Hangi Eşya Ne Kadar Elektrik Harcar

Hangi Eşya Ne Kadar Elektrik Harcar

Elektrik hayatımızın olmazsa olmazlarından. Özellikle kış aylarında evimizde daha fazla vakit geçirdiğimiz için daha fazla elektrik tüketimi yapıyoruz. Kabaran faturalar ay sonu moralimizi bozsa da alacağımız ufak tedbirler dışında yapabileceğimiz pek bir şey yok.

En azından hangi eşyalar daha çok elektrik tüketir bunu bilirsek ve küçük bir kaç tedbir alırsak küçük de olsa tasarruf elde edebiliriz. Aslında küçük diyoruz ama aylık %3-%5 oranında bir tasarruf sağlamak yıllık kullanım miktarı düşünüldüğünde azımsanamayacak bir paraya tekabül eder. Yazımızın devamında evlerimizde, iş yerlerimizde, ofisimizde nasıl tedbirler alabilir, faturalarımızı nasıl düşürebiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

Hangi Eşya Daha Fazla Elektrik Tüketiyor?

Elektrik sarfiyatını en fazla yapan ürünler elektriği ısıya çeviren ürünlerdir. Mutfağımızda kullandığımız kettle, tost makinesi ve mikrodalga veya normal fırın, vazgeçemediğimiz ütü, kış aylarındaki dostumuz ısıtıcı sobalar, banyo sonrası elimizden düşmeyen saç kurutma makinesi ya da çamaşır sonrası kullanılan kurutma makinesi. Bunların hepsi ısı üreten ürünlerdir ve faturanızı şişirir. Bu tür eşyaları mümkün olduğu kadar az kullanmak, kapasitesinin üzerinde yükleme yapmamak ve alırken enerji sınıfının A veya A plus olmasına dikkat etmek gerekir.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, klima, televizyon, bulaşık makinesi gibi beyaz eşya olarak adlandırdığımız eşyalar çok fazla elektrik harcaması yapmazlar. Hangi eşya grubu ne kadar elektrik harcar sorunuzu bir grafikle göstermek daha faydalı olacaktır.

 

Yukarıda verilen değerler ortalama değerlerdir ve eşyaların enerji sınıflarına göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden müşterilerimize tavsiyemiz ikinci el eşya alırken de sıfır eşya alırken de özellikle beyaz eşya alımlarında mutlaka A plus veya A sınıfı ürünleri tercih etmeleridir. Eşyalar ne kadar elektrik tüketir sorunuzu cevapladıktan sonra şimdi tasarruf tedbirleri neler bunlardan bahsedelim.

Elektrikten Nasıl Tasarruf Edilir?

  • Kullanmadığınız eşyaları prizde tutmayın. Böylece aylık ortalama %2 gibi bir tasarruf elde edebilir, elektrik kesintilerine karşılık da tedbir almış olursunuz.
  • Mini fırın, ütü, elektrikli ısıtıcı, fırın gibi eşyalarınızı uzun süreli kullanmayın. Özellikle ütü yaparken eşyalarınızı hafif nemli olarak ütülerseniz ütü sürenizi düşürebilirsiniz.
  • Tasarruflu ampulleri tercih ederek tüketim maliyetinizi düşürebilirsiniz.
  • Fırın ve buzdolabı gibi beyaz eşyalarınızın kapaklarını sık sık açık kapatmayın. Yoksa cihazlar ayarlanan ısıyı dengelemek için tekrar motorlarını ve rezistanslarını devreye sokacaktır.
  • Çamaşır makinesi kullanımında ise yoğun kirli yıkamayacaksanız ekonomik modu kullanabilirsiniz. Böylece daha az elektrik ve su kullanabilirsiniz.
  • Sıfır beyaz eşya veya ikinci el beyaz eşya alırken mutlaka tasarruflu modelleri tercih edin.
  • Evden kısa süreli ayrılıp gelecekseniz kombiyi kapatmaktansa kısık ayarda kullanmak da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
  • Kullandığınız hiçbir eşyayı kapasitesinin üzerinde kullanmayın. Örneğin 7 kg lık bir çamaşır makineye 8 kg çamaşır doldurmayın.
  • Özellikle bulaşık ve çamaşır makinesi kullanacaksanız akşam 22:00 ile sabah 6:00 saatleri arasında elektriği %25 daha uygun kullanabilirsiniz.

 

Hangi eşyalar daha çok elektrik harcar sorunuzun cevabını ve elektrik tasarruf yolları neler bunlardan bahsetmek istedik. Siz de bu detaylara uyarak cebinizi koruyabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki linklere göz atarak diğer yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
2021-01-17T21:37:16+03:0017 Ocak 2021|0 Yorum

Yorum Yap