyanın antika olduğunun belgelendirilmiş olması önemlidir.
  • Eşyanın Stili ve Tasarımı : Eşya, üretildiği döneme ait ipuçları ve dönemsel bilgiler içerir. Örneğin Napolyon dönemine ait mobilyalar ve işçilik.
  • Üretim Malzemeleri ve Üretim Teknikleri : Antika eşyanın en önemli ipucu nasıl ve hangi malzemeden üretildiğinde saklıdır.
  • Damga ve İşaretler : Eşyanın üretildiği yerin damgasının olması ürünün orijinal olduğu anlamına gelmektedir.
  • Patina ve Durum : Antika eşyalar genelde eskime belirtileri gösterir. Ancak bunun gerçek eskime olduğunu iyi kavramak gerekir. Çünkü bazı art niyetli kişiler antika olmayan kişiler ürüne eski görünümü verebilirler.

Antika eşya nedir kime satılır başlıklı yazımızın bu kısmını okuyarak antikacı sıfatını kazanamaz yine bir eşyanın antika olup olmadığını anlayamazsınız. Bu bilgiler sadece pratikte verilen bilgilerdir ki pratikte uygulamak önemli bir tecrübe ve birikim gerektirir.

Antika-Esya-Alanlar

Antika eşya alanlar

En Değerli Antika Eşya Hangisidir?

Birbirinden farklı türde antika eşya grubu olduğundan daha önce bahsetmiştik. En değerli antika eşya şudur demek doğru değildir. Çünkü eşyanın değerini artıran etkenlerin tarihsel ve dönemsel unsurlar olduğunu, ender bulunması olduğunu biliyoruz. Örneğin Hereke el halısı veya İpek el halısı, el oyması olan çok eski bir mobilyadan daha değerli olabilir.

Gümüş eşya satmak isteyen müşterilerimiz gümüş gondol, şamdan, tepsi, şekerlik, küllük gibi eşyalarının antika olmasını bekleseler de antika gümüş eşya pek rastlanır bir şey değildir. Ancak antika tablo, antika saat, efemera, oymalı mobilya, ipek halı, Ladik halısı, varaklı mobilya gibi pek çok eşya uzman ekibimizin değerlendirilmesi sonucu fiyatlandırılabilir.

Antika Eşya Kime Satılır?

Antika eşya alanlar olarak bu noktada devreye girebilir, antika eşya satmak istiyorum diyen müşterilerimizin taleplerini karşılayabiliriz. Eşyanızın antika olup olmadığı konusunda uzman ekspertiz yapabilir, eşyalarınızı fiyatlandırabilir, hemen satın alabiliriz.

Peki nasıl satılır, antika eşya fiyatları nasıl belirlenir? 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzun whatsapp hattına antika olduğunu düşündüğünüz eşyalarınızın fotoğraflarını göndermeniz yeterlidir. Ekibimiz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size dönüş yaparak teklifimizi iletecek, anlaşma sağlanması halinde istediğiniz gün satın alacaktır. Bizi tüm Türkiye genelinden arayabilir, gümüş, el halısı, porselen, saat, mobilya, resim ve kitap gibi pek çok eşyanızı satın alabiliriz.

Hangi Bölgelere Hizmet Veriyoruz?

Antika eşya alanlar için eşyanın nerede olduğundan çok maddi manevi değeri daha önemlidir. İstanbul ilçelerine Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası ayrımı yapmadan hizmet verdiğimiz gibi Bursa, Ankara, İzmir, Muğla, Eskişehir gibi pek çok ile, satacağınız eşyanın değerine göre hizmet verebiliriz.

 

 

Bizi Takip Edin
2024-03-19T19:21:28+03:0015 Mart 2024|0 Yorum

Yorum Yap