Lcd  televizyon veya Led televizyon arızalarında ekranda piksel hatası veya ölü piksel olduğu ile ilgili terimler duyarsınız. Teknik bir tabir olması sebebiyle pek çoğumuz bunun ne demek olduğunu bilmeyiz. Daha fazla yabancı kalmamız için öncelikle pikselin ne demek olduğundan başlayalım. Piksel tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce bir kelimeden türemiştir. Picture (resim) kelimesinin kısaltması olan Pix ve Cell (hücre) kelimesinin son harflerinden oluşup Pixell halini almıştır ki Türkçe deki karşılığı Gözektir. Piksel veya Gözek dijital göstergelerin en küçük nokta gurubuna denir.

Ölü piksel ise bu nokta guruplarından bir veya birkaçının işlemez duruma gelmesine denir. Ekrandaki diğer renklerden çok daha farklı bir renkte yanan, hatta yanmayan ve hemen göze çarpan kör kısıma ölü piksel denir. Led televizyon, Lcd televizyon, Cep telefonu, Tablet, Dijital reklam panosu gibi ekranların bir çoğunda görünen bu aksaklık bir arıza göstergesidir.

İkinci el led televizyon veya lcd televizyon alacağınız zaman bu detaylara dikkat etmelisiniz. Peki ölü pikseli nasıl tespit edersiniz? Ölü pikseli tespit etmek için ekrana dikkatli bakmanız yeterlidir. Sıkıntı olan yer çok daha farklı bir renkte (genelde sarı olur) görünür bizim tavsiyemiz mümkünse mavi ekranda bakmanızdır.

Ölü piksel bir arıza göstergesidir ve ikinci led televizyon alanlar bu detaylara dikkat etmelidir. Sıfır led televizyon alırken de servis gelmeden kurulum yapmamalı, kutuyu açmamalısınız ki ortaya çıkabilecek herhangi bir arızadan mesul olmayasınız.

Bizi Takip Edin
2020-05-26T17:15:30+03:008 Nisan 2018|0 Yorum

Yorum Yap