Çamaşır makinesi neden su boşaltmaz, bu bir arıza işareti midir bunu bilmek sizi büyük bir masraftan kurtarabilir. Çamaşır makinesi su boşaltmıyor ne yapmalıyım, neden su almıyor veya neden suyu tahliye etmiyor gibi çok soru sorular soruluyor. Sizin için elimizden geldiğince bu sorulara cevaplar vermeye gayret edeceğiz.

Çamaşır makinesi kadınlarımızın veya tek yaşayan beylerin en yoğun kullandığı eşyalardan biridir. Televizyon olmadan, buzdolabı olmadan, bulaşık makinesi veya klima olmadan hayatınızı devam ettirirsiniz ancak çamaşır makinesi olmadan çok zorlanırsınız. Bu yüzden ona iyi bakmalı, bakımlarını aksatmamalı, sorun çıkardığında en kısa sürede çözmelisiniz.

Çamaşır makineniz problem mi çıkardı? Hemen servis çağırmayın. Belki de sizin halledebileceğiniz bir iştir. Mesela çamaşır makineniz sıkmaya geçmeden önce su atmıyor mu? Çamaşır makinesi neden su boşaltmaz? Bu sizin halledebileceğiniz basit bir problem olabilir. Bakalım sebebi veya çözümü için yapılabilecekler neler olabilir.

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Ne yapılabilir, küçük tedbirler alınarak sorun çözülebilir mi? Özellikle ikinci el eşya alanlar ürünü çalıştırmadan kesinlikle satın almamalıdır. Şimdi çözüm seçeneklerimize geçelim. Öncelikle çamaşır makinenizi tedbir amaçlı olarak mutlaka fişten çekin. Bu iş güvenliği açısından unutulmaması gereken bir tedbirdir. Daha sonra çamaşır makinenizin sağ alt köşesinde bir kapak yer alır. Aşağıdaki resimde sarı halka ile işaretlediğimiz kısmında bahsediyoruz. Bu kapak bazı markalarda alt tamponun arkasında da olabilir ama tüm makinelerde yeri aynıdır. Benim çamaşır makinemde bu kapak yok diye düşünüp vazgeçmeyin. Sizinki öyle bir modelse alttaki tekmelik dediğimiz plastiği yanlardan tutup çekerek bu resmin sağ tarafındaki plastik kısma ulaşabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Neden Su Boşaltmaz

Çamaşır Makinesi Neden Su Boşaltmaz

Sağ tarafta görülen kapağı kuvvetli bir şekilde yavaş yavaş çevirerek açın. Ancak önceden uyaralım kapağı açtığınız zaman ciddi miktarda bir su boşalması olacaktır. Onun için hazır bir bez veya paspas bulundurmanız faydalı olur. Kapağı çevirerek açtığınız zaman elinizi içine hafif sokup tıkanmaya sebep olan parçalar olup olmadığını kontrol edin. Tekrar hatırlatalım, makineyi fişten çektiğinizden emin olmalısınız.

İçinden tel toka, metal para, kart, kağıt gibi parçalar, demir para çıkabilir. Çıkarsa bunları alıp temizledikten sonra parmağınızla buradaki pervaneyi bir iki tur çevirin. Ve çamaşır makinenizi tekrar çalıştırıp aynı problemin olup olmadığını deneyin. Büyük ihtimalle tekrar çalışacak ve su atmama problemi ortadan kalkacaktır. Problemi tekrarlamazsa ne mutlu size.

Çamaşır makinesi neden su boşaltmaz sorunuza bir cevap da atık su borusunun tıkanmış olabileceğidir. Bu, onarılması en kolay problemdir. Eğer atık su borunuzun içine pislik birikmiş ve bu sebeple tıkanmışsa tahliye yapamayacak ve su kazanın içinde kalacaktır. Boruyu temizlemeniz, tıkanıklığı gidermeniz halinde makineniz içinde biriken suyu atabilir.

Problem Geçmezse Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz şekilde müdahale ettiğiniz halde problem hallolmadıysa aşağıdaki adımları da takip edebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki siz teknik servis veya tamirci değilsiniz. Sorunu çözemediğinizi anladığınızda mutlaka işinin ehli bir ustayı çağırmalısınız.

  • Çamaşır makinesi yine aynı problemi yaşatıyorsa arkaya yatırıp çevirerek açtığınız kısma giren plastik hortumu sökebilirsiniz. Ön taraftan ulaşamadığınız, arkaya sıkışmış veya pompanın içinde kalmış atıklar da olabilir.
  • Yine aynı temizleme işini burada yapın. Ancak daha önce pek pense tornavida tutmadıysanız dikkatli olun. Dağıttığınız şeyi toplamakta zorlanmayın. Merak etmeyin çok zor değil. Makineyi deterjan koyduğunuz çekmecenin olduğu tarafa yan yatırırsanız daha rahat çalışırsınız.
  • Bu işlem kesinlikle olumlu sonuç verir, makineniz kesinlikle düzelir artık su boşaltır diyemeyiz. Bu sadece basit, sizin kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlem. Bu sayede usta çağırmak zorunda kalmaz, masrafa girmezsiniz. Ancak pompa motoru bozulmuşsa veya kart arızası gibi teknik arızalar meydana gelmiş olabilir ki bunlar için mutlaka teknik servis çağırmalısınız.
  • Su tahliye pompa motorunun arızalanması durumunda da makineniz içinde su birikebilir. Motorun yanması veya farklı sebeplerden dolayı bozulması halinde makine içindeki kirli suyu dışarı tahliye edemez.
Camasir-Makinesi-Neden-Su-Tahliye-Etmez

Çamaşır makinesi neden su boşaltmaz, Çamaşır makinesi neden suyu atmaz

Biz Ne İş Yapıyoruz ?

Biz müşterilerimizden ikinci el beyaz eşya, klima, televizyon, buzdolabı gibi eşyaları alıyoruz. Daha önce müşterilerimizden ikinci el beyaz eşya alırken böyle sorunlarla çok karşılaştık. Kısa bir işlem ile çözebileceğiniz için sizinle de paylaşmak istedik.

İkinci el beyaz eşya satmak istediğinizde bizi arayabilirsiniz. Ekibimiz adresinize gelerek ürünün markasına, modeline göre fiyat teklifi vererek yerinden alım yapmaktadır. Bizi Facebook sayfamızdan da takip edip fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Yorumları

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Fiyatları 2022

Kurutmalı Çamaşır Makinesi Kullanışlı Mı?

Çamaşır Makinesi Sıkmaya Geçince Neden Ses Yapar?

Bizi Takip Edin
2023-02-08T23:16:16+03:0019 Nisan 2020|0 Yorum

Yorum Yap