Fırın kokusu pek çok kadının şikayet ettiği konulardan biridir. Mutfaktaki yardımcınız, nefis yemeklerinizin kahramanı olan fırınınızdan istenmeyen kokular mı geliyor? Bu pek çok kere karşılaştığımız, çözümü pek çok farklı yolla halledilebilen konulardandır. Fırın neden kokar, fırın kokusunu ne alır, fırın içi nasıl temizlenir gibi sürekli tekrarlanan soruların da çözümlerini teker teker anlatacağız.

Pişen gıdalardan arda kalan kırıntılar, deterjanların bıraktığı atıklar, lekeli fırın tepsisi gibi pek çok unsur fırından neden koku gelir sorusunun cevapları arasındadır. Sorunun etkenlerini diğer  ana başlıklar haline getirerek cevaplarını tek tek sıralayacağız. Vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

Firin-Kokusu-Nasil-Gider

Fırın kokusu nasıl giderilir.

İlk Kullanımda Gelen Koku Nasıl Giderilir?

Sıfır fırın alanlar ilk kullanımda gelen kokudan şikayet ederler. Bu çok normal bir durumdur ve giderilmesi çok kolaydır. Nasıl mı? Öncelikle fırın içindeki tepsileri ve tel ızgaraları çıkarın ve maksimum sıcaklıkta 30 dk çalıştırın. Süre bitince fırını kapatıp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra ıslak bezle silin, koku kısa süre içinde gidecektir. Fırın temizliğini mümkünse her kullanımdan sonra yapmanızı tavsiye ederiz.

Kablo Yanığı Gibi Koku Geliyorsa Ne Yapılmalı?

Fırınınızdan kablo yanığı gibi bir koku geliyorsa bu konu bir tehlike olabileceği anlamına gelebilir. Bu durumda kendi başınıza sorunu çözmeye çalışmaktansa yetkili servis çağırmak daha doğru bir davranış olacaktır. Fırını fişten çekin ve servisin gelmesini bekleyin. Aksi davranışlar size maliyeti çok yüksek problemler çıkarabilir.

Fırındaki Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Sağlığımız için haftada en az 1 kere yememiz tavsiye edilen balık fırında yapılırsa kokusu çok zor gider. Peki balıklı fırın kokusu nasıl giderilir ? Balığı hazırlama aşamasındayken tepsinin üzerine mutlaka defne yaprağı koymanızı öneririz. Defne yaprağı fırına balık kokusunun sinmesine engel olur. Balık kokusunu engelleyen bir diğer yöntemde balığın üzerine limon koymaktır.

Fırın Kokusunu Giderme Yöntemleri Neler?

Fırın  içinden nasıl kokular gelirse gelsin temizlemekten başka seçeneğimiz olamaz. Pek çok temizlik ekipmanları kullanılabilirken doğal temizleme yöntemlerine de başvurulabilir. Fırınınız da sadece gıda değil fırın spreyi gibi kimyevi kokular da gelebilir. Bu durumda ıslak bezle silmeniz yeterlidir.

Fırın küf kokuyorsa ne yapmak gerekir diyorsanız lastik contalarını temizlemenizi tavsiye ederiz. Nitekim bu contalar içerisinde birikip bekleyen yemek kalıntıları zamanla küfe dönüşerek koku yapabilir.

Fırını Havalandırın

Fırınınızda ne pişirirseniz pişirin işiniz bittikten sonra mutlaka havalandırın. Böylece içeri sinen yemek kokuları dışarı çıkacak, fırın içine sinmeye zaman bulamayacaktır. Örneğin balık gibi ağır koku bırakan yiyeceklerden sonra havalandırmayı kesinlikle unutmayın.

Arçelik fırın fiyatlarını öğrenmek için tıklayın

Tepsileri Fırın Dışında Bekletin

Yemeği yaptınız tepsiyi fırının içinde bıraktınız. Üstelik fırın içi de sıcak. Peki bu yemeğin kokusu fırının içinden kolay kolay çıkar mı sizce? Elbette hayır. Çünkü yemek kokuları sıcak fırın içine daha olay yapışır. Bu yüzden tepsideki yemeği fırın içinde değil dışında bekletin ki kokular iç hazneye yapışmasın.

Sirke Kullanarak Temizlik Yapın

2 bardak suya 1 fincan sirkeyi karıştırıp fırın içinde 30 dk – 45 dk bekletin hemen sonuç alın. Pek çok temizlik yönteminin baş aktörü olan sirke şimdi de fırın kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabında da karşımıza çıkıyor.

Limon İle Temizlik

Yemek yerken masamızdan eksik etmediğimiz pek çok püf noktanın olmazsa olmazı limon, şimdi de fırın temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı. Daha önce kalıcı kokular bıraktığından dolayı şikayetçi olduğunuz yemekleri pişirdikten sonra fırını iyice temizleyin. Fırını 180 derecede ısıtın ve limon kabuklarını, limon suyunu koyduğunuz kabı fırın içinde 10 dakika bekletin. Mükemmel sonucu göreceksiniz.

Türk Kahvesi Kokuyu Alabilir

 Türk kahvesinin mis gibi kokusunu kim sevmez? İstemediğiniz kokuları gidermek için kahveden de yararlanabilirsiniz. İyice temizledikten sonra fırın içine bir miktar Türk kahvesi koyarak mis gibi bir sonuç alabilirsiniz. Fırınınız artık yemek değil mis gibi kahve kokusuyla kaplanacak.

Karbonat Olmazsa Olmaz

 Bir miktar karbonat eklediğiniz bir bezle sildiğiniz fırının içine bir fincan dolusu karbonat koyarsanız kokunun kısa süre içinde dağıldığını göreceksiniz. Pek çok temizlik işleminde olumlu sonuç veren karbonat bu konuda da kurtarıcınız olabilir.

Tarçın İle Koku Giderme

Saleplerin, sütlaçların üzerine döktüğünüz tarçın da sizin kurtarıcınız olabilir. Fırını çok yüksek olmayan bir ayarda 5 dk ısıtın. Daha sonra alüminyum folyo içine koyduğunuz tarçını fırın içine bırakın. Temiz koku haznenin içini kaplayacaktır.

Fırın kokusu nasıl giderilir başlıklı yazımızda bildiğimiz tüm yöntemleri sizinle paylaştık. Bundan sonra fırın içinde biriken, sinen kötü kokularla savaşmak zorunda kalmayacaksınız. Her ne kadar müşterilerimize ikinci el eşya alanlar olarak hizmet veriyor olsak da evinizde işinizi kolaylaştıracak bilgiler vermeye devam edeceğiz.

 

 

 

Bizi Takip Edin
2024-02-28T21:14:36+03:0027 Şubat 2024|0 Yorum

Yorum Yap