Günlük hayatınızda kullandığınız elektronik, mobilya, beyaz eşya, klima, ofis mobilyası, bahçe mobilyası, televizyon, koltuk takımı gibi eşyalarınızı satmak mı istiyorsunuz? O halde spotçular veya ikinci elciler dediğimiz esnaf grubu ile irtibata geçeceksiniz demektir. Daha önce böyle bir girişimde bulunmadıysanız dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili bilgi sahibi olmanız gerekebilir.

Spotçular ve ikinci elciler hakkında bilinmesi gerekenler yazısı hiç şüphesiz işinin ehli, güvenilir bir firma tarafından ele alınmalı ki size en doğru bilgiler verilebilsin. Umut Spot olarak 20 yıla yakın zamandır bu sektörde aktif faaliyet gösterdiğimizi düşünürseniz bize güvenebilirsiniz.

Bundan önce spotçular ne alır, ikinci el eşya nasıl satılır, ikinci el eşya alan yerler nerededir gibi pek çok sorunuzu duyduk. Şimdi bunları ve kafanıza takılan diğer soruları cevaplama zamanı. İsterseniz ana başlıklar halinde madde madde ilerleyelim ki daha akılda kalıcı olsun.

Spotcular-Hakkinda-Bilinmesi-Gerekenler

Spotçular hakkında bilmek istediğiniz her şeyi anlattık

Spotçu Yada İkinci Elci Kimdir, Ne İş Yapar?

Spotçu veya ikinci elci olarak adlandırdığımız, bizim de içinde bulunduğumuz esnaf grubu sıfır veya kullanılmış eşya alım satım işleri ile meşgul olur. Satacağınız ürünleri sizden belirli bir tutar karşılığında satın alır ve dükkanında perakende olarak satar. Spot eşya ve ikinci el eşya ile ilgili detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızı için tıklayabilirsiniz.

Spotçular Ne Alır?

Burada kısıtlama yapmak, şunu alır bunu almaz demek pek doğru ve mümkün değil. Çünkü her spot eşya alan firma kendi satabileceği şekilde olan eşyaları alır. Ancak genelde beyaz eşya, televizyon, klima, mobilya, masa sandalye, ofis mobilyası, bahçe mobilyası gibi ürünler tercih edilir.

Ayrıca sıfır eşya alım satım işlemleri için de buralara başvurabilirsiniz. Kutusu açılmamış, garantisi başlamamış, servis kurulumu yapılmamış faturalı eşyalarınızı da alıyoruz. Sizin satmak istediğiniz şey saydıklarımız arasında olmasa da mutlaka şansınızı deneyin ve alıp alamayacaklarını sorun. Sıfır beyaz eşya fiyatları ile kıyasladığınızda spotta çok daha avantajlı fiyatlar olduğunu göreceksiniz. Sıfır beyaz eşya fiyatları için tıklayabilirsiniz.

Spotçuya Eşyalarınızı Nasıl Satabilirsiniz?

Kimse eşyalarını satarken zahmet çekmek, zaman kaybetmek istemez. Hele ki teknoloji çağında yaşadığımız şu günlerde bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyorsak neden birbirimizi yoralım değil mi? Biz de bu yüzden süreci hızlandırmak adına önce eşyalarınızın fotoğraflarını istiyoruz. İşte 2.el ev eşyası satış süreci

 • Anadolu Yakası veya Avrupa Yakası ikinci el eşya alanlar ilk etapta müşterilerden satmayı düşündükleri eşyaların fotoğraflarını yollamalarını ister.
 • 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzun whatsapp hattına eşyalarınızın fotoğraflarını kolayca ulaştırabilirsiniz.
 • Bu sayede eşyaların alınıp alınamayacağı ile ilgili kısa sürede cevap verilip süreç hızlandırılır
 • Fotoğraflar incelendikten sonra size olumlu veya olumsuz cevap verilir.
 • Eğer eşyalarınız alınabilir türde ve durumda ise fiyat teklifi sunulur. Fiyatta anlaşma sağlanması halinde ise istediğiniz gün adresinizden alım yapılır.

İstanbul’un neresinde olursanız olun bu sadece bir kaç fotoğraf göndererek kısa süre içinde sonuç alabilirsiniz. Sizden ricamız eşyalarınızın kusuru varsa bunları da bize söylemenizdir. Doğal olarak biz fotoğraflara bakarak eşyalarınızın kusurları olup olmadığını bilemeyiz. Size doğru fiyat teklifi verebilmemiz için bize doğru bilgi vermenizi rica ederiz.

Neden Her Eşyayı Almıyoruz?

Bizim için satacağınız ürünün maddi bir değeri olması gerekir. Eşyanız sizin gözünüzde çok değerli, kıymetli olabilir ama bizim sektörümüzde bir karşılığı yoksa maalesef satın almamız mümkün olmuyor. Pek çok müşterimiz eşyalarını alamayacağımızı söylediğimizde bize sitem etseler de her eşyayı satın almak istesek buna ne depolar ne dükkanlar ne de sermayeler yeter. Bu yüzden seçerek satın almak zorundayız.

Eşyalar Neye Göre Fiyatlandırılır?

Eşyalarınızı satmak istiyorsunuz ama neye göre fiyat teklifi alacağınızı biliyor musunuz? Muhtemelen cevabınız hayır 🙂 Kısaca bu konuya da değinmek istedik ve eşyalarınızı neye göre fiyatlandırdığımızı sıraladık. Bakalım fiyatı belirleyen kriterler nelermiş;

 • Temizliğine
 • Sağlamlığına
 • Markasına
 • Modeline
 • Teknik Özelliklerine
 • Satılabilir durumda olmasına
 • Renk ve desenlerine göre değerlendiririz.

Özellikle ikinci el beyaz eşya alanlar için ürünün sağlam ve çalışır durumda olması çok önemlidir. Arızalı, sorunlu eşyaları genelde beyaz eşya tamircileri satın alırken spotçu ya da ikinci elci temiz, eşyalar almak ister.

Spotçular Eşya Alırken Ölü Fiyattan Mı Alır?

Biz de bu işi yaptığımız için olaya bizim penceremizden bakmanızı istiyoruz. Bazı müşterilerimiz tabiri caizse eşyalarını 1 e alıp 100 e sattığımızı düşünüyorlar. Farklı zamanlarda, işin ehli olmayan kişilere rastlamış, eşyalarınız değerinin çok altında alınmış olabilir ancak bu her zaman böyle olacağı anlamına gelmez.

Sizden aldığımız eşyaları belirli bir nakliye ve taşıma sürecinden sonra dükkanımıza veya depomuza koyuyor, zamanı gelince de satmaya gayret ediyoruz. Siz de takdir edersiniz ki mevsimsel veya dönemsel değişiklikler, ekonomik şartlar sebebiyle eşyaların uzun süre bekleme durumları oluyor ki bunlar bizim için önemli bir maliyet oluşturuyor.

Sonuçta ikinci el eşya alan yerler alım yaparken kusursuz eşya almayı beklememekte, eşyaların ufak tefek sorunlarını kabul ederek alım yapmaktadırlar. Bunların onarılması, tamir edilmesi de maliyeti artırmaktadır.

Sizin bazı art niyetli kişiler tarafından kandırılmış olabileceğiniz gibi biz de aynı şekilde müşterilerimiz tarafından aldatılabiliyoruz. Arızalı, tamir edilmesi gereken beyaz eşya, klima, televizyon gibi eşyaları bize sorunsuz olarak satanlar olabiliyor. Teklif ettiğimiz rakamlar ikinci el eşya fiyatları piyasa şartların göre belirlenmektedir.

Nakliye ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Spotçuya eşya satmak istiyorsanız nakliye ücreti ödemeyeceğinizi de bilmeniz gerekir. Taşıma, araca yükleme, demonte etme işlemlerinin tamamı eşyalarınızı sattığınız firmaya aittir. Ödeme ise genellikle eşyalarınız alındıktan sonra nakit olarak yapılır. İsterseniz eft veya havale ile de ödeme alabilirsiniz.

Spotçular ve ikinci elciler hakkında bilinmesi gerekenler şimdilik bunlar. Biz de Umut Spot olarak tüm İstanbul genelinde müşterilerimize hizmet veriyor, eşyalarını mümkün olan en yüksek fiyattan satın alıyoruz. Yazımızı umarız faydalı bulmuşsunuzdur. İşinize yarayacağını düşündüğümüz bazı yazılarımızın linklerini de aşağı ekliyoruz göz atarsanız seviniriz.

 1. Eşyalarımı nakite çevirmek istiyorum
 2. Evinizden biran önce atmanız gereken 10 eşya önerisi
 3. 2021 yılında en çok tutulan 5 eşya
 4. Sosyal medya hesaplarımız

 

 

Bizi Takip Edin
2024-04-29T21:53:55+03:002 Mart 2021|0 Yorum

Yorum Yap