Project Description

İkinci el eşya konusunda Antika çok ayrı bir öneme sahiptir. Hatta başlıca başına bir uzmanlık konusudur Antika. Bir çok insan antika konusunda bilgi sahibi olduğunu söyler, iddia eder ancak genelde gerçek çok farklıdır. Piyasada gerçekten aklına ve tecrübesine güvenilecek bir antikacı bulmak neredeyse imkansızdır. Bir eserin kimi zaman malzemesi, kimi zaman işçiliği kimi zamanda hikayesi ön plana çıkar ve eserin değerini bu etkenler belirler. Her eski eşya antika olamayacağı gibi her her az bulunan eşya da antika değildir. Saydığımız bu 3 özelliği gerçeğe en yakın şekilde tespit edebilen kişi antikacı olabilir. Yani bir ürünün yapıldığı malzemeyi iyi bilebilen o eserin tabiri caizse hammaddesini iyi bilen, üzerindeki işçiliğin değerini, türünü iyi bilen ve o eserin yapıldığı dönemi bilen, hatta o dönemde yaşanmış önemli olayları bilen bunlara kendi yorumunu katabilen bir kişi antikacı olabilir. Arkeoloji, Tarih ve Restorasyon dan anlamanız en azından bunları öğrenmeye açık olmanız gerekir.

İsterseniz antikanın tanımını yapalım;Belli bir dönemin karakteristik özelliklerini taşıyan nadir bulunmasının yanında,sanatsal değeri de olan eşyalara antika denir. Çok iyi korunmuş bir eşyaya antika denebileceği gibi, ünlü bir sanatçıya ait bir eser de veya önemli bir tarihi döneme ait esere de antika denebilir. Antikacı ise antika eşyaları alıp satan antika eşya ticareti yapan insana denir.

Peki elimdeki antika eşya değerli mi?

Antika eşyanın değerli sayılması 100 yıla yakın bir geçmişinin olması,döneminin az bulunan bir eserinin olması ve eserin iyi korunması gerekmektedir.

Sizinde elinizde antika olan veya antika olduğunu düşündüğünüz bir ürün var ise bizi arayarak değerlendirebilirsiniz. Bizleri arayarak fiyat alabilir, ürününüze yerinde exper yaptırabilir, arzu ettiğiniz zaman satabilirsiniz.

Antika tablo, El yazması Kuran-ı Kerim, El yazması Kitap, El Halısı, Hat Yazısı, Taş Plaklar, Gümüşler, Mobilyalar, Bahüler elinizde olan bütün eserler için size bir telefon kadar yakınız.