Klima alırken dikkat edilmesi gerekenler neler bunların hepsini tek tek anlatacağız. Yaz ayları yaklaşırken evinde veya ofisinde kliması olmayanlar sıfır veya ikinci el klima almaya karar verecek, kliması olanlar yenileyecek. Siz de bu aşamadaysanız aklınıza bir sürü soru gelecek. En iyi klima markası hangisi, inverter klima nedir, kaç btu klima kullanmalıyım bunların başlıca olanları. Merak etmeyin hepsi cevabını bulacak.

Klima satın almak istiyorum diyenler fiyat/fayda denklemini iyi kurmalı, parasının tam karşılığını hak eden cihazları tercih etmelidir. Umut Spot olarak yıllardır iklimlendirme, ısıtma ve soğutma cihazları alım satımı ile ilgilendiğimiz için deneyimlerimizin size fikir vereceğini düşündük. Paylaşacağımız bilgiler 2.el veya sıfır klima alırken size mutlaka fikir verecektir.

Klima Çeşitleri Neler?

Klima alırken nelere dikkat edilmeli konusunu açmadan önce çeşitleri hakkında kısa bilgiler vermek istiyoruz. İhtiyacınızdan farklı bir ürün almaktansa seçenekleri iyi araştırarak doğru karar vermek daha doğru. Belki de sizin ihtiyacınızı giderecek çok daha uygun fiyatlı bir klima tipi varken yüksek bedeller ödemek zorunda kalacaksınız. Satın alacağınız ürünü daha iyi tanımanız adına klima çeşitleri neler, kaç çeşit klima vardır bunları sıralayacağız.

1. Pencere Tipi Klimalar

Pencere-Tipi-Klima-Nedir

Pencere tipi klima nedir

Ev veya ofislerde kullanımı daha yaygın olan sadece 1 odayı veya küçük bir alanı soğutabilen klimalardır. Taşıması, montajı ve diğer odalar kolay götürülebilmesi açısından tercih edilse de yüksek performanslı ürünler değildir. Biraz sesli çalıştığı için gürültü hassasiyeti olan mekanlarda kullanılması tavsiye edilmez.

2. Split Klimalar

Split-Klima-Nedir

Split klima nedir

İş yerlerinde, büro, ofis ve evlerde görmeye alışkın olduğumuz en yaygın klima modelidir. Bir dış ünite motorundan ve buna borularla bağlı olan bir iç üniteden oluşan modelin onlarca farklı güç ve özellikte serisi vardır. Isıtma soğutma güçleri btu cinsinden hesaplanan bu klimaların her bütçeye uygun marka ve modeli bulunabilir.

3. Multi Split Klimalar

Bir dış ünite kompresörüne bağlı olan bir kaç iç üniteden oluşan klima modelleridir. Split klima ile multi split klimalar arasındaki fark iç ünite sayılarıdır. Multi split klima ile sadece 1 dış üniteye bağlı iç üniteler ile fazla masraf etmeden daha fazla odayı ısıtıp soğutabilirsiniz. Böylece maliyetiniz oldukça düşecektir.

4. Taşınabilir, Mobil Klimalar

Duvara veya pencereye montaj yapılmasına ihtiyaç duyulmayan, odadan odaya kolaylıkla taşınabilen klimalardır. Fazla kişinin olmadığı küçük alanları veya ofisleri soğutmak için kullanılabilir. Maliyeti oldukça uygundur.

5. Kaset Tipi Klimalar

Kaset-Tipi-Klima-Nedir

Kaset tipi klima nedir

Yüksek tavanlı yerlerde kullanılması daha uygun olan kaset tipi klimalar, split klimaların tavana asılan modelleridir desek daha doğru olur. Yer kaplamadığı için alandan tasarruf sağlayan, oldukça şık duran kaset tipi klimalar 4 veya 8 kanaldan soğuk hava üfleyerek ortamı kısa sürede istenen soğukluğa / sıcaklığa getirir.

Oda Büyüklüğüne Göre Hangi Klima Alınmalı?

Klimanızı nerede kullanacağınız çok önemli. Klima alırken nelere dikkat etmeli yazımızın en önemli aşaması da diyebiliriz. Klimayı kullanacağınız odanın büyük veya küçük olmasının yanında odadaki pencere sayısı, çalışan veya yaşayan kişi sayısı, odada çalışan elektrikli eşya sayısı mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bakalım kaç metrekare odaya hangi model klima alınmalı?

  • 5 m² – 15 m² için   7.000 btu
  • 10 m² – 20 m² için  9.000 btu
  • 15 m² – 25 m² için   12.000 btu
  • 20 m² – 30 m² için   15.000 btu
  • 25 m² – 35 m² için    18.000 btu
  • 30 m² – 40 m² için   24.000 btu
  • 40 m² üzerindeki alanlar için ise 48.000 btu  ve üzeri yeterli olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu tablo normal, çok fazla ve büyük camların olmadığı yerler için geçerlidir. Eğer odanın için çok fazla güneş alıyorsa ya da ısı üreten cihazlar varsa kapasiteler m² ye göre farklılık gösterebilir.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük meblağlar ödeyerek satın almayı düşündüğünüz klimanızın seçimini sadece satış temsilcilerine bırakmamalısınız. Neye ihtiyaç duyduğunuzu iyi bilmeli, seçiminizi bu yönde yapmalı, farklı marka ve modelleri kıyaslamalısınız. İsterseniz klima alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizi ele almaya başlayalım

1- Servis ve Yedek Parça

Bize göre ilk dikkat etmeniz gereken konu satış sonrası destek, yani servis hizmeti. Size tavsiyelerde bulunan kişilerin pek çoğu servis, yedek parça konusunu ilk sıraya koymaz. Ama ürünü aldıktan sonra hele ki bir de sorun yaşarsanız işler o zaman değişir. Bu yüzden kullanacağınız bölgede aldığınız markanın servisi var mı, kısa sürede yedek parça sağlıyor mu, servis ekibi deneyimli mi çok önemli.

Bir klimayı sadece ucuz olduğu için değil aynı zamanda kaliteli oluşu ve yaygın servis ağı için tercih etmelisiniz. Tüketicilere ucuz fiyattan satılan pek çok klima daha sonra arıza yaptığında veya bakıma ihtiyaç duyduğunda insanların haftalarca parça beklenmesi gerekmektedir.

İkinci El Klima Alanlar

İkinci El Klima Alanlar

2- Klimanızı Nerede Kullanacaksınız?

Mekanınızın ölçülerine yani m² sine uygun bir klima seçin. 18000 btu klima kaç metrekareyi soğutur, 12000 metrekare kaç metrekareye yeter gibi sorular geliyor. Bu seçim sadece ortam büyüklük/küçüklüğüne göre değil aynı zamanda odanızdaki pencere ve kapı sayısına, tavan yüksekliğine göre de değişmektedir.

İdeal klima nasıl seçilir? Satın almayı düşündüğünüz markanın servis ekipleri de keşif için size yardımcı olacaktır. Split klima, salon tipi klima, kaset tipi klima ve portatif klima seçimlerinizde büyük odanız için küçük, küçük odanız için büyük kapasiteli klima almamalısınız.

3- İhtiyacınız Olan Kapasiteyi Seçin

İhtiyaçlarınıza karşılık yetersiz, kapasitesi düşük bir klima almanız durumunda hem boşuna enerji tüketmiş hem de istediğiniz ısıyı yakalayamamış olacaksınız. Tam tersi bir durumda yani kullanım alanına gereğinden büyük klima alırsanız bu seferde çok çabuk ısıtıp/soğutacağı için sürekli motor açılıp kapanacak bu da gereksiz elektrik tüketimine neden olacaktır. Ayrıca satın alırken de yüksek kapasiteli klima için alırken fazla para vermiş olacaksınız.

4- İnverter Mı, On/Off Klima Mı?

Bütçeniz yeterli ise ve klimanızın gün içerisinde sürekli çalışması gerekiyorsa inverter klima almanız daha doğru bir tercih olacaktır. İnverter klimaların kompresörleri sürekli rolantide çalışacağı için ortam ısısını istediğiniz derecede tutacaktır. Bu da enerji tasarrufu sağlayacak, faturalarınızı minimum seviyelerde tutacaktır. İnverter klimalar normal klimalara oranla biraz daha pahalı olsa da uzun vadede size kazanç sağlayacak, hava -15 derece bile olsa sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.

Klimanızı gün içerisinde sadece 4-5 saat kullanmak sizin için yeterliyse manuel olarak açıp kapatabileceğiniz cihazlar alarak bütçenizi koruyabilirsiniz. Seçiminizi sadece satıcıların yönlendirmelerine bırakmayın ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda alım yapım

İnverter klima ile ilgili detaylı bilgiler paylaştığımız yazımıza göz atabilirsiniz; inverter klima nedir?

5- İşlevsel Fonksiyonlar

Alacağınız cihazın işinize yarayacak, kullanacağınız fonksiyonlarının olması ortamın hava kalitesini artıracak, hayatınızı kolaylaştıracaktır. Uyku modu, antibakteriyel filtreler, ısıtma yapabilmesi model seçiminde önemlidir. Klima bakımı nasıl yapılır, klima nasıl temizlenir bunlar hakkında bilgi sahibi olmalı, cihazınızı belirli periyotlarda temizlemelisiniz. Çünkü ortama hava yollayan bu cihazla temizlenmezse mikrop ve bakteriler üfleyecektir.

6- Ses Seviyesi

Alacağınız cihazın ses seviyesi ev veya ofisinizde sizi rahatsız edecek seviyelerde olmamalıdır. Desibel üzerinden ölçülen ses seviyesi klima etiketlerinde dB ile ifade edilir. Bu rakam 20-70 arasında olmalı ki sizi rahatsız etmesin. Özellikle sıfır inverter klima modelleri düşük ses seviyesi vaat etmektedir. Eğer klimalarınızın bakımını eksik etmezseniz, düzenli filtre temizliği yaptırırsanız gürültü seviyesini düşürebilirsiniz.

7- Bütçenizi Koruyun

Sıfır klima fiyatları çok yukarı seviyelerde seyrettiği için bütçenizi zorlamanıza gerek yok. İkinci el klima alan yerler ile iletişime geçerek az kullanılmış, sağlam, hatta garantisi devam eden cihazlar bulabilirsiniz. Üstelik Küçükyalı Spotçular Çarşısı içerisinde sadece firmamız Umut Spot değil pek çok spotçu yer almakta, isteğinize cevap verecek bir klima mutlaka bulunmaktadır. Bizi 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

Ekibimiz yıllardır ikinci el klima alım satım işleri ile meşgul olmakta, müşterilerinin satmak istediği cihazlar için fiyat verip alım yapmaktadır. Cihazın yerinden sökülmesi, temiz bir işçilikle taşınması gibi detaylar bize ait olacak şekilde alım yapıyoruz.

Aşağıdaki yazımız da dikkatinizi çekebilir;

En iyi klima markaları hangileri?

Bizi Takip Edin
2024-05-12T22:18:49+03:0028 Mart 2017|0 Yorum

Yorum Yap