Çamaşır makinesi neden deterjan almıyor sorusunu pek çok müşterimizden duyduğumuz için çözümlerini sıralamak istedik. Kullanıcıların en çok şikayet ettiği çamaşır makinesi arızaları arasında deterjan çekmecesinde deterjan kalması gösterilebilir. Çamaşır makinesi deterjan bölümü su almıyor, deterjan çekmecesi neden kirli kalıyor gibi çok sorulan sorular da var. Peki bunun sebebi nedir, nasıl çözülebilir?

Çamaşır makinesi evde en çok kullandığınız aletlerin başında geldiği için kullanım problemlerinin olması düzeninizi bozabilir. Hemen tamir ettirmek, sorunu ortadan kaldırmak istediğiniz için teknik servis çağırabilirsiniz. Ancak kendi tedbirlerinizle de sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bakalım çamaşır makinesinde neden deterjan kalıyor?

Camasir-Makinesi-Deterjanı-Neden-Almaz

Çamaşır makinesi deterjanı neden almaz

Çamaşır Makinesinde Neden Deterjan Kalır?

Hiç başınıza gelmesini istemediğimiz bu sorunun en büyük sebepleri kalitesiz deterjan kullanılması, makineye kapasitesinden daha fazla çamaşır yüklenmesi, kontrollerinin yapılmaması olabilir. Sizinkinin sorunu nedir bunu kontrol ederek anlayabilirsiniz. Başka sebeplerin neler olabileceğine de bakalım.

Makineniz Deterjanı Almıyorsa Ne Yapmalısınız?

Çok sık kullanılan makinelerde yıkanan çamaşırlardan çıkan tozlar, kirler, çamaşır parçaları makinenin borularında ve su kanallarında birikebilir. Ayrıca suların kireçli olması da deterjan kalıntısına neden olabilir. Bir diğer sebep de ihtiyaçtan fazla deterjan koymanız olabilir. Fazla konan temizlik deterjanı suyu alsa bile mutlaka arkasında tortu bırakacaktır. Bu yüzden kullanma kılavuzunu okuyarak üreticinin tavsiye ettiği miktarda deterjan koyun.

Su Basıncını Kontrol Etmelisiniz

Makinenizde su ile ilgili sorunlar bulunuyorsa muhtemelen gelen suyun basıncında problem vardır. Su basıncı düşük olabileceği gibi dengesiz şekilde geliyor da olabilir. Bir su basınç regülatörü alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yeterli miktarda ve basınçla su alan çamaşır makinesi deterjanınızı mutlaka eritecek ve deterjan kalıntısı kalmayacaktır.

Su Hortumlarını Kontrol Edin

Makinenizin arkasında bulunan su giriş hortumlarını kontrol etmelisiniz. Kim bilir basınç problemi buradan da kaynaklanıyor olabilir. Bu hortumları kırılmış, ezilmiş veya kesilmiş olabileceği için yeterli su almayan makineniz deterjanı eritemez. Su hortumunun her iki ucunda bulunması gereken contalardan birinin olmaması veya yerinde olmaması su sızmalarına neden olabilir. İsterseniz hortumları hem musluğundan hem makinenin arkasından sökerek içini temizleyip kontrol edebilirsiniz.

Filtreleri Temizleyerek Su Akışını Artırın

Musluklara bağlanan hortumların içinde bulunan filtreler kireçten veya farklı atıklardan dolayı tıkanmış olabilir. Suyu kapatarak hortumu önce makineden daha sonra da musluktan sökerek minik bir fırça yardımıyla temizleyerek su basıncını artırabilirsiniz. Buradaki filtrelerin yapısı süzgeç şeklinde ve zayıf olduğu için çok sert şekilde temizlemeyin.

Deterjan Haznesini Temiz Tutun

Yukarıdaki tedbirleri aldınız ancak hala çamaşır makinesi neden deterjan almıyor derdiniz çare bulmadı. O halde deterjan koyduğunuz çekmeceyi yerinden çıkararak temizleme yolunu da deneyin. Yumuşatıcı koyduğunuz bölmede bulunan mavi mandala basarak çekmeceyi yerinden çıkarabilirsiniz.

Haznede biriken deterjan kalıntı ve tozlarını sert bir fırça ile temizleyin. Bu aşamada kesinlikle bıçak kullanmayınız. Hazneyi çıkardıktan sonra makinenin içine giden boruyu ve haznenin üstündeki su kanallarını temizleyin. Tıkanıklıklar varsa açın.

Kullandığınız Deterjanı Değiştirin

İşte işin en kritik noktasına geldik. Sizce kullandığınız deterjan yeteri kadar kaliteli mi? Toz deterjan kullanıyorsanız deterjanın ağzı kapalı, nem almayacak kuru bir ortamda muhafaza etmelisiniz. Aksi halde nemlenen toz deterjan yoğun bir kıvam alacak, tortu haline gelecek ve erimesi çok zor olacaktır.

Çamaşır makinesi neden deterjan almıyor sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye gayret ettik. Aldığınız tedbirlere karşı deterjan eritme sorunu devam ediyorsa mutlaka teknik destek almalısınız. Kendi imkanlarınızla sorunu çözme adına farklı yollar denememenizi tavsiye ederiz.

 

Bizi Takip Edin
2024-02-13T00:02:07+03:0013 Şubat 2024|0 Yorum

Yorum Yap