Evimizin en keyif aldığımız köşesi hiç şüphesiz mutfaklardır. 2024 mutfak dekorasyon fikirleri yazımızla zaman geçirmeyi çok sevdiğiniz mutfaklarınız için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Kimi evlerin mutfakları çok büyük kimi evlerin küçük. Kimininki Amerikan mutfak kiminin geleneksel usulde ayrı mutfak. Hepsi için aynı fikri uygulamak elbette mümkün değil ama sizin mutfağınız için ne yapılabilir?

Her sene yeni renkler yeni modeller revaçta olsa da bir önceki senenin hala trend olan seçenekler var. Mutfak dolabı renkleri, modelleri arasından size uygun bir model seçebilir, şimdi olmasa bile bir sonraki mutfağınız için farklı fikirler edinebilirsiniz. İsterseniz hemen başlayalım.

Mutfak-Dekorasyon-Fikirleri

Mutfak dekorasyon fikirleri

Modern Mutfak Önerileri Neler?

Mutfağınıza yapacağınız ufak dokunuşlar veya büyük değişiklikler yaşam alanlarınızı büyük keyfe dönüştürecektir. Böylece yapacağınız yemeklerden bile daha fazla zevk alır duruma geleceksiniz. Klasik veya eski tarzdaki mutfak dekorasyonlarından sıkıldıysanız önerilerimize dikkat edebilirsiniz.

Renkli-Mutfak-Dekorasyon-Modelleri

Mutfak dekorasyon modelleri neler

Mermer Tezgah Seçebilirsiniz

İlk düşündüğünüzde soğuk bir havası varmış gibi olsa da mermer tezgah hem modern görünüm sunar hem de desenleri sayesinde daha göz alıcı bir hava katar. Doğal bir görünüm sunacak olan mermer tezgah üzerine koyacağınız mutfak aletleriyle de güzel bir kombinasyon oluşturacaktır.

Mutfak Duvarlarını Renklendirin

  Mutfağınızın boyutlarına göre duvar boyasını belirlemeli, büyük mutfaklar için hafif koyu tonları, küçük mutfaklar için açık renk tonları seçebilirsiniz. Açık tonlar kullanırsanız mutfak aletleriniz ve dolaplarınız daha şık görünecektir. Unutmayın küçük mutfak ile koyu renk kombinlenirse içerisi karanlık olur ki bu büyük bir hatadır.

Küçük Dokunuşlarla Şık Ortamlar Oluşturabilirsiniz

Mutfağınızda küçük dokunuşlar yaparak şık ortamlar oluşturabilirsiniz. Önemli olan kalabalık, yoğun tezgahlar değil, sadece ama kullanışlı alanlardır. Göz yormayan, mutfak dolaplarınızla uyumlu sandalyeler ve cam eşyalar tercih ederek sadeliği ön plana çıkarabilirsiniz.

Dekoratif-Mutfak-Malzemeleri

Dekoratif mutfak malzemeleri

Dekoratif Duvar Eşyaları Seçebilirsiniz

Ortalıkta kalabalık yapan eşyalar hem göz yoracak hem de çekmecelerinizi gereksiz yere dolduracaktır. Duvarlarınızı daha etkin kullanarak hem ortalığı toparlayacak şık çözümler bulabilir hem de mutfağınıza renk katacaksınız. Duvar rafları, küçük aynalar, yapay bitkiler insanların odağını duvara çekecek, mutfağınızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Şık Kilimler Seçin

2024 Modern mutfak fikirleri için halı yerine sie şık kilimler öneririz. Halı hem büyük olduğu için hem de temizlemesi zahmetli olduğu için kilim kullanmak en güzeli. Eğer mutfağınız koyu renklerin ağırlıklı olduğu bir mutfaksa kırmızıyı, açık renkler ağırlıktaysa mavi veya yeşili seçebilirsiniz. Hasır veya minik motifli kilimler bu ara çok tercih ediliyor.

Bar Taburesine Ne Dersiniz?

Özellikle ada mutfak kullanıyorsanız soft renklerdeki bar tabureleri çok şık olmaz mı? Ada mutfak yoksa da bazı Amerikan mutfaklarda yüksek tezgah şeklinde sunulan masalar için güzel bar tabureleri seçilebilir. Mutfağınızla zıt renkler seçebilirsiniz ama biz ahşap rengi tavsiye ederiz.

Spot Aydınlatmalar Şıklık Katar

Modern spotlar ve sarkıt lambalar mutfağınızda karanlık nokta bırakmayacaktır. Mat mutfaklar için beyaz ışık, açık renkli mutfaklar için ise sarı ışık tercih edebilirsiniz. Spot lambalar hem daha modern duracak hem mutfağınızdaki objeleri daha görünür hale getirip odak noktası yapacaktır.

Beyaz Eşyaları ve Küçük Ev Aletleri Seçimi

Beyaz eşya alanlar mutfak dekorasyonlarına ve ana renklerine göre seçim yapmalılar. Hem koyu mutfak hem inox buzdolabı veya bulaşık makinesi ortamı daha da karartmayacak mı? Belki de hoşunuza gidecektir. Ama bizim tercihimiz beyaz renkte beyaz eşya kullanmaktan yana. Hem adı üzerinde beyaz eşya 🙂 Burada seçimi siz bırakıyoruz.

Kahve makinesi, katı meyve sıkacağı, ekmek kızartma makinesi, rondo gibi aletlerin seçimini yaparken de renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Aksi halde mutfağınızda bir renk cümbüşü oluşacak bu da göz yoran bir ortam meydana getirecektir.

2024 Mutfak dekorasyon fikirleri başlıklı yazımızın içeriğinde size faydalı olabilecek fikirler sunmaya çalıştık. Bazıları veya hepsi size uygun olabilir. Şöyle bir göz atarak kendiniz için uygun olanları uygulamaya geçebilirsiniz.

 

Bizi Takip Edin
2024-03-19T23:27:16+03:0019 Mart 2024|0 Yorum

Yorum Yap