Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz sorusunun müşterilerimiz çok sorduğu için konu ile ilgili detaylı bilgiler vermek istedik. Bulaşık makinesi bulaşıkları neden kirli bırakır, bulaşıklar neden lekeli çıkar, bulaşık makinesi bardakları neden çizer gibi sorularınıza da cevaplarını vereceğiz. Amacımız kadınların sinirlerini bozan bu konuya açıklık getirerek bulaşıklarınızı temiz yıkamanızı sağlamaktır.

Sıfır bulaşık makinesi alanlar için sorun yok ama belirli bir süre kullandığınız bulaşık makinesi zamanla yıkamada sorun çıkarabilir. Evlerimizin vazgeçilmez eşyalarından biri olan bulaşık makineleri bazen şikayet konusu olabilir. Hanımlar makinelerinin temiz yıkamadığından, eşyalarının temizlenmediğinden şikayet ederler. Makinenizin mutlaka bir sorunu vardır ama ne? Size faydalı bilgiler sunmak adına bu sefer bulaşık makinenizin temiz yıkamamasının sebeplerini sıralayacağız.

Bulasik-Makinesi-Neden-Temiz-Yikamaz

Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Neden Kirli Çıkarır?

Bulaşıklarınız makineden kirli çıkıyor ve bu durum sizi çileden çıkarıyorsa bunun sebebini doğru tespit ederek giderebilirsiniz. Hiç kimse yıkamak için yerleştirdiği sepetten bardakların, tabakların, kaselerin koyduğu gibi çıkmasını istemez.

 • Suları sert olan bir bölgede oturuyorsanız kireç çözücü kullanabilirsiniz. Böylece bulaşıklarınız direkt olarak kirece maruz kalmaz.
 • Bulaşıklarınızın üzerine su serpen, altta ve üstte bulunan pervaneleri temizleyin. Büyük olasılıkla delikleri tıkanmış olabilir. Bazen yemeklerden kalan artıklar bu pervanelerin içine girip tıkayabiliyor. Bu da püskürtülen su miktarını düşürdüğü için temizlik istediği gibi olmuyor.
 • Bulaşıklarınızı makineye dizmeden önce sudan geçirin ve lekeler kurumadan yıkamaya çalışın. Kurumuş lekeler oldukça inatçı oluyor ve ancak bir kısmı temizleniyor.
 • Makinenizin filtreleri tıkanmış olabilir. Filtrelerini çıkarın fırça yardımı ile temizleyin. Temiz filtreler yeni gelen kirleri daha kolay eleyebilmekte ve daha kalıcı temizlik sağlamaktadır.
 • Tabaklarınızdaki yemek artıklarını, makineye dizmeden önce boşaltın. Kir oranı düşük olan bulaşıklar daha az atık bırakacak, hem filtrelerde hem de pervanelerde tıkanma yapmayacaktır.
 • Bulaşıklarınızı uygun şekilde, makinenizin kapasitesini zorlamadan dizin. Haddinden fazla yükleme kaliteli bir yıkamanın önüne geçecektir. Tavsiye edilen dizme şekli tabaklar altta, bardaklar üstte olacak şekildedir.
 • Yıkama bittikten sonra  makinenizin kapağını açarak içinin hava almasını ve malzemelerinizin üzerindeki buharın kurumasını bekleyin.
 • Makinenizin su aldığından emin olun. Bu her ne kadar dikkate almadığınız bir detay olsa da sıkça karşılaştığımız bir durumdur.

Yukarıda saydığımız sebepleri uyguladığınız halde makineniz hala temiz yıkamıyorsa yetkili servisi ile görüşüp yardım almanızı tavsiye ederiz. Yukarıdaki maddeler evde kendinizin uygulayabileceği, servis çağırıp boşuna masraf etmenizi önleyecek tedbirlerdir. Tavsiyemiz önce bunları yapmanız daha sonra servis çağırmanızdır. Verdiğimiz bilgilerin işe yaraması umuduyla

Bulasik-Makinesi-Bardaklari-Neden-Cizer

Bulaşık makinesi bardakları neden çizer

Bulaşık Makinesi Bardakları Neden Çizer?

Bulaşık makinesi bardak ve tabakları bazen çizik çıkarır. İlk başlarda çizikler belli olmasa da zamanla aşınmalar artar ve bardağın bir tarafından bakınca diğer tarafı görünmemeye başlayıncaya kadar devam eder. Yeni aldığınız bardakların, tabakların ve çatal bıçakların berbat olmasını istemezsiniz değil mi? Bakalım bulaşık makinesi tabakları neden çizer, bardakları neden çizilmiş bırakır? İşte çözümleri

 • Bulaşık makinesi bardaklarınızı çiziyorsa muhtemelen kimyasal oranı yüksek bulaşık deterjanı kullanıyorsunuz demektir. Daha doğal bir temizlik deterjanı sonucu değiştirebilir.
 • Bulaşıklarınızı düzensiz ve üst üste dizerseniz hem dizme hem de bulaşıkları toplama esnasında çizilmeler olabilir.
 • Bulaşık makinesi içine tuz koyarken yanlış yere koymuş olabilirsiniz. Bu da önemli şekilde çizilmelere sebep olacaktır.
 • Hem bulaşık makinesinin hem de deterjan haznesinin tam olarak kapadığına emin olmalısınız.
 • Çok kireçli sularda yıkama yaparsanız yoğun mineral cam bardaklar üzerinde tortulaşmaya neden olabilir.

Bunlar bulaşık makinesi bardakları neden çizer sorusunun detaylı cevaplarıdır. Dolayısıyla bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz sorusunun da cevapları arasında da sayılır.

Bulaşık Makinesinin Temiz Yıkaması İçin Ne Yapmalısınız?

Madem bulaşık makinesi temiz yıkamıyor bu sorunu ortadan kaldırmak için neler yapmalısınız? Madem bir sorun var bunu düzeltirseniz tabaklarınız, bardaklarınız ve çatal bıçaklarınız tertemiz, gıcır gıcır olur. İşte alabileceğiniz basit tedbirler.

 • Bulaşık makinenizi yüksek sıcaklıktaki bir programda boş çalıştırın.
 • Sıvı veya tablet bulaşık deterjanınızı doğru şekilde kullanın. Özellikle sıvı olanları tercih edin. Çünkü toz deterjanlar kalıntılar bırakabilir.
 • Bir fincan beyaz sirke veya limonu alt sepete yerleştirerek makinenizi çalıştırın. Beyaz sirke ve limon makineniz içinde biriken kireci temizleyeceği için bulaşıklarınız da temiz çıkar.
 • Makinenizin filtrelerini, contalarını ve filtrelerini temizleyin. Buralarda atık kalmaması temiz yıkama yapmanıza olanak sağlayacaktır.
 • Bulaşık makinenizin içi kadar dışını da temiz tutmanızı öneririz.

Tavsiyelerimizi sık aralıklarla uygularsanız bulaşık makinesi bulaşıkları neden temiz yıkamaz sorusuna cevap aramanıza gerek kalmaz. Bulaşık makinenizi ne kadar sık kullanırsanız kullanın içi temiz olan makineler bulaşıklarınızı da temiz çıkarır.

 

Bizi Takip Edin
2023-10-30T22:44:11+03:0027 Ağustos 2018|0 Yorum

Yorum Yap