Gümüşe mi dövize mi yatırım yapmak daha mantıklı konusunu çok merak ettiğiniz için ele almak istedik. Gümüşe yatırım yapılır mı, döviz mi gümüş mü almak mantıklı, altın yerine gümüş alınır mı en çok duyduğumuz sorular. Öncelikle herkesin yatırım fikri de tercihi de farklı olabilir çünkü herkesin risk eşiği ve birikim miktarı farklıdır. Son zamanlarda gümüş de insanların yatırım aracı olarak gördüğü enstrümanlar arasına girdi. Çünkü altın ve döviz fiyatları arttıkça daha düşük fiyatta olan gümüş dikkat çekmeye başladı.

Gümüş alan yerler son zamanlarda sürekli gram gümüş satışı yapmaktadır. İnsanlar gram gümüş aldıkları gibi bankların gümüş hesaplarından da sanal gümüş alabilmektedirler. Eğer aldığınız gümüşü hemen bozdurmak yerine uzun vadeli bekletebilirseniz kazanma ihtimaliniz çok daha yüksek olabilmektedir. Sürekli al sat yapan, kısa sürede büyük kazanç elde etmeye çalışanlar genelde hüsranla sonuçlanabildiği gibi başladığınız yere geri dönebiliyorsunuz.

Uluslararası piyasalarda işlem göre gümüşün fiyatını belirlemek için ONS birimi kullanılır. Ons ne demektir? Ons hangi ağırlığa denk gelir? 1 ONS yaklaşık olarak 28.35 gramdır. 1 ONS gümüş ise 31,10 grama denk gelir. Gram gümüş de İstanbul Altın Rafinerisi tarafından tıpkı altın gibi gram şeklinde basılarak piyasaya sürülür. Dövize veya gümüşe yatırım yapmak konusunu ana başlıklar altında anlatmaya devam edelim.

Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Gümüşe yatırım yapmak mantıksız bir hareket olmayacaktır. Son zamanlarda sürekli rağbet gören, fiyatı günden güne artan gümüş, paranızın erimesini engelleyecek, size kazanç getirecektir. Elbette bu çok kısa sürede olmayacak, sabır isteyen bir süreçten geçmeniz gerekecektir. Örneğin 2020 gümüş fiyatları gramda 5-6 TL seviyelerindeyken 2021 yılında 9-10 TL 2022 gümüş fiyatları ise 12-13 TL seviyelerine ulaşmıştır.

Göründüğü gibi gümüş günden güne değerlenmekte, yatırımcısının yüzünü güldürmektedir. Çok büyük paralarla kısa vadede büyük kazanç getirmeyecek olan gümüş için beklemek gerekir. Gümüş fotoğrafçılıktan dişçilik sektörüne, bilgisayardan elektronik parçalara kadar pek çok yerde kullanılmakta olduğundan talep günden güne artacaktır. Gümüş nerelerde kullanılır başlıklı yazımızda bu konuyu daha detaylı ele almıştık. Okumak için tıklayabilirsiniz.

Gümüş Neye Göre Artar Veya Azalır?

Gümüş ile altın genellikle doğru orantılı şekilde artar veya azalır. Altın ve dolar borsasında yaşanan düşüşler gümüşü doğrudan etkiler. Gümüş fiyatları ülkedeki siyasi olaylardan, işsizlikten, sosyal olaylardan, enflasyondan da etkilenir. Eğer ekonomi iyi giderse insanların piyasaya olan güveni artar ve yatırımlarını gümüşe daha rahat yatırır. Talep olursa fiyat yükselir, azalırsa düşer.

Gümüş Nereden Alınır, Gümüşe Nasıl Yatırım Yapılır?

Gümüşü nereden alacağını, nasıl yatırım yapabileceğini bilmeyen pek çok insan yatırımlarını farklı yönlere çevirmektedir. Bunun için size gümüş nereden alınır, kapalıçarşı gümüş satan yerler nasıl gümüş satar, gümüş alan yerler neye göre gümüş alır bunların cevabını bulacaksınız.

  • Gümüş de tıpkı altın gibi fiziksel olarak saklanabilir. Gram gümüş olarak saklayabileceğiniz gibi zamanında aldığınız gümüş şamdan, gümüş gondol, şekerlik, tepsi, şekerlik, tabak gibi eşyaları da elde tutabilirsiniz.
  • En yüksek likiditeyi sunan (ETF) Borsa yatırım fonlarına yatırım yapılabilir.
  • Gümüş vadeli işlem sözleşmeleri yapılabilir.
  • Gümüş madenciliği yapan firmalardan hisse senedi alınabilir.
  • Gram gümüşü bankalardan da alabilirsiniz. Bankaların gümüş işlem limiti minimum 1 gramdır. Her bankanın gümüş hesabı olmaz ve size sunacakları fiyat farklı olacaktır.

Gümüşe Yatırım Zarar Ettirir Mi?

Gümüş her yatırım aracı gibi zarar ettirme potansiyeli olan bir yatırım aracıdır. Konut, araba, arsa, döviz, dolar, euro, altın veya gümüş gibi yatırım argümanlarının hiçbiri size mutlak kar vaat etmez. Siyasi, sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı 2022 gümüş fiyatları çok dalgalanma yaşadı. Ancak elbette sabredenler için zarar zamanla tekrar kara dönüşecektir. Dikkatli olmanız gereken bir diğer konu da sadece gümüşe odaklanmamaktır. Aksi halde diğer yatırım araçlarındaki fırsatları kaçırabilirsiniz.

Dovize-Yatirim-Yapmak-Mantikli-Mi

Dolar almak mantıklı mı, 2022 Dolar fiyatları, Döviz almak mantıklı mı

Dövize Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Dövize yatırım toplumumuzda en çok tercih edilen yatırım aracıdır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de dövize ulaşmanın kolay olmasıdır. İnsanlar döviz bürolarından, kuyumculardan veya bankalardan kolaylıkla dolar veya euro alabilmektedir. Ülkemiz ihracat ve ithalat için genellikle dolar üzerinden anlaşmalar yaptığından dolar fiyatları sürekli yükselmektedir. Bu da dolara ya da diğer yabancı para birimlerine yatırım yapmayı mantıklı kılmaktadır. Yine de yatırım kararının size ait olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yatırım Yaparken Sepet Yapmak Ne Demektir?

Sepet yapmak ne demek, yatırımcılar nasıl sepet yaparlar? Öncelikle bilinçli yatırım yapan kişiler tek bir argümana yatırım yapmaktan çekinirler. Buna sepet yapmak denir. Mesela 100 bin TL niz var bunun tamamıyla altın almak veya döviz almak hata olacaktır. Çünkü düşüş yaşandığı zaman tüm paranız erimeye başlayacaktır. Sepet yaparsanız altın düşerken döviz çıkabilir böylelikle paranız için tedbir almış olursunuz. Gümüş sepet için önemli bir seçenek olacaktır.

Gümüş Nasıl Satılır?

Gümüş satmak istiyorum diyen insanları kapalıçarşı gümüş alan yerler ile görüşebileceği gibi gümüş alan yerler, gümüş alan firmalar şeklinde arama yaparak bizim gibi firmalara da ulaşabilir. Umut Spot olarak 800 ayar, 900 ayar, 925 ayar gümüş alımı yapabilmekteyiz. Peki gümüş satmak için nasıl bir yol izleyebilirsiniz.

  • 0533 493 33 90 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak ne tür gümüş satmak istediğinizi, satacağınız ürünün ağırlığının ne kadar olduğunu söylemeniz yeterlidir. Arkadaşlarımız vereceğiniz bilgilere sizi adresinizde ziyaret edecek, ayar numarasına ve ağırlığına göre eşyalarınızı nakit satın alacaktır. Böylece evinizden çıkmadan, zahmet çekmeden, kolayca satış yapabilirsiniz.

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Elinizdeki gümüş gerçek mi değil mi bunu küçük bir kaç teknikle anlaşılabilir. Pek çok insan elindeki eşyanın gerçek değerini bilmediği için ederinin çok altında satışa sunmaktadır. Bu yüzden gerçekten gümüşten anlayan, alım satım konusunda tecrübeli, deneyimli olan ekibimizi tercih edebilirsiniz. Ancak evinizdeki bir kaç küçük aletle eşyanızın gümüş olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hakiki gümüş nasıl anlaşılır başlıklı yazımızı okuyarak nasıl teknikler uygulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Detaylı yazımız için hemen tıklayın; Gerçek gümüş anlama teknikleri

Bizi Takip Edin
2022-09-28T22:57:42+03:0025 Eylül 2022|0 Yorum

Yorum Yap