A sınıfı olmayan buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusu özellikle sıfır buzdolabı almak için yola çıkanların ilk sorusudur. Buzdolabı ayda kaç tl elektrik harcar, F sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar, B sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar gibi çok sorulan sorular da cevap bulacak. Mutfakların başköşesinde duran her evin vazgeçilmez eşyası olan buzdolabı sürekli fişte kaldığı için harcadığı elektrik az olmalı. Aksi halde faturalar çok kabarık olabilir.

Sıfır buzdolabı alanlar ürünün markasına önem verdiği kadar sarf ettiği enerjiye ve enerji sınıfına da önem verir. Beyaz eşya reklamlarında, broşürlerde, bayilerin kataloglarında her yerde A sınıfı beyaz eşya reklamları yapılır. A sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusu kadar A sınıfı olmayan buzdolabı da merak ediliyor. Sizin için öğrenmek istediğiniz bu konuları ana başlıklar halinde ele alacak, anlaşılır şekilde izah edeceğiz.

A Sınıfı Buzdolabı Nedir?

A sınıfı buzdolabının ne demek olduğunu sıfır ve ikinci el buzdolabı almak isteyenler mutlaka araştırmalı, satın alma kararını buna göre vermelidir. A sınıfı buzdolabı demek az elektrik harcayan, çevreyi koruyan, düşük enerji harcamak demektir. A sınıfı en az elektrik harcayan buzdolabı demekken F sınıfı buzdolabı ise en çok enerji tüketen demektir.

Az enerji tüketilmesi demek çevrenin korunması dolayısıyla doğal kaynakların verimli kullanılması demektir. Ailelerin A sınıfı buzdolabı satın alması hem kendileri için hem de gelecek nesillere bırakacakları miras için önemlidir. Yani A sınıfı buzdolabı iyi midir, A sınıfı buzdolabı alınır mı soruları böylece cevabını bulmuş oldu.

A sınıfı buzdolabı ne kadar elektrik yakar

A Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

A sınıfı olmayan buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabını daha iyi anlamak için A sınıfının enerji tüketimine bakmamız gerekir. A sınıfı buzdolabı bir ayda 21 watt (yılda 252 kwh) elektrik harcar. Bu da EPDK nın günümüzdeki fiyatlandırmasına göre aylık 40 tl lik bir rakama tekabül eder. Buzdolabının sürekli çalışması gereken beyaz eşya olduğunu düşünürsek bu düşük ve tasarruflu bir rakamdır. Buzdolabı enerji sınıfları Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş standartlara göre sıralanmıştır. Bu standartlar göze alındığında A sınıfı buzdolabı 41 ve 41 in altındaki verimlilik endeksine eşittir.

A Sınıfı Olmayan Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

A sınıfı olmayan buzdolabı B, C, D, E, F ve G sınıfı buzdolabı demektir. Bu enerji sınıfında olan dolap 41 verimlilik endeksinin üzerindedir. B sınıfı buzdolabı 51 verimlilik endeksine eşitken C sınıfı buzdolabı 64, D sınıfı ise 80 verimlilik endeksine eşittir. Gördüğünüz gibi enerji sarfiyatı arttıkça verimlilik endeksi de artmaktadır.

B Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

B sınıfı buzdolabı A sınıfından sonra en tasarruflu olan enerji sınıfıdır. B sınıfı buzdolabı alınır mı derseniz eğer sıfır buzdolabı alırken A sınıfı ile B sınıfı arasında çok büyük fiyat farkı varsa B sınıfı buzdolabı da tercih edilebilir. B sınıfı buzdolabı aylık 30 kwh harcama yapar. Yani yılda 360 kWh elektrik tüketmektedir.

Buzdolabı 1 Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Buzdolabının 1 aylık elektrik harcama tutarı o dolabın enerji sınıfına göre değiştirmektedir. Bu yüzden tek bir tüketim tutarından bahsetmek mümkün olmaz ancak yukarıda A sınıfı ve B sınıfı buzdolaplarının tüketim sarfiyatlarını vermiştik. Buna göre;

 • A sınıfı buzdolabı 1 ayda ortalama 40-45 Tl lik bir harcama yapar
 • B sınıfı bir buzdolabı ise 65 Tl lik bir elektrik harcaması yapar

Gördüğünüz gibi iki sınıf arasında yada ortalama 20 veya 25 tl tutarında bir fark olur. Sıfır veya ikinci el buzdolabı alacağınız zaman A ve B sınıfı arasında çok büyük fiyat farkı varsa B sınıfını da tercih edebilirsiniz. Mesela iki buzdolabı arasında 2000 TL fark olsun. Aylık 20 TL de tüketim farkı olduğuna göre 100 ayda aradaki farkı amorti edeceğiniz ortaya çıkar ki bu da 10 seneye denk gelir. Eğer satın aldığınız dolabı 10 sene kullanmayı düşünmüyorsanız düşük fiyatlı olanı tercih edebilirsiniz. A sınıfı olmayan buzdolabı ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabını B sınıfı ile örneklendirmiş olduk.

Buzdolabının Fazla Elektrik Harcamaması İçin Ne Yapılmalı?

Buzdolabı fazla elektrik yakıyorsa alacağınız küçük tedbirlerle bunun önüne geçebilirsiniz. Buzdolabının fazla elektrik yakmaması faturalarınızı düşürecek, cebinizi rahatlatacaktır. Tasarruflarını ilk aşamada küçük meblağlar gibi gelse de bir yıl bu tasarrufu yaptığınızı düşünürseniz önemli bir rakamı cebinizde tutabilirsiniz. Buzdolabının az elektrik harcaması için yapılması gerekenler neler bundan bahsedelim;

 • Buzdolabınız ile duvar arasında en az 10 cm mesafe bırakın. Böylece motor hava alabilecek, fazla ısınmayacak, ekstra çalışmasına gerek kalmayacaktır.
 • Dolabınızı diğer elektrikli aletlerden mümkün olduğunca uzak bir yere koyun. Diğer elektronik eşyaların yaydığı ısı dolabınızı etkilemeyecek, böylece dolabınız ısınmayacaktır.
 • İhtiyacınız doğrultusunda bir buzdolabı satın alın. Ne kadar büyük buzdolabı alırsanız o kadar fazla elektrik harcayacaktır.
 • Dolabınıza kesinlikle sıcak yemek koymayın. Yemekten yayılacak olan ısı dolabınızın soğukluğunu düşürecektir.
 • Dolabınızın kapağını gerek duymadıkça açmamalısınız. Böylece içine sıcak hava girip soğukluğunu düşürmemiş olur.
 • İçine koyduğunuz gıdaların ambalajlı olmamasına dikkat edin. Aksi halde dolabını ambalajın içindeki gıdayı soğutmak için daha fazla enerji harcayacaktır.

2022 Yılında 1 KW Kaç TL?

İnsanlar 1 kw kaç TL sorusunun cevabı için EFDK nın internet sitesini ziyaret etseler de tabirler ve ifadeler biraz karışık gelebilir. Bu yüzden aşağıdaki tablo ile 1 kw kaç TL sorusunu cevaplamak istedik. Bildiğiniz gibi 01 Ocak 2022 tarihi itibariyle meskenlerde kademeli tarifeye geçilmiştir.

 • Mesken aboneleri aylık 240 kwh e kadar olan tüketimleri için 1 kwh için 1.74 TL (KDV dahil)
 • Yine mesken aboneleri için 240 kwh üzeri tüketimler için 1 kwh için 2,6 TL dir. (KDV dahil)
 • Ticarethaneler için tarife biraz farklı uygulanmaktadır. Ticarethanelerde 900 kwh kullanımlarda fiyat 3,34 TL dir.

Şöyle bir hesap yaparsak 240 kwh elektrik harcayan bir hanenin elektrik faturası 240 kwh x 1,74 TL = 420 TL gibi bir rakama denk gelecektir. Eğer harcama 240 kwh in üzerine çıkarsa harcanan enerji miktarı 2,6 TL ile çarpılacaktır. A sınıfı olmayan buzdolabı ne kadar elektrik harcar konusuna birim fiyattan devam ederek daha kolay anlaşılmasını sağlamak istedik.

Tek Zamanlı Gündüz Puant Gece
Ev (Mesken) Düşük Kademe 1.210388 TL/kWh 2.005109 TL/kWh 3.094456 TL/kWh 1.133962 TL/kWh
Ev (Mesken) Yüksek Kademe 1.975193 TL/kWh 2.005109 TL/kWh 3.094456 TL/kWh 1.133962 TL/kWh
Ticarethane (İş Yeri) 3.27 TL/kWh  3.296126 TL/kWh 4.992428 TL/kWh 1.946445 TL/kWh
Sanayi 4.059469 TL/kWh 4.103792 TL/kWh 6.223148 TL/kWh 2.393267 TL/kWh

 

Umut Spot olarak müşterilerimizin merak ettikleri konular hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz. 2022 yılı 1 kwh elektrik fiyatı da dahil olmak üzere aklınıza takılan tüm soruları cevaplamaya gayret ettik. Eğer sahip olduğunuz buzdolabı çok elektrik harcıyorsa ikinci el buzdolabı alanlar için bizi tercih edebilir 2.el beyaz eşya satabilirsiniz. Ekibimiz her gün İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vererek nakit alım yapmaktadır.

Bizi Takip Edin
2022-12-16T20:36:09+03:0016 Aralık 2022|0 Yorum

Yorum Yap