İkinci el eşya satış kültürünün gün geçtikçe artması sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli. Üretim ve hammadde kaynaklarının günden güne azaldığını düşünürsek 2.el eşyaların dönüştürülür gibi kullanılması gelecek nesiller adına da umut verici. 2024 yılında ülkemizde ikinci el satışı yapanların sayısı 20 milyonun üzerinde. Hal böyle olunca ikinci el eşya satış siteleri de popülaritesini artırıyor.

İkinci el eşya satmak istiyorum ama doğru en iyi ikinci el eşya satış platformları hangileri bilmiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Hangi sitede hangi ürünü daha kolay satabilir, daha hızlı satmak için neler yapabilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz. Böylece zaman kaybetmeden doğru yerde doğru ürünü satarak maksimum geliri elde edebileceksiniz. Siz ne satmayı düşünüyorsunuz? Haydi başlıyoruz.

En İyi İkinci El Eşya Satış Siteleri

Artık her şey internet üzerinden hallediliyorsa kullanılmış eşya satışı için neden bu yolu denemeyesiniz? Dünya genelinde 2024 yılı 2.el eşya satış rakamları Mayıs ayı itibariyle 227 milyar dolara ulaşmış durumda. Ülkemizde de durumda pek farklı değil. İkinci el araba alım satım piyasasından tutun da 2.el kıyafet sektörüne kadar her yerde milyonlarca ürün yeni sahiplerini bekliyor. Bakalım en iyi 2.el eşya satış siteleri 2024 hangileri

1. Sahibinden

En-İyi-İkinci-El-Esya-Satis-Siteleri

En iyi ikinci el eşya satış siteleri

Şaşırmadınız değil mi:) Sahibinden internet sitesi 2000 yılında kurulmuş, henüz çok genç bir şirkettir. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 2.el eşya sitesi hiç şüphesiz burasıdır. Sarı site olarak da bilinen platform üzerinden şahıs veya kurumsal firma olarak kullanmadığınız eşyalarınızı satabilir veya kiraya verebilirsiniz. Günde ortalama 300 bin yeni ilan verilen siteden en çok satılan ürünlerin sıralaması ise şöyle;

 • Emlak
 • Vasıta
 • Ev ve Yaşam
 • Teknoloji
 • Diğer

Sitenin ”Param Güvende” uygulaması sayesinde satışınızı güven içinde yapabilirsiniz. Param güvende nedir? Bu uygulama sayesinde satın aldığınız ürün sizin elinize geçtikten sonra 2 gün içinde onay vermediğiniz sürece ödemesi hesabınızdan çekilmez. Böylece ürünün size ulaşıp ulaşmaması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Satmak istediğiniz eşya için doğru kategoriyi seçer, fiyatı da optimum seviyede tutarsanız hiçbir zorluk yaşamadan, kısa sürede satış yapabilirsiniz.

2. Letgo

Letgo-İkinci-El-Esya-Satis-Sitesi

Letgo ikinci el eşya satış siteleri arasında en kolay kullanılanlardan biridir.

Sarı siteye göre daha kolay ve pratik bir kullanımı olan Letgo son zamanlarda popülerliğini yitirse de hala ülkemizde en çok indirilen 10. platform durumundadır. 10 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunan Letgo üzerinden 2023 yılı içinde yaklaşık 50 milyon ilan verilmiştir. Letgo üzerinden en çok satılan ürünlerin sıralı listesi;

 • Elektronik
 • Ev ve Yaşam
 • Moda ve Giyim
 • Hobi
 • Diğer

Letgo da ikinci el eşya nasıl satılır? Çok basit. Sat butonuna basın. Eşyalarınızın fotoğraflarını siteye yükleyin. Doğru kategoriyi seçtiğinizden emin olduktan sonra artık ürün satışa hazır demektir. Letgo’ nun anlaşmalı kargo firması olmadığı için sattığınız ürünü alıcı ile yüz yüze buluşarak veya kendi tercih ettiğiniz kargo firması ile gönderebilirsiniz.

3. Dolap

En-İyi-İkinci-El-Esya-Sitesi

En iyi ikinci el eşya satış siteleri

Dolap uygulaması ilk etapta 2.el bebek ve yetişkin kıyafeti satışı için kurulmuş olsa da daha sonra kullanıcıların talepleri doğrultusunda geliştirildi. Artık pek çok ikinci el eşya buradan kolay şekilde satılabilmektedir. Letgo benzeri bir kullanımı olsa da daha kaliteli altyapısı olduğunu söyleyebiliriz. Dolap uygulamasına ikinci el eşya yüklemek ise oldukça kolay. Genelde satılan eşya türleri şöyle sıralanabilir;

 • Kadın Giyim
 • Erkek Giyim
 • Çocuk Giyim
 • Aksesuar
 • Ev ve Yaşam

Buradan satın aldığınız ürünün ödemesi, ürün elinize ulaştıktan sonra 2 gün içinde onay vermeniz halinde satıcının hesabına geçer. Yani güvenle ürün alabilirsiniz. Dolap uygulamasının en güzel yanlarından biri ürünü beğenmeyip iade etmek istediğinizde size anlaşmalı kargolarla süreci çok kolay hale getiriyor.

4. Facebook Marketplace

En-İyi-2.-El-Esya-Satis-Siteleri

En iyi 2.el eşya satış siteleri hangileri bilmek iste misiniz?

Çok geniş bir kullanıcı ağına sahip olan Facebook’un satış sayfası olan Marketplace, etkili ve hızlı bir satış yöntemidir. Eşyaların türüne göre topluluk sayfaları oluşturarak ilgilenen insanların bir araya toplayabilirsiniz. Ya da siz beğendiğiniz sayfalara üye olabilirsiniz. Mesela ”ikinci el beyaz eşya satmak istiyorum” yada ”ev eşyası satanlar” gibi yüzlerce sayfadan sizin eşyanıza uygun olanı seçebilirsiniz.

Facebook Marketplace uygulamasında daha çok satılan bir eşya grubundan bahsetmek pek mümkün değil çünkü binlerce farklı ürüne göre satış sayfası var. Dezavantajlı tarafı ise satıcıların gerçek kişi mi yoksa sahte hesap üzerinden satış yapan bir kişi mi bunu anlamak çok zordur.

5. Umut Spot

İkinci-El-Esya-Alanlar-Umut-Spot

Umut Spot olarak ikinci el eşya alanlar için size en iyi hizmeti verebiliriz.

Tamam diğer satış siteleri kadar büyük olmasak da bizim de kendimize göre bir kitlemiz var 🙂 Ekibimiz tüm İstanbul ilçelerinin tümüne Anadolu Yakası veya Avrupa Yakası ayrımı yapmadan hizmet vermektedir. Bu her eşyayı satın aldığımız anlamına gelmesin lütfen. Çünkü satabileceğimiz belirli eşya grubuna göre ürün satın alıyoruz.

Halk arasında ikinci el eşya alanlar veya spotçular olarak geçen bizim tarzımızda çalışan pek çok firma da aynı türden ürünleri almaktadır. Peki spotçular ne alır? Spotçular hangi eşyaları alır veya 2.el eşya alım süreci nasıl ilerler ara başlıklar halinde tek tek açıklayalım.

Ne Tür Eşyalar Alıyoruz?

2.el beyaz eşya, koltuk takımı, L koltuk, televizyon, klima, bahçe mobilyası, deri koltuk, ofis mobilyası, baza yatak, elektronik eşya gibi pek çok şeyi bize satabilirsiniz. Temiz ve sağlam olması halinde pek çok eşya grubu ile ilgilenebiliyoruz. Eşyalarınızı alıp alamayacağımızı öğrenmek için 0533 493 33 90 numaralı telefonumuza whatsapp ile fotoğraflarını gönderebilirsiniz.

Umut Spot İkinci El Eşya Alanlar Nerede

Firmamız Maltepe ilçesinin Küçükyalı semtinde Bostancı ya çok yakın Küçükyalı Spotçular Çarşısı içinde yer almaktadır. Ancak her bölgeden alım yapabildiğimizi söylemek istiyoruz. Yani Bakırköy, Ulus, Bebek, Beşiktaş, Florya, Etiler gibi semtlerden de Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir den de alım yapıyoruz.

Nakliye İşlemlerini Nasıl Yapıyoruz?

Eşyalarını satmak isteyen kişilerin en merak ettikleri cevabını en merak ettiği soru budur. Çünkü hiç kimse nakliye gibi güç gerektiren bir işi yapmak istemez. Hiç merak etmeyin sizi yormadan, zahmet vermeden kendi ekibimizle alım yapıyoruz.

En iyi ikinci el eşya satış siteleri 2024 ile ilgili bilgiler vererek spotçular ne alır konusunda sizleri bilgilendirmeye gayret ettik. Eşyalarınızı satarken size en iyi hizmeti veren, eşyanızı en hızlı satabileceğiniz yeri tercih edin. Satış yaparken maliyet hesabı da yapmalı, eşyalarınızı nakliye ve taşıma bedeli size ait olmayacak şekilde satın. Özellikle ikinci el ev eşyası satanlar bu konuya daha çok önem vermeli. Umut Spot olarak merak edip öğrenmek istediğiniz her konuyla ilgili hizmetinizde olacağız.

 

Bizi Takip Edin
2024-04-29T21:13:47+03:0028 Nisan 2024|0 Yorum

Yorum Yap