Airfryer nedir, airfryer ne işe yarar sorusunun cevabını ve bilmek isteyeceğiniz her şeyi yazımız içinde bulabileceksiniz. Airfryer neden çok tercih edildi, Airfryer neden çok satılıyor, Airfryer ile neler pişirilir gibi insanların bilmek isteyeceği, ürünle ilgili kafalara takılan pek çok konu var. Amacımız yerli yabancı onlarca marka tarafından üretilip piyasaya sunulan bu harika ürünü satın almak isteyenlerin daha iyi tanımasını sağlamak.

Sıfır Airfryer alanlar hangi markayı tercih etmeliler, en kaliteli Airfryer markası hangisi, en fonksiyonel özellikler hangisinde bunları bilmek istiyorlar. Arçelik, Onvo, Fakir, Karaca, Philips, Tefal gibi bilinen markalar arasından hem en üstün özellikli olanı hem de fiyatı uygun olanı almak en doğal hakkınız. Merak etmeyin bu yazının sonunda Airfryer ile ilgili aklınıza takılan her şeyi öğreneceksiniz. İsterseniz ana başlıklar halinde ilerleyerek hemen başlayalım.

Airfryer Ne İşe Yarar?

Airfryer ne işe yarar konusu ürünü tanımayan pek çok kadın tarafından araştırılıyor. Ürün çok tercih edilse de ne işe yaradığını, nerelerde kullanıldığını bilmeyen pek çok insan var. Airfryer nedir kısaca buna değinelim. Bu ürün bildiğimiz geleneksel kızartma yöntemlerinin dışında kızartma yapan, daha az yağ kullanan bir mutfak aletidir. Fırında yapabileceğiniz ısıtma ve pişirme işlemlerini de yapabilen Airfryer ile hazırlanan gıdalar çok daha sağlıklıdır. Nedeni ise çok daha az yağ kullanılıyor olmasıdır.

Airfryer neden bu kadar popüler oldu, neden herkes Airfryer alıyor? Aslında bu ürün ilk olarak 2010 yılında görücüye çıktı ancak pek tercih edilmedi. 2020 yılındaki pandemi döneminde patlama yapan ürünün bu kadar tutulmasının sebebi zamandan tasarruf ettirmesi ve yağ kullanımının az olması.

Airfryer-İle-Neler-Pisirilir

Airfryer ile ne pişirilir

Airfryer Nasıl Çalışır?

Airfryer çalışma prensibi konveksiyonlu bir fırın gibidir. Peki Konveksiyon nedir, nasıl bir ısıtma sağlar? Kısaca bu ısıtma sisteminden de bir örnekle bahsedelim. Ocağın üzerine bir çaydanlık koyarak su ısıtmaya başladığınızda çaydanlığın ilk önce en alt kısım ısınır ve bu ısı daha sonra yukarı kadar çıkarak tüm suyu ısıtır. Bu konveksiyon ısıtmadır.

Airfryer da ilk olarak yoğun bir ısı üretir ve özel fanı sayesinde yüksek ısıyı pişirmek istediğiniz gıdalar üzerinde gezdirir. Sıcak hava tüm yemek üzerinde eşit olarak dağılacağı için gıdalarınız çıtır çıtır olur. Daha iyi pişirme ve lezzet elde etmek için yiyeceklerin üzerine çok az miktarda yağ eklemeniz faydalı olacaktır.

Airfryer kullanmak için daha önceden hazneyi ısıtmanıza gerek yoktur. Pişirmek istediğiniz besinleri hazneye yerleştirip yuvasına oturttuktan sonra gıdanıza göre olan programı seçmeniz yeterli. Balık, patates kızartması, kek, börek, sebze programları gibi pek çok işlevsel program bulunmaktadır. Bazı Airfryer modellerinde hazneyi yerinde çıkarıp sallamanız için uyarı sinyali verme özelliği olabilir. Pişirmenin belirli bir aşamasından sonra ürün sinyal verdiğinde daha iyi pişirme sağlamak için cihazı kapattıktan sonra hazneyi yerinde çıkarıp bir kaç defa sallamalısınız.

Airfryer İle Neler Pişirebilirsiniz?

Airfryer ile ne pişirilir, Airfryer ile hangi yemekler yapılır sorusunun cevabı aldığınız marka ve modele göre farklılıklar gösterebilir. Bazı modellerde 9-10 programa kadar farklı fonksiyonda pişirme seçenekleri sunulmaktadır. Şimdi sizi neler bekliyor , Airfryer nedir, Airfryer ne işe yarar sorusunu daha iyi anlayabileceğiniz maddelere geçelim.

 • Patates kızartması olmazsa olmaz. Pek çok kişi çocuğuna daha sağlıklı patates yedirebilmek için Airfryer alır. Sadece bir kaşık yağ ile lezzetli, çıtır çıtır patatesler yapabilirsiniz. Airfryer ile yağ çekmiş, sağlıksız patates kızartmalarına son.
 • Kabak, havuç, brokoli, karnıbahar, biber, patlıcan gibi sebzeleri de tıpkı patates gibi kızartabilirsiniz.
 • Ocak üzerinde yumurta kaynatmaya da son vererek Airfryer ile sağlıklı, kısa sürede yumurta haşlayabilirsiniz.
 • Birbirinden lezzetli kekleri çok kısa sürede pişirebilirsiniz.
 • Börek, kurabiye ve poğaçalarınızı Airfryer ile daha çıtır hale getirerek pişirebilirsiniz.
 • Az yağ ile pişirilen tavuk ve balıkların tadına doyamayacaksınız. Airfryer ile daha çıtır, besin değerini kaybetmemiş balık ve tavuklar pişirebilirsiniz.
 • Çürümeye yakın kıvama gelmiş meyvelerinizi Airfryer ile yüksek ısı ve uzun süre modunda kurutabilirsiniz.
 • Omletlerinizi de Airfryer ile yapabileceğinizi biliyor muydunuz?
 • Kış aylarında kestane keyfiniz için de Airfryer kullanabilirsiniz.

Airfryer nedir, Airfryer ne işe yarar sorusunu cevabı aslında yukarıdaki maddelerde açık açık anlatıldı diyebiliriz. Şimdi aklınızda bir soru daha kalmış olabilir. Madem bu alet fırın gibi çalışıyor o halde fırından ne farklı var? Fırınımız varken neden Airfryer alalım? Şimdi de bunu açıklama vakti

Fırın İle Airfryer Arasında Ne Fark Var?

Peki Airfryer almasam evimdeki fırınla aynı sonuçları alabilir miyim sorusu çokça sorulmaktadır. Almasam ne kaçırırım, alırsam boşuna masraf etmiş olur muyum, bu kadar para verilir mi sorularınıza cevaplarımızı sıralayalım.

 • Fırında çift tepsi kullanarak daha fazla yemeği aynı anda pişireb00ilirsiniz. Airfryer da ise kabın hacmi kadar pişirme yapabilirsiniz.
 • Fırında pişirme veya ısıtma yaparken cam üzerinden pişme aşamalarını izleyebilirsiniz. Ancak Airfryer da pişip pişmediğini görmek için hazneyi çıkarıp bakmanız gerekir.
 • Fırında pişirme yapmak için en az 10 dk önce çalıştırmanız, fırının içini ısıtmanız gerekir. Airfryer da ise böyle bir hazırlığa ihtiyaç duymazsınız.
 • Airfryer kullanmak daha pratik ve kolaydır. Tezgah üzerinde istediğiniz yerde konumlandırabilirsiniz.

Airfryer almak istemeyen, bütçesi müsait olmayan kullanıcılar eğer yukarıdaki maddeleri önemsemem diyorsa bizce Airfryer almasına gerek yok. Ev kadınları arasında son derece popüler olan ürün pek çok marka tarafından üretilmeye başlandı. Airfryer nedir, Airfryer ne işe sorusunu cevapladıktan sonra bu ürünle yapılan yemeklerin zararlı olup olmadığı konusunu ele alalım.

Airfryer-Sagliga-Zararli-Mi

Airfryer sağlığa zararlı mı

Airfryer İle Yapılan Yemekler Zararlı Mı?

Airfryer sağlığa zararlı mı, Airfryer ile yemek yapmak riskli mi gibi sorular insanların kafasını karıştırıyor. Yiyeceklerin yağda kızarma süreleri ve kullanılan yağ miktarının düşük olması elbette bir avantaj. Ancak yiyeceklerin yüksek ısıda pişmesi pek çok zararlı bileşenlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Airfryer ile pişen patateslerin nişasta jelatinizasyonunun daha az olduğunu ispatlamıştı. Patateste bulunan ve parçalanmamış olan nişasta granüllerinin soğuk suda çözünmediği ve suyu emerek şiştiği görüldü. Gıdanın tadını değiştiren bu değişim nişastanın jelatinleşmesi olarak adlandırılıyor. Airfryer ile pişen patateslerin yağda kızartılmış ürünlere kıyasla daha sert ve kuru bir yapısının olmasının sebebi budur. Çok sık Airfryer kullanmak obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer benzer rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Uzmanlardan alınan bir diğer görüşe göre Airfryer ile pişen yemeklerin pişirme sepetin olduğu için direkt ısıya maruz kalmamakta, kuru ısının hazne içinde serbestçe sirküle olabilmektedir. Böylece besinler değerini daha fazla korumaktadır. Airfryer ile pişirme yaparken daha az yağ kullanmak atık yağın az olmasına neden olurken ekolojik dengenin korunması anlamında da çok faydalıdır.

Airfryer Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Airfryer almadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı kriterler vardır. Bunların neler olduğunu kullanıcı yorumlarına bakarak sizler için derledik. Ürünü almadan önce mutlaka bu saydığımız detaylara dikkat etmeli, bütçenizi korumalısınız. İşte dikkat edilmesi gerekenler.

Marka

Güven duyulan, yaygın servis ağına sahip ve kullanıcıların memnun olduğu bilinen bir markanın ürününü almak en doğru karar olacaktır. Ülkemizde tercih edilmeyen ilk defa duyduğunuz markalara bir adım uzak durmanızı, iyi araştırmanızı tavsiye ederiz. Philips Airfryer, Karaca, Xiaomi, Homend, Electrolüx, Aeg, Cosori en çok tercih edilen markalar.

Pişirme Kapasitesi

Airfyer nedir, Airfryer ne işe yarar sorusuna kapasite başlığını eklemeden olmaz. Eğer ürünü kalabalık bir aile için satın alacaksanız 6 litre, 7 litre ürünleri satın alabilirsiniz. Böylece tek seferde daha fazla pişirme yapabilir ya da iki ayrı gıdayı tek haznede pişirebilirsiniz. Ancak az kişi kullanacaksa 3.5, 5 litre arası ürünler size yeterli olacaktır.

Pişirme Programları

Satın alacağınız cihazın pişirme programları sizin isteklerinize cevap verecek çeşitlilikte olmalıdır. En çok ne seversiniz? Patates kızartması mı, balık mı, et mi, tavuk mu, sebze mi? Sevdiğiniz yiyeeklere göre özel pişirme programları olan modellere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Kolay Temizlik

Alacağınız markanın kolay temizlenebilen bir modelini tercih etmelisiniz. Az da olsa yağ ekleyerek pişirme yapacağınız için pişirme haznesini ve ürünün gövdesini sık sık temizlemeniz gerekecek. Zor temizlenen, zahmetli bir ürünü almak yerine daha ergonomik bir model sizi yormayacaktır.

Aksesuarlar

Alacağınız Airfryer çok farklı pişirme programlarına göre pişirme aksesuarları sunabilir. Bunlar için extra ücret ödemeyeceğiniz, yanında ücretsiz veren bir markayı tercih etmek mantıklı olacaktır. Özellikle tavuk, balık, et gibi gıdaların pişirilmesi için ekstra aksesuar faydalı olmaktadır.

Garanti Kapsamı ve Süresi

Özellikle sıfır beyaz eşya veya elektronik alırken garanti süresinin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Dolayısıyla aynı özeni Airfryer alırken de göstermeli, markanın size sunduğu garanti süresi ve kapsamını satın almadan sorabilirsiniz. Sizden kaynaklanmayan arızaları markanın kendisi karşılamalı, sizi mağdur edecek sonuçlar doğurmamalıdır.

En Çok Tercih Edilen Airfryer Marka ve Modelleri

Airfryer nedir, Airfryer ne işe yarar konusunu detaylı şekilde izah ettikten sonra şimdi en çok satan marka ve modelleri kısaca sıralayacağız. Siz siz olun herkes bu markayı alıyor diyerek direkt alım yapmayın. Başkaları için iyi olan sizin için kullanışsız olabilir. Dolayısıyla enerji sınıfına, pişirme kapasitesine, programlarına tek tek bakın. Belki sizin ihtiyacınız için çok daha uygun fiyatlı bir başka marka vardır. İşte popüler Airfryer modelleri

 1. Philips 9650 HD Avance Collection 7.3 Litre
 2. Xiaomi Mi Smart Fritöz 3.7 Litre
 3. Tefal XXL Air Fritöz 6.5 Litre
 4. Philips Essential HD/9252
 5. Karaca Air Pro Cook XL 4 Litre
 6. Cosori Premium 5.5 Litre

Şuan için tercih edilen modellerin başında bu saydıklarımız geliyor. En çok tercih edilen Airfryer modelleri listesi zamanla değişebilir. İkinci el eşya alanlar olarak bilmek isteyeceğiniz bilgileri sunduğumuzu düşünüyoruz. Bundan sonrası tamamen sizin tercihinize bağlı. Keyifli alışverişler dileriz.

 

 

 

Bizi Takip Edin
2023-10-09T21:07:44+03:0016 Mayıs 2023|4 Yorum

4 Comments

 1. Melis Kutlu 12 Haziran 2023 - 21:09

  Merhaba Airfryer ne işe yarar sorusunun cevabını çok iyi anlatmışsınız teşekkür ederim

 2. admin 12 Haziran 2023 - 21:31

  Teşekkür ederiz Melis hanım faydalı bulmanıza sevindik

 3. Zeynep Acar 26 Haziran 2023 - 22:06

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş tebrikler

 4. admin 27 Haziran 2023 - 18:18

  Teşekkürler Zeynep hanım

Yorum Yap