Evcil hayvan sahipleri mobilya seçerken nelere dikkat etmeli şeklinde yüzlerce soru alıyoruz. İnsanlar evcil hayvan dostu mobilya çeşitleri, pati dostu mobilya türleri ve evcil hayvan sahipleri nasıl mobilyalar almalı sorularının cevaplarını bulmak istiyor. Böylece tatlı ev arkadaşlarının rahat edebileceği, zarar veremeyeceği, konforlu mobilyalar alabilirler.

Yeni mobilya alanlar öncelikle evlerindeki diğer eşyalarla uyumlu olmasına, rahat olmasına önem verirler ancak evdeki diğer canlıları düşünmek sonradan akıllarına gelebilir. Kusura bakmayın ama artık kendiniz ve eviniz için ne alıyorsanız onu da düşünmek zorundasınız. O artık sizin bir parçanız. O pati dostu kumaş seçmeli, evcil hayvan dostu dekorasyon kurallarına göre mobilyalar almalısınız. Böylece hem kendiniz için konforlu alanlar oluşturabilecek hem de sevimli dostlarınızı rahat ettireceksiniz. İsterseniz size bir kaç tavsiyede bulunabiliriz.

Evcil-Hayvan-Sahipleri-İcin-Dekorasyon-Onerileri

:vcil hayvan Sahipleri evlerini nasıl dekore etmeli?

Evcil Hayvan Dostu Kumaşlar Hangileri?

Bu konu oldukça önemlidir hatta işin ana noktası burasıdır. Yeni aldığınız koltukları, berjerleri tırmalanmaktan paramparça olmuş, ısırılıp koparılmış halde görmek istemiyorsanız pati dostu kumaş türleri tercih etmelisiniz. Pet dostu kumaşlar neler şimdi bunlara bakalım

Mikrofiber Kumaşlar

Mikrofiber kumaş nedir ilk önce buradan başlayalım. Bu kumaş saç telinin beşte biri kadar incelikte sentetik bir elyaftan oluşmaktadır. Bu kumaşlar istenilen türe göre ayarlanarak üretilebilir. Yani kumaş ekstra yumuşak veya su emici hale getirilebilir.

Mikrofiber kumaş koltuk alırsanız evcil hayvanınızın üzerine sıvı dökebilme veya salyalarını silebilme ihtimallerine karşılık dayanıklı olacaktır. Yumuşak yapıda, uzun ömürlü, dayanıklı olan mikrofiber kumaşlar mobilyalarınız evcil hayvanlarınız için korunaklı hale getirecektir.

Kot Kumaşlar

Kot kumaş kullanmaya ne dersiniz? Evet çok tercih edilmiyor, sıra dışı bir fikir gibi gelebiliyor olabilir ama evinizde spor bir tarz oluşturduysanız kot kumaşı tercih edebilirsiniz. Böylece kendinize özgü bir hava oluşturabilir, kot kumaşın dayanıklı yapısını avantaja çevirebilirsiniz. Kot kumaş sert yapısı sebebiyle yırtılmaya ve evcil hayvan tırmalamalarına karşı pet dostu kumaş olarak adlandırılır.

Süet Kumaşlar

Süet kumaş nedir, süet kumaş için pati dostu kumaş denebilir mi? Süet kumaş; derinin iç yüzeyinden elde edilen, doğal görünümlü, dayanıklı bir kumaştır. Dana, kuzu, keçi gibi hayvanların derilerinden yapıldığı için yumuşak ve pürüzsüzdür. Yırtılma ya da çizilmelere karşı dayanıklı olduğu için evcil hayvan dostu kumaşlar arasında yer alır.

Evcil-Hayvan-Olan-Evde-Kumas-Tercihi

Evcil hayvan sahipleri için nasıl kumaşlar tercih etmeli

Evcil Hayvan Sahipleri Nasıl Mobilyalar Tercih Etmeliler?

Evet şimdi gelelim sevimli dostlarınız için nasıl mobilyalar almanız gerektiği konusuna. Evcil hayvan dostu mobilya dekorasyonu yaparak hem onları hem de eşyalarınızı koruyabilirsiniz. İşte aklımıza gelen, tavsiye niteliğinde olan mobilya önerileri;

 • Karyola, koltuk, konsol, şifonyer gibi eşyalarınızı yüksek ayaklı modellerden tercih ederek evcil hayvanlarınızın altına girebileceği, kolay temizlenebilen alanlar oluşturabilirsiniz.
 • Kolay temizlenebilen, silinebilen mobilyaları tercih edin. Deri, süet ve mikrofiber düzeyler kolay silinip yıkanabildiği gibi tırmalamalara karşı da dayanıklıdır.
 • Keten ve pamuklu kumaşlar kolay deforme olur, darbelere karşı dayanıksızdır. Koltuk ve sandalyelerde bu tür kumaşlar seçmemelisiniz.
 • Koltuk alırken minderlerin ve kırlentlerin fermuarlı, kolay çıkarıp yıkanabilen modeller olmasına özen gösterin. Sık sık yıkamak zorunda kalabilirsiniz.
 • Mobilyalarınızın ayakları ahşap veya rattan olursa kolay kemirilebilir, tırmalanabilir. Bu yüzden metal ayaklar tercih edilebilir.
 • Eğer mobilyalarınız çok sık yıpranıyor, deforme oluyorsa sıfır mobilya almak yerine ikinci el mobilya tercih edebilirsiniz. 2. el mobilya alanlar için Küçükyalı Mobilyacılar Çarşısı ziyaret edilebilir. Buradan 2.el koltuk, L koltuk, berjer, yatak, baza, alabilir, mobilya maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Evcil hayvan sahipleri nasıl mobilyalar tercih etmeli sorusuna kısa ve anlaşılır cevaplar vermeye gayret ettik. Bu tavsiyelere uyarak mobilyalarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Evcil Hayvan Sahipleri İçin Dekorasyon Önerileri Neler?

İnsanlar evlerinde hayvan besleyebilir ancak yaşam alanlarını doğru dekore etmezlerse hem dostları hem de kendileri için sıkıcı bir ortaya çıkabilir. O halde ne yapmalı? Kedi, köpek, kuş, hamster gibi evcil hayvanlarınızın keyifli zaman geçirmeleri için yapabileceğiniz dekorasyon önerileri

 1. Uygun Zemin Döşemesini Seçin : Hayvanlarınız zemini tırnaklayarak çizebilir, idrarını yapabilir, tüy dökebilir. Bu sebeple laminant parke, vinil, mermer, seramik gibi döşemeler daha mantıklı seçimler olabilir.
 2. Onlar İçin Güvenli Alanlar Oluşturun : Dikenli bitkiler, köşesi sivri mobilyalar, kırılabilir camlar kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olabilir. Bu tarz eşyaları ya hiç bulundurmayın ya da ulaşamayacakları bir yere koyun diyeceğiz ama ulaşamadıkları yer yok gibi 🙂
 3. Depolama Alanlarını Eksik Etmeyin : Hayvanlarınızın bakım malzemeleri ve özel eşyalarını depolayacağınız bir bölüm oluşturun. Aksi halde her şey dağılacak, düzensizlik sizi ve dostunuzu kötü hissettirecektir.
 4. Hijyene ve Sağlığa Dikkat Edin :Hayvanlarınız için temiz kum, tuvalet kullanın. Bunları sık aralıklarla değiştirerek sürekli temiz kaldıklarından emin olun. Sağlıklı olması için düzenli olarak veteriner kontrollerini yaptırın, aşılarını iyi takip edin.
 5. Onlar İçin Özel Alanlar Dizayn Edin : İmkanınıza varsa kedi veya köpeğiniz için bir oda ayırın. Eğer mümkün değilse en azından odanın bir kısmını onun için konfor alanı oluşturun ki orada keyifli vakit geçirebilsinler. Tırmanma direği, oyun alanları, yataklar, duvar rafları, oyuncaklar güzel zaman geçirmeleri için mantıklı seçimler olabilir.
 6. Kolay Temizlenebilir ve Tüy Tutmayan Eşyalar Seçin : Bu konuya yukarıda değinmiştik ama dekorasyon önerileri başlığında da ele almadan geçmek istemedik. Her şeyin kolay olanı, çabuk temizleneni makbuldür. Kendinize eziyet etmeyin ve zahmete dönüşmeden temizleyebileceğiniz eşyalar alın.
 7. Renklendirme Yaparken Dostunuzda İlham Alın : Örneğin yeni bir mobilya alacaksınız veya duvarınızın bir kısmını boyayacaksınız. Renk seçimini hayvanınızın tüyleri ile aynı veya sevdiği renkten yaparsanız onu mutlu etmiş olursunuz.
 8. Onlara Özel Olan Eşyaları Cam Kenarlarına Koyun : Hayvanlar, özellikle kediler camdan dışarı bakmayı, sokakları izlemeyi çok severler. Bu onları hem özgür hissettirir hem de kişisel eşyalarınızdan ve mobilyalardan uzak tutar.

Evinizde sizinle beraber bir dostunuzun yaşadığını unutmadan, evcil hayvan sahipleri için dekorasyon önerileri listemize dikkat ederek eşya seçimleri yapabilirsiniz.

Evcil-Hayvan-Sahipleri-Nasil-Mobilyalar-Almali

Evcil hayvan sahipleri nasıl mobilyalar almalı

Evcil Hayvan Olan Evde Nasıl Halılar Tercih Edilmeli?

Evinizdeki en önemli eşyalardan biri de hiç şüphesiz halılardır. Üzerine bastığınız halı sizin ve dostunuzun hijyeni açısından kolay temizlenebilir, sağlıklı yapıda bir halı olmalıdır. Ancak bizim tavsiyemiz mümkün olduğunca halı kullanılmamasıdır. Kediler kendi kendilerini temizleyebilen hayvanlar olsa da köpekler öyle değildir. Sürekli yıkanmaları gerekir. Üzerlerinden düşen veya dışardan getirecekleri bakteriler halı üzerinde hapsolacak, ne kadar temizlerseniz temizleyin tam hijyen sağlanması zor olacaktır.

Yine de ben halısız yapamam, evimde mutlaka halı olması gerekiyor diyorsanız kısa tüylü, kolay yıkanabilen, süpürülmesi pratik halılara yönelmelisiniz. Aksi halde evinizi ağır kokular sarabilir.

Bizi Takip Edin
2024-01-16T23:08:37+03:0016 Ocak 2024|0 Yorum

Yorum Yap