Uzun zaman yatak odalarında ve elbise dolaplarında kullanılan kapaklı dolap zamanla yerini sürgülü dolaplara bıraktı. Bu yeni kapak tarzı bir çok müşteri tarafından hemen benimsendi. Belli bir zaman tahtı sallanan kapaklı dolap şimdilerde country mobilya ve retro mobilya ile tekrar vitrinlerdeki yerini almaya başladı.

Çiçekli kulpları ile de çok şık bir görünümü olan kapaklı yatak odası bir çok modelde sürgülü yatak odası kadar şık ve alımlı durmaktadır. İsterseniz lafı çok uzatmadan belli başlı detaylara değinelim.

İşte Belli Başlı Farklar

  • Tüketicilerin bir çoğu yatak odası veya elbise dolabı alacağı zaman bu ikilemi yaşıyor. Sürgülü mü? Kapaklı mı? Bunun cevabı aslında kullanım alanınıza bağlı olarak değişir. Sürgülü dolap tercih eden bir çok kişinin tercih sebebi kapak açabilecek açının olmamasıdır.
  • Son zamanlarda, özellikle yeni yapılan evlerde yaşam alanlarının gittikçe küçüldüğünü görmekteyiz. Yatak odası kaba bir ürün olduğu için odayı daraltmakta, zaten küçük olan oda da kapağı tam açabilecek açı kalmamaktadır. Bu yüzden kullanım alanları dar olan yatak odaları için sürgülü elbise dolabı idealdir.
  • Yani sürgülü dolap mı almalısınız? Bu soruya tam olarak evet diyemeyiz. Sürgülü dolaplarda yaşanan handikap ise son derece ağır olan dolap kapaklarının yan dikmelere sert şekilde vurması sonucu dolabın çok çabuk yıpranması ve dağılmasıdır. Sürgülü dolap kapaklarında stoplama sistemi getirilse de bu işlemi sağlayan aparat çok kısa sürede kırıldığı veya düştüğü için bir fayda sağlamamaktadır.
  • Sürgülü dolaptan bir şey alacağınız zaman koca bir kapağı sapa sola itmeniz gerekecek. Bu da daha çabuk yıpranma demektir. Oysaki kapaklı dolapta ihtiyacınız olan kapağı açıp kapatmanız yeterli.
  • Kapaklı dolapta en büyük problem menteşe kısmında olabilir. Bu da düşük bir bütçe ile tekrar tamir edilebilir.

Sürgülü dolaplar zamanlar ray sistemlerinden de arıza vermektedir. Böyle bir durumda büyük bir kapağı yerinden çıkarıp tamir ettirip tekrar takmak oldukça zahmetli ve külfetli bir iştir. Ancak kapaklı dolaplarda bu çok daha kısa sürede, daha az maliyetle yapılabilir.

Elbise dolabı alacağınız zaman kullanılan malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Sürgü kapıların rayın üzerinde rahat gidip gitmediğine bakmalı, dolabın iskeletinin kapağı taşıyıp taşımadığına dikkat etmelisiniz. Dolabın iskeleti zayıfsa kapağın sürekli gidip gelmesi gönyenin bozulmasına sebep olabilir.

Bizim Tavsiyemiz Ne?

Kapaklı dolaplar kullanım ömrü olarak sürgülü dolaplara göre daha uzun ömürlü olmakla beraber şu sıralar tekrar trend durumunda. Sürgülü dolaplardan vazgeçmeyenler de var. Karar sizin. Bizim tavsiyemiz mi? Daha sağlam, daha şık olması bakımından kesinlikle kapaklı dolap.

İkinci el yatak odası alanlar

İkinci el yatak odası alanlar

 

Bizi Takip Edin
2020-03-29T18:32:33+03:0022 Eylül 2017|0 Yorum

Yorum Yap