Halk arasında aslında çok iyi bilinmeyen ancak mobilya alacak olanların kafasını en çok karıştıran konulardan birisi sunta mobilya mı MDF mobilya mı sorudur. Sıfır veya ikinci el mobilya alacağınız zaman eş dost, konu komşu tanıdık herkes bir fikir ortaya atar. Kimi Mdf mobilyayı kimi suntayı tavsiye eder. Peki iyi, kaliteli olan hangisi? Hangisini almalısınız?

Aslına bakarsanız ikisi arasında sanıldığı kadar büyük fark yoktur hatta birisi diğerinden daha kalitelidir demek pek mümkün değildir. Bir mobilyayı değerli ve pahalı kılan şey üretimindeki kusursuzluğu ve tasarımındaki benzersizliktir. Toplumuzda daha çok markaya ve fiyata bakılarak karar verilse de işin doğrusu hiç de öyle değildir. Markası pek bilinmeyen ancak tasarımı çok iyi, ürünleri çok kaliteli ve fiyatları daha makul olan pek çok marka mevcuttur. İsterseniz sözü uzatmadan Mdf ve sunta arasındaki farklardan bahsedelim.

Sunta Ne Nedir?

Sunta ne demek, sunta nedir, sunta nasıl elden edilir bundan bahsedelim. Odunlardan çıkan talaşların kimyasal birleştiricilerle karıştırılıp preslenmesi sonucu oluşan tahta levhaya sunta denir. Görüntüsünü aşağıdaki fotoğrafta da görebilirsiniz.

Suntalam Nedir?

Çok sözü geçen ve anlamının ne olduğu bilinmeyen şeylerden biri de suntalam kelimesidir. Suntalam nedir, suntalam neden avantajlıdır? Suntalam, sunta malzeme üzerine yanmaz ve su geçirmez kağıt ile kaplanmasıdır.

Bu kaplama sayesinde sunta malzemede yaşayacağınız dezavantajları avantaja çevirerek suntanın kolay tutuşma dezavantajı ortadan kaldıracak ve daha dayanıklı hale getirecektir. Suntanın kaplanabilmesi demek yüzlerce farklı renk ve desenle elde edebilmeniz demektir.

MDF Lam Nedir?

Mdf ne demek, nasıl bir malzemedir bunu da açıklayalım. Ağaç kalıntılarının parçalanıp lif şekline getirdikten sonra yüksek ısı ve basın. uygulanıp mum ve reçine tutkal ilave edilerek elde edilen levhaya denir. Mdf levhanın fotoğrafını da aşağıda görebilirsiniz. Sunta da gördüğünüz gibi pürüzlü bir görüntü varken Mdf de dümdüz pürüzsüz bir görüntü vardır. Bunun sebebi suntanın talaş parçasından mdf nin ağaç liflerinden yapılmış olmasıdır.

 

Suntalam Görüntüsü

Suntalam Görüntüsü

MDF ve Sunta Mobilyanın Farkları ve Benzerlikleri Neler?

Bu iki malzeme arasında benzerlikle olabileceği gibi farklılıklar da var. Satın alacağınız mobilyanın hangi malzemeden üretildiğini bilirseniz bütçenizi ona göre ayarlayabilirsiniz. Bakalım bizim dediğimiz gibi Mdf ile sunta arasındaki farklar neler?

 • Konumuza dönmek gerekirse MDF ve Sunta bir ürüne birlikte de uygulanabilir. Nasıl mı? Mesela bir elbise dolabını ele alalım. Bu elbise dolabının kapaklarına boyama yapılacak veya desen eklenecekse bu kısımları MDF den yapılırken çekmece içleri veya ara dikmelerde Sunta kullanılabilir.
 • Mobilyalarınızı gerek taşınmadan, gerekse yer değişikliği sebebi ile sürekli söküp montaj yapacaksanız sunta mobilya tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü MDF bu işlem için hiç de uygun bir ürün değildir.
 • MDF mobilya ağırlığa daha dayanıklıdır ve LAKE dediğimiz boyama işlemi için MDF kullanılır. Aslında MDF ürün maliyetinden değil işçilik açısından daha zahmetli olduğu için pahalıdır. Küçük bir zigon sehpanın pahalı olmasının sebebi MDF olması değil boyalı olmasıdır.
 • Sunta ürünler neme ve suya karşı çok dayanıklı olmadıkları için mutfak ve banyo gibi nemli ortamlarda MDF ürünler kullanılır. Dikkat ederseniz banyo dolaplarında ve mutfaklarda ustalar sürekli Mdf kullanır.

MDF mobilya mı sunta mobilya mı tercih edilmeli sorusunun kısa bir açıklamasını yaptık. Alacağınız ürünün kullanım yerine ve kullanım şekline göre MDF mi sunta mı olması gerektiğine siz karar vermelisiniz. Böylece gereksiz bir maliyeti de önlemiş olursunuz. Çok bilindik markalardan yüksek bedeller ödeyerek alacağınız ürünlerin benzerlerini diğer mağazalarda da bulabilirsiniz. Bu yüzden alışverişe çıkmadan önce iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Sunta Mobilya Görüntüsü

Sunta Mobilya Görüntüsü

Suntalam ve MDF nin Hangisi Nerelerde Kullanılır?

Birbirinden farklı iki malzemenin kullanım alanları bazen farklılaşabiliyor. Kimi yerde mdf kullanmak maliyeti gereksiz derecede artıracakken kimi yerde sunta kullanmak da ürünü dayanıksız hale getirebilir.

 • Bir ürünün maliyetini düşürmek isteyen imalatçılar ürünün önemli yerlerinde Mdf önemsiz yerlerinde sunta parça kullanabilirler. Mesela elbise dolabını düşünelim. Kapakları Mdf yapılırken içindeki raflar sunta yapılabilir. Bu ürünü kalitesiz yapmaz sadece daha uygun fiyata satın almanızı sağlar.
 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi nemli, rutubetli yerlerde sunta malzeme kullanmak yanlıştır. Aşırı buhar ve nem Mdf ürünleri bile kabartırken suntanın bu neme dayanması imkansızdır.

Konu ile ilgili bilgisi olmayan, kulaktan dolma bilgilerle size gelen insanları dinlemeyin. Evinize mobilya alacağınız zaman sunta malzemeden üretilmiş olanları da rahatlıkla alabilirsiniz. Burada önemli olan ürünün malzemesi değil nerede kullanılacağıdır. Tv sehpası, orta sehpa, portmanto, mutfak masası gibi temel ihtiyaç olan ürünleri maliyetine göre sunta tercih edebilirsiniz. Böylelikle bütçenizi de korumuş olursunuz. Ayrıca sıfır mobilya alacak bütçem yok ikinci el mobilya almak istiyorum diyorsanız o zaman sizi mağazamıza bekleriz.

 

Bizi Takip Edin
2024-03-03T20:02:52+03:007 Şubat 2017|4 Yorum

4 Comments

 1. Tuna 8 Mart 2024 - 07:52

  Aslında çok güzel özetlemiş siniz
  İyi bir suntayi kaliteli bilgili bir usta sehpa komodin uretirse yan tarafların güzel bir şekilde bantlamasini yapan alt kisma sudan ve darbeden korumak için ayak yaparsa
  O malzeme 30 sene sonra boyahaneye girip hiç bir yerinde deforma olmadan yeni gibi çıkıyor ben buna bir otelin boya işinde şahid oldum suntanin o zaman sağlam olduğunu öğrendim önceden her Zaman çok adi çürük malzeme zannederdim

 2. Tuna 8 Mart 2024 - 08:18

  Aslında çok güzel özetlemiş siniz
  İyi bir suntayı, kaliteli ve bilgili bir usta, sehpa ve komodin uretirse yani kesim taraflarını güzel bir şekilde bantlamasini yapar alt kisma sudan ve darbeden korumak için ayak yapar ve bağlantı yerlerini sağlam malzemeler kullanır veya o yerleri guclendirirse hiç bir sıkıntı olmaz hatta piyasadaki ucuz MDF den de çok sağlam olur.
  Ben otel tadiratinda gördüm maun rengi kaplama eski mobilyalar hiç deforma olmamış.Sadece renk eski moda bir renkti yani kaplamada bile sıkıntı yoktu.Belki 30 senelik malzeme.Sadece bir kaçında ayak yoktu onlar biraz deforma olmuş.Ben ilk ustaya abi adamlar o zamandan MDF kullanmış nasıl sağlam duruyor dedim usta abim onlar bildiğimiz sunta dedi gerçekten içine bakınca sunta olduğunu anladım çok şaşırdım usta sonra dedi eski suntalar birçok mdfden daha sağlamdır yeterki ustası işlemesini bilsin ayağı olmayan mobilyaları gösterdi eğer usta bunlarada ayak yapsa hiç bisey olmazdı dedi usta o malzemeler boyandı sıfır gibi oldu.

 3. admin 8 Mart 2024 - 20:05

  Teşekkür ederiz Tuna bey. İstifade etmenize sevindik. Deneyimlerinizi bizimle paylaşmanıza da ayrıca memnun olduk.

 4. admin 8 Mart 2024 - 20:06

  Teşekkür ederiz Tuna bey. Yazımızdan faydalanmanız bizi çok memnun etti. Farklı makalelerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap